Երևանի պետական համալսարանում կազմակերպված «Շանհայյան ոգու առաջմղում. ՇՀԿ-ն գործողության մեջ» թեմայով սեմինարի շրջանակում Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտարարել է, որ «3+3» տարածաշրջանային հարթակը կարող է կիրառվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղություն հաստատելու նպատակով, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Իրանը կապի մեջ է և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի հետ և հանդես է գալիս սահմանին կայունության և խաղաղության օգտին։ Այդ քննարկումների ժամանակ կողմերին կոչ ենք անում շարժվել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ… Իրանը կարծում է, որ պետք է խուսափել ցանկացած քայլից, որը կհանգեցնի լարվածության», – ասել է Սոբհանին՝ անդրադառնալով սահմանային գոտում ադրբեջանական կողմի արձակած կրակոցներին։
Դիվանագետի համոզմամբ՝ տարածաշրջանը նոր լարվածության կամ պատերազմի չի դիմանա։
Թեհրանի ղեկավարությունը, ըստ նրա, ակնկալում է, որ բոլոր ներգրավված կողմերը հավատարիմ կմնան այն սկզբունքներին, որոնք ուղղված են խաղաղության և կայունության պահպանմանը։
Սոբհանին հավելել է, որ Իրանի իշխանությունները պատրաստակամ են աջակցել ցանկացած առաջարկվող ձևաչափի, որը կնպաստի խաղաղության հաստատմանը։
Թուրքիան էլ իր հերթին ծրագրում է առաջարկել, որպեսզի Վրաստանը ևս միանա «3+3» տարածաշրջանային հարթակին։
«Կարծում եմ, որ այս առումով «3+3»-ը լավ տարածաշրջանային ձևաչափ է, և դրա կիրառմամբ կարելի է շարժվել դեպի խաղաղության համաձայնագիր», – ասել է դեսպանը։
«3+3» հարթակի գործարկման գաղափարը՝ ընդգրկելով Ռուսաստանը, Թուրքիան, Իրանն, Ադրբեջանը, Հայաստանը և Վրաստանը, շրջանառության մեջ է դրվել 2020 թվականի վերջից՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի առաջարկով։ Այս ընթացքում տեղի է ունեցել երեք հանդիպում, որոնցից յուրաքանչյուրին Վրաստանը չի մասնակցել։

3 Апрель 2025 - 13:02 AMT
Посол Ирана в Армении Мехди Собхани заявил, что региональная платформа «3+3» может быть использована для достижения мира между Арменией и Азербайджаном. Об этом он сообщил в ходе семинара на тему «Продвижение шанхайского духа: ШОС в действии», организованного в Ереванском государственном университете, передает «Спутник Армения».
«Иран находится в контакте как с Арменией, так и с Азербайджаном и выступает за стабильность и мир на границе. Во время этих обсуждений мы призываем стороны двигаться в направлении подписания мирного соглашения… Иран считает необходимым избегать любых действий, способных привести к эскалации», – отметил Собхани, комментируя недавнюю стрельбу со стороны Азербайджана в приграничной зоне.
По мнению дипломата, регион не выдержит новой эскалации или войны.
Он также добавил, что руководство Тегерана ожидает от всех вовлеченных сторон приверженности принципам, направленным на сохранение мира и стабильности. По его словам, иранские власти готовы поддержать любой предложенный формат, способствующий достижению мира.
Собхани отметил, что Турция, в свою очередь, намерена предложить включить Грузию в состав платформы «3+3».
«Считаю, что в данном контексте формат "3+3" является хорошей региональной моделью, и его можно использовать для продвижения к мирному соглашению», – подчеркнул посол.
Идея создания платформы «3+3», в которую входят Россия, Турция, Иран, Азербайджан, Армения и Грузия, была выдвинута в конце 2020 года президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым и президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом. За это время состоялось три встречи, ни в одной из которых Грузия участия не принимала.