Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված քննարկման ժամանակ ԵՄ Հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին հանդես է եկել ուղերձով՝ ընդգծելով ինչպես անցյալի ողբերգության հիշատակման, այնպես էլ տարածաշրջանային հաշտեցման կարևորությունը։
«Պահն է անցյալը հիշելու և ոգեկոչելու հայերի ողբերգությունը, որը տեղի է ունեցել 110 տարի առաջ։ Պահն է վերահաստատելու մեր հանձնառությունը կանխարգելելու նման սարսափելի ողբերգությունները։ Բայց նաև պահն է հույսի, որ կկարգավորվեն ՀՀ-ի և Թուրքիայի միջև հարաբերությունները, ինչպես նաև ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունները։ Խաղաղ, կայուն և ավելի բարգավաճ Հարավային Կովկաս ունենալու հույսի պահն է»,-ասել է նա, հայտնում է Aravot.am-ը։
Քննարկման ընթացքում խորհրդարանի բոլոր քաղաքական խմբակցությունները դատապարտել են Թուրքիայի վարած քաղաքականությունն ընդդեմ հայ ժողովրդի՝ կարևորելով նաև հաշտեցման ուղիների անհրաժեշտությունը ինչպես Հայաստանի ու Թուրքիայի, այնպես էլ երկու ժողովուրդների միջև։
Հանձնակատարը նաև վստահեցրել է՝ Եվրամիությունը շարունակում է աջակցել ՀՀ-ի և Թուրքիայի միջև հաշտեցման ջանքերին և փնտրում է նոր ուղիներ՝ առաջընթաց ապահովելու համար։ Նա ընդգծել է, որ հաշտեցման գործընթացի իրականացման համար անհրաժեշտ է բաց և անկեղծ երկխոսություն՝ անցյալի հանդեպ ազնիվ գնահատմամբ։
«Հասկանալի է, որ հաշտեցման ճանապարհին երկրներն ի վիճակի կլինեն նայելու իրենց անցյալին, ի վիճակի կլինեն ունենալ բաց և անկեղծ երկխոսություն։ Մենք ողջունում ենք ներկայումս կատարվող քայլերը։ Մենք հավատում ենք՝ վերջին տարիներին հարաբերությունների կարգավորմանը հասնելու ճանապարհին գործընթացը նոր թափ է ստացել»,–ասել է նա։
Վարհեին անդրադարձել է նաև Մարգարայի սահմանային անցակետի ժամանակավոր բացմանը, որը գնահատվել է ոչ միայն Սիրիայի համար հումանիտար օգնություն մատակարարելու տեսանկյունից, այլև՝ որպես դրական ազդակ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում։
«Որպես հաջորդ քայլ՝ ԵՄ-ն քաջալերում է ավելի վաղ ձեռքբերված համաձայնությունները կատարել և բացել ցամաքային սահմանը երրորդ երկրների քաղաքացիների համար։ Սա խաղաղության, կայունության և համագործակցության հնարավորություն է Հարավային Կովկասում։ Այս պատճառով ԵՄ-ն շարունակում է աջակցել վստահության մեխանիզմների կառուցմանը․ ՀՀ-ի և Թուրքիայի միջև»,–ասել է նա։
Քննարկման ավարտին Վարհեին ընդգծել է, որ այս բանավեճը փաստում է՝ պատմության հիշատակումը կարևոր է՝ զոհերին հարգանքի տուրք մատուցելու, հայկական ինքնության և հանրային հիշողության ձևավորման տեսանկյունից։
«Մենք երբեք չենք մոռանա այդ դեպքերը, բայց նաև պետք է վստահ լինենք, որ թույլ չենք տա՝ դա երբևէ կրկնվի։ Ձեզնից շատերը շեշտեցին, որ կարևոր է նաև հաշտեցումը և խաղաղ, կայուն ապագայի համար քայլեր կատարելը։ Ուզում եմ հորդորել ՀՀ-ին և Թուրքիային աշխատել հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ։ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել»,-ասել է նա։

During a plenary session of the European Parliament marking the 110th anniversary of the Armenian Genocide, EU Commissioner for Neighborhood and Enlargement Oliver Várhelyi delivered a message emphasizing both remembrance and reconciliation in the region.
“It is time to remember the past and commemorate the tragedy that befell the Armenian people 110 years ago. It is time to reaffirm our commitment to prevent such horrific tragedies. But it is also a moment of hope—that relations between Armenia and Turkey, and between Armenia and Azerbaijan, will normalize. It is a time to hope for a peaceful, stable, and more prosperous South Caucasus,” he stated, as reported by Aravot.am .
Throughout the discussion, all political groups in the Parliament condemned Turkey’s past policies against the Armenian people and stressed the need for reconciliation—both between states and among peoples.
Várhelyi reassured that the European Union continues to support efforts toward reconciliation between Armenia and Turkey and is exploring new ways to foster progress. He stressed that a genuine reconciliation process requires open and honest dialogue based on an honest assessment of the past.
“It is clear that reconciliation involves nations being able to look back at their histories and engage in open, sincere dialogue. We welcome the current steps being taken. We believe that in recent years, the normalization process has gained new momentum,” he said.
He also addressed the temporary opening of the Margara border crossing, highlighting it as not only a humanitarian move to aid Syria, but also a positive signal in the context of Armenian-Turkish relations.
“As a next step, the EU encourages the implementation of previously agreed measures, including opening the land border to third-country nationals. This represents an opportunity for peace, stability, and cooperation in the South Caucasus. That’s why the EU continues to support confidence-building measures between Armenia and Turkey,” he added.
Concluding the session, Várhelyi underscored the significance of remembrance in honoring victims and shaping Armenian identity and collective memory.
“We will never forget those events. But we must also ensure such tragedies never happen again. Many of you emphasized the importance of reconciliation and the steps needed for a peaceful, stable future. I urge Armenia and Turkey to continue working toward normalization. The EU stands ready to support this effort,” he concluded.