Ֆրանսիայի և Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները՝ երկու պետությունների տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության նկատմամբ հարգանքի հիման վրա։ Այդ մասին հայտնել է Ֆրանսիայի արտաքին գերատեսչությունը, ինչը Հարավային Կովկասը կվերածի խաղաղության, համագործակցության ու ինտեգրման գոտու։
Հաքան Ֆիդանն ու Ժան-Նոել Բարոն քննարկել են նաև Ուկրաինայի շուրջ կարգավորման գործընթացը, իրավիճակն Սիրիայում և Գազայի հատվածում, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
Ուկրաինայի դեմ ռազմական գործողությունների համատեքստում երկու երկրների արտգործնախարարները վերահաստատել են հրադադարի պահպանման վերահսկման ուղղությամբ գործակցությունը շարունակելու իրենց վճռականությունը, միաժամանակ կարևորելով Ուկրաինայի համար ամուր անվտանգության երաշխիքների հիման վրա արդար ու կայուն խաղաղության ապահովումը։
Սիրիայի մասով Ժան-Նոել Բարոնը խստորեն դատապարտել է փոքրամասնությունների դեմ ուղղված բռնությունները, որոնք տեղի են ունեցել մարտ ամսին՝ Սիրիայի հյուսիս-արևմտյան հատվածում։
Նախարարները շեշտել են, որ անհրաժեշտ է ամբողջությամբ բացահայտել այդ հանցագործությունները և պատժել մեղավորներին։ Ֆրանսիացի նախարարը նաև ողջունել է Սիրիայի դեմոկրատական ուժերի (SDF) հրամանատար Մազլում Աբդիի և Սիրիայի ժամանակավոր իշխանությունների միջև ստորագրված համաձայնագիրը։
Նախարարները վերահաստատել են իրենց համատեղ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու հրադադարի պահպանումը Գազայում, ապահովելու բոլոր պատանդների ազատ արձակումը և հաստատելու կայուն խաղաղություն։

France and Turkey’s Foreign Ministers have discussed Armenia-Azerbaijan relations, emphasizing respect for the territorial integrity and sovereignty of both nations. According to France's foreign ministry, this approach could turn the South Caucasus into a zone of peace, cooperation, and integration.
Hakan Fidan and Jean-Noël Barrot also addressed the resolution process around Ukraine, as well as the situations in Syria and the Gaza Strip, CivilNet reports.
In the context of the Ukraine war, the two ministers reaffirmed their “determination to continue cooperation on ceasefire monitoring, while underscoring the importance of ensuring a just and lasting peace based on robust security guarantees for Ukraine.”
On Syria, Barrot strongly condemned the violence against minorities in the country’s northwest in March. The ministers stressed the need to fully investigate these crimes and hold perpetrators accountable. The French minister also welcomed the agreement signed between the commander of the Syrian Democratic Forces (SDF), Mazloum Abdi, and Syria’s interim authorities.
Finally, the ministers reiterated their joint commitment to uphold the ceasefire in Gaza, secure the release of all hostages, and establish a sustainable peace.