Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Ջալալ Հարությունյանի վերաբերյալ ընդհանուր իրավասության դատարանի կայացրած դատավճիռը բողոքարկվել է։ Պաշտպանության կողմը պահանջում է նրա արդարացումը, մինչդեռ տուժող կողմը՝ պատժի խստացում, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Դատարանը մեղավոր է ճանաչել Ջալալ Հարությունյանին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 550-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, դատապարտելով նրան հինգ տարի վեց ամիս ազատազրկման։ Դատաքննության ընթացքում պաշտպանությունը միջնորդել է արդարացնել Ջալալ Հարությունյանին, մինչդեռ դատախազը պահանջել է վեց տարվա ազատազրկում, իսկ տուժող կողմը՝ առավելագույն պատիժ՝ ութ տարի։
Գործով վերաքննիչ բողոք են ներկայացրել ինչպես պաշտպանական կողմը, այնպես էլ տուժող կողմը։ Տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Լիպարիտ Սիմոնյանը պահանջել է խստացնել Ջալալ Հարությունյանի նկատմամբ նշանակված պատիժը՝ սահմանելով ութ տարվա ազատազրկում։
Պաշտպանության կողմը ներկայացրել է երեք առանձին բողոք։ Փաստաբան Անդրանիկ Մնացականյանը պահանջել է ամբողջությամբ վերացնել առաջին ատյանի դատարանի դատավճիռը և ընդունել նոր որոշում, որով Ջալալ Հարությունյանը կճանաչվի անմեղ։ Փաստաբան Արսեն Սարդարյանը ևս պահանջել է վերացնել գործող դատավճիռը՝ արդարացման կամ գործի նոր քննության ուղարկման պահանջով։ Իսկ փաստաբան Էդգար Այվազյանը, արդարացման կամ նոր քննության անհնարինության պարագայում, պահանջել է կիրառել առավել մեղմ պատիժ։
Վերաքննիչ բողոքները կքննվեն Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ դատավոր Մխիթար Պապոյանի նախագահությամբ, իսկ կազմը կներառի դատավորներ Լուսինե Աբգարյանին և Ռոբերտ Պապոյանին։
Գործով նախաքննության փուլում երկու դրվագ է քննության առարկա դարձել։ Առաջինը՝ 2020 թվականի հոկտեմբերի 7-ի հակահարվածի վերաբերյալ դրվագով հետապնդումը դադարեցվել է։ Երկրորդ դրվագով՝ հոկտեմբերի 12-ին «Ցորի» զորամասի Դ20 դիվիզիոնի վրա հակառակորդի հարձակման վերաբերյալ, մեղադրանքը փոխանցվել է դատարան։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Ջալալ Հարությունյանը՝ ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ, հանդիսանալով պաշտոնատար անձ՝ ռազմական դրության պայմաններում անբարեխիղճ և անփույթ վերաբերմունք է ցուցաբերել իր ծառայողական պարտականությունների նկատմամբ, որի հետևանքով առաջացել են ծանր հետևանքներ։ Մասնավորապես, երբ դիվիզիոնի հրամանատարությունը հայտնել է հակառակորդի հարձակման մասին, ըստ գործի նյութերի, Ջալալ Հարությունյանը պատասխանել է, թե մոտեցողները «յուրայիններ» են։

Общий суд вынес обвинительный приговор в отношении бывшего командующего Армией обороны Арцаха Джалала Арутюняна, который теперь обжалуется обеими сторонами, сообщает «Пастинфо».
Суд признал Арутюняна виновным по части 3 статьи 550 Уголовного кодекса Армении и приговорил к пяти годам шести месяцам лишения свободы. В ходе судебного разбирательства защита ходатайствовала об оправдании, прокурор просил шесть лет заключения, а потерпевшая сторона требовала максимального наказания — восемь лет.
Представитель правопреемников потерпевших Липарит Симонян подал апелляцию с требованием ужесточить наказание до восьми лет лишения свободы.
Со стороны защиты поданы три отдельные апелляции:
- Адвокат Андраник Мнацаканян потребовал полностью отменить приговор первой инстанции и вынести новый вердикт, признав Арутюняна невиновным.
- Адвокат Арсен Сардарян также потребовал отменить приговор с целью оправдания или направления дела на новое рассмотрение.
- Адвокат Эдгар Айвазян, в случае невозможности оправдания или повторного разбирательства, потребовал назначить более мягкое наказание.
Апелляции будут рассмотрены в Апелляционном уголовном суде под председательством судьи Мхитара Папояна, в составе также судьи Лусине Абгарян и Роберта Папояна.
На стадии предварительного следствия рассматривались два эпизода. Обвинения по делу от 7 октября 2020 года, касающемуся контрудара, были сняты. Второй эпизод — нападение противника на дивизион Д20 воинской части «Цори» 12 октября — был передан в суд.
Согласно обвинительному заключению, Джалал Арутюнян, генерал-лейтенант и командующий ПБ, в условиях военного положения проявил недобросовестное и небрежное отношение к служебным обязанностям, что привело к тяжелым последствиям. Как следует из материалов дела, получив сообщение от командования дивизиона о наступлении противника, Арутюнян заявил, что приближающиеся — «свои».