Հստակեցվել է նախքան կենսաթոշակային տարիքը լրանալը կուտակային կենսաթոշակը ստանալու համար պահանջ հանդիսացող հիվանդությունների ցանկը։ Կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ է կատարել նախկինում ընդունած որոշումներից մեկում՝ «Կուտակային կենսաթոշակների մասին» օրենքի համաձայն սահմանված հիվանդությունների (վիճակների) ցանկը վերանայելու նպատակով:
Օրենքի համաձայն՝ մասնակիցն իրավունք ունի ցանկացած ժամանակ, ներառյալ` նախքան կենսաթոշակային տարիքը լրանալը, ներկայացնելու իր կենսաթոշակային հաշվում առկա ամբողջությամբ ստանալու պահանջ՝ Կառավարության սահմանած ցանկում ներառված հիվանդություններով հիվանդանալու (վիճակներում գտնվելու) դեպքում՝ կենսաթոշակային ոլորտի պետական կառավարման լիազոր մարմնի տված եզրակացության հիման վրա։
Ըստ այդմ, վերանայված ցանկով մասնավորապես, առաջարկվում է՝ հստակեցնել սրտային անբավարարության, Կենտրոնական և պերիֆերիկ նյարդային համակարգի քրոնիկ պրոգրեսիվող կամ կայուն նյարդաբանական դեֆիցիտով հիվանդություններով, նորագոյացություններով հիվանդանալու (վիճակներում գտնվելու) դեպքերը, երբ օրենքի կիրառմամբ միանվագ կվերադարձվեն կուտակային հատկացումները։

Правительство Армении уточнило перечень заболеваний, которые могут стать основанием для досрочного получения средств с пенсионного накопительного счёта. Были внесены изменения и дополнения в одно из ранее принятых решений, в соответствии с Законом «О накопительных пенсиях», с целью пересмотра утверждённого перечня заболеваний (состояний).
Согласно закону, участник имеет право в любой момент, в том числе до достижения пенсионного возраста, подать требование о получении всей суммы, накопленной на его пенсионном счёте, при наличии заболевания (состояния), включённого в перечень, установленный правительством, при наличии заключения уполномоченного государственного органа в сфере пенсионного управления.
В обновлённый перечень, в частности, вошли случаи хронической сердечной недостаточности, заболеваний центральной и периферической нервной системы с прогрессирующим или устойчивым неврологическим дефицитом, а также злокачественные новообразования. При наличии указанных состояний накопленные пенсионные средства могут быть возвращены единовременно.