Երևանի պետական համալսարանում կազմակերպված «Շանհայյան ոգու առաջմղում. ՇՀԿ-ն գործողության մեջ» թեմայով սեմինարի շրջանակում Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտարարել է, որ «3+3» տարածաշրջանային հարթակը կարող է կիրառվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու նպատակով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Իրանը կապի մեջ է և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի հետ և հանդես է գալիս սահմանին կայունության և խաղաղության օգտին։ Այդ քննարկումների ժամանակ կողմերին կոչ ենք անում շարժվել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ… Իրանը կարծում է, որ պետք է խուսափել ցանկացած քայլից, որը կհանգեցնի լարվածության», – ասել է Սոբհանին՝ անդրադառնալով սահմանային գոտում ադրբեջանական կողմի արձակած կրակոցներին։
Դիվանագետի համոզմամբ՝ տարածաշրջանը նոր լարվածության կամ պատերազմի չի դիմանա։
Թեհրանի ղեկավարությունը, ըստ նրա, ակնկալում է, որ բոլոր ներգրավված կողմերը հավատարիմ կմնան այն սկզբունքներին, որոնք ուղղված են խաղաղության և կայունության պահպանմանը։
Սոբհանին հավելել է, որ Իրանի իշխանությունները պատրաստակամ են աջակցել ցանկացած առաջարկվող ձևաչափի, որը կնպաստի խաղաղության հաստատմանը։
Թուրքիան էլ իր հերթին ծրագրում է առաջարկել, որպեսզի Վրաստանը ևս միանա «3+3» տարածաշրջանային հարթակին։
«Կարծում եմ, որ այս առումով «3+3»-ը լավ տարածաշրջանային ձևաչափ է, և դրա կիրառմամբ կարելի է շարժվել դեպի խաղաղության համաձայնագիր», – ասել է դեսպանը։
«3+3» հարթակի գործարկման գաղափարը՝ ընդգրկելով Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանն, Ադրբեջանը, Հայաստանը և Վրաստանը, շրջանառության մեջ է դրվել 2020 թվականի վերջից՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի առաջարկով։ Այս ընթացքում տեղի է ունեցել երեք հանդիպում, որոնցից յուրաքանչյուրին Վրաստանը չի մասնակցել։

Iranian Ambassador to Armenia Mehdi Sobhani stated that the “3+3” regional platform could be used to facilitate peace between Armenia and Azerbaijan. He made the remarks during a seminar titled “Promoting the Shanghai Spirit: The SCO in Action” at Yerevan State University, as reported by Sputnik Armenia.
“Iran maintains communication with both Armenia and Azerbaijan and supports stability and peace along the border. During our discussions, we call on the parties to move toward signing a peace agreement… Iran believes it is essential to avoid any action that may lead to tension,” Sobhani said, referring to recent gunfire from the Azerbaijani side near the border area.
The ambassador emphasized that the region cannot endure another round of tension or war.
He noted that Tehran expects all parties involved to adhere to principles aimed at preserving peace and stability. According to him, Iranian authorities are ready to support any proposed format that contributes to the establishment of peace.
Sobhani added that Turkey also plans to propose Georgia’s inclusion in the “3+3” platform.
“I believe the 3+3 format is a good regional mechanism and could be used to progress toward a peace agreement,” the ambassador concluded.
The idea of the 3+3 platform—which includes Russia, Turkey, Iran, Azerbaijan, Armenia, and Georgia—was launched in late 2020 by Azerbaijani President Ilham Aliyev and Turkish President Recep Tayyip Erdoğan. So far, three meetings have been held, all without Georgia’s participation.