Ընդդիմադիր, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն ապրիլի 3-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ ներկայումս մոտ 200 հայ զինծառայողի գտնվելու վայրը շարունակում է անհայտ մնալ։ Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել է միայն 23 գերեվարված անձի առկայությունը, հայտնում է News.am-ը։
Պատգամավորը հորդորել է հասարակությանը չկենտրոնանալ միայն նշված թվի վրա՝ հավելելով, որ 44-օրյա պատերազմից հետո համացանցում տարածված մի շարք տեսանյութերում մի քանի ծնողներ կարողացել են ճանաչել իրենց որդիներին։
«Այս տեսանկյունից, երբ խոսում ենք ընդամենը 23 գերու մասին, մենք ֆիզիկական վտանգի ենք ենթարկում անհետ կորածներին, քանի որ անհայտ է, թե ինչ ճակատագիր են նրանք ունեցել, և անհնար է հիմնվել Ադրբեջանի թվերի վրա»,- նշել է նա։
Աբրահամյանը կարևորել է ոչ միայն հաստատված գերիների վերադարձի, այլև անհետ կորածների ճակատագրի պարզման ուղղությամբ աշխատանք տանելու անհրաժեշտությունը։
«Հայաստանի իշխանությունները կարող էին այս հարցերի շուրջ բանակցել գոնե խաղաղ համաձայնագրի քննարկումների շրջանակից դուրս, բայց փոխարենը ցուցաբերում են անտարբերություն»,–ասել է նա։
2025 թվականի փետրվարի 7-ին ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին կայացել է Հայաստանի գերիների, պատանդների և անհետ կորած անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի հանդիպումը: Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարծիքներ են փոխանակել անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանման հարցերի վերաբերյալ և համաձայնության եկել, որ հանձնաժողովների միջև փոխադարձ համաձայնությամբ քննարկումները կշարունակվեն:

Nearly 200 Armenian soldiers are still considered missing, opposition MP Tigran Abrahamyan of the Republican Party of Armenia said during a press conference on April 3. He emphasized that Azerbaijan has officially acknowledged only 23 Armenian prisoners of war, a number that he claims does not reflect the real picture, as reported by News.am .
Abrahamyan urged the public not to focus solely on the confirmed figure, pointing out that in various videos circulated online after the 44-day war, several parents were able to identify their sons.
"From this perspective, when we talk about only 23 prisoners, we are putting the missing at physical risk, since their fate is unknown, and it's impossible to rely on Azerbaijani statistics," he said.
The lawmaker stressed the importance of efforts not only to repatriate confirmed captives but also to clarify the fate of those still missing.
"Armenia’s authorities could have addressed these issues beyond the peace treaty talks, yet they continue to show indifference," Abrahamyan added.
On February 7, 2025, a meeting was held at the Armenia-Azerbaijan border between Armenia’s interdepartmental commission on prisoners of war, hostages, and missing persons, and Azerbaijan’s state commission on prisoners of war, hostages, and missing citizens. The parties exchanged views on clarifying the fate of missing persons and agreed to continue discussions through mutual consent between the commissions.
According to official data, since the early 1990s, 993 Armenians have been reported missing. Around 200 Armenian soldiers went missing after the 44-day war. Armenia has since handed over the remains of 51 Azerbaijanis and the bones of 140 Azerbaijanis who died in the 1990s.