Զինծառայությունից և վարժական հավաքներից խուսափելու համար պատիժները կխստացվեն: Կառավարությունը հավանություն է տվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան փոփոխությունների նախագծին։
Նախագծով առաջարկվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 461-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված պատժաչափում 2-5 տարի ժամկետով ազատազրկումը փոխարինել 3-6 տարի ժամկետով ազատազրկմամբ։
Իսկ վարճական հավաքի դեպքում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 462-րդ հոդվածի 1-ին մասում առաջարկվում է տուգանք պատժատեսակի չափը սահմանել տասնհինգապատիկից երեսնապատիկի չափով, իսկ ազատազրկման համար նախատեսված՝ «առավելագույնը երկու տարի» ժամկետը փոխարինել «մեկից երեք տարի» ժամկետով:
Նախագծի հիմնավորման մեջ Արդարադատության նախարարությունը նշել է, որ զորակոչից խուսափելու դեպքերը շարունակաբար աճում են՝ 2023 թվականին այդ հոդվածով հարուցվել է 1499 քրեական գործ, իսկ 2024 թվականին՝ արդեն 1779։

Правительство Армении одобрило законопроект, предусматривающий ужесточение наказаний за уклонение от обязательной военной службы и учебных сборов. Документ вносит изменения в Уголовный кодекс страны.
В частности, проект предлагает изменить часть 1 статьи 461 Уголовного кодекса, увеличив срок лишения свободы за уклонение от службы с нынешних 2–5 лет до 3–6 лет.
В отношении уклонения от учебных сборов предлагается изменить часть 1 статьи 462, увеличив размер штрафа с пятнадцатикратного до тридцатикратного, а срок лишения свободы — с «до двух лет» на «от одного до трёх лет».
В обосновании проекта Министерство юстиции указало на устойчивый рост числа подобных преступлений: в 2023 году по данной статье возбуждено 1499 уголовных дел, а в 2024 году — уже 1779.