Հայաստանի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Մագդալենա Գրոնոյին: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հարավային Կովկասում անվտանգությանը վերաբերող հարցերը, ինչպես նաև առկա մարտահրավերները։
Զրուցակիցները կարծիքներ են փոխանակել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ընթացքի վերաբերյալ։
ԱԽ քարտուղարն ընդգծել է․ «Հայաստանը պատրաստ է արագ կնքել Խաղաղության համաձայնագիրը, որը կբերի տարածաշրջանային կայունության և երկարաժամկետ խաղաղության»։
Ներկայացվել են նաև Հայաստան-Եվրամիություն գործընկերության օրակարգի տարբեր ուղղություններ։
Մարտի 13–ին ՀՀ ԱԳՆ–ն հայտարարել է, որ ընդունել է չհամաձայնեցված 2 հոդվածի վերաբերյալ ադրբեջանական կողմի առաջարկները և որ Խաղաղության համաձայնագիրը պատրաստ է ստորագրման: Նշվում է, որ ՀՀ–ն պատրաստ է խորհրդակցություններ սկսել համաձայնագրի ստորագրման ժամկետների և տեղի շուրջ։ Բաքվից առաջ են քաշել նոր նախապայմաններ և հայտարարել, թե դեռ վաղ է խոսել հանդիպման ժամկետների մասին:a

3 Апрель 2025 - 16:10 AMT
Секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян 3 апреля принял Специального представителя ЕС по вопросам Южного Кавказа и кризиса в Грузии Магдалену Гроно. В ходе встречи обсуждались вопросы, связанные с безопасностью в регионе Южного Кавказа, а также существующие вызовы.
Собеседники обменялись мнениями по процессу нормализации армяно-азербайджанских отношений.
Григорян подчеркнул: «Армения готова в кратчайшие сроки подписать Мирное соглашение, которое обеспечит стабильность и долгосрочный мир в регионе».
Также были представлены различные направления повестки дня партнерства между Арменией и Европейским союзом.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения Азербайджана по двум ранее несогласованным статьям проекта мирного договора. Согласно заявлению, соглашение готово к подписанию, и Ереван готов начать консультации по срокам и месту подписания. Однако Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о дате встречи пока рано.