Ընդդիմադիր, Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանն ապրիլի 3-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել է, որ ներկայումս մոտ 200 հայ զինծառայողի գտնվելու վայրը շարունակում է անհայտ մնալ։ Նա հիշեցրել է, որ Ադրբեջանը պաշտոնապես հաստատել է միայն 23 գերեվարված անձի առկայությունը, հայտնում է News.am-ը։
Պատգամավորը հորդորել է հասարակությանը չկենտրոնանալ միայն նշված թվի վրա՝ հավելելով, որ 44-օրյա պատերազմից հետո համացանցում տարածված մի շարք տեսանյութերում մի քանի ծնողներ կարողացել են ճանաչել իրենց որդիներին։
«Այս տեսանկյունից, երբ խոսում ենք ընդամենը 23 գերու մասին, մենք ֆիզիկական վտանգի ենք ենթարկում անհետ կորածներին, քանի որ անհայտ է, թե ինչ ճակատագիր են նրանք ունեցել, և անհնար է հիմնվել Ադրբեջանի թվերի վրա»,- նշել է նա։
Աբրահամյանը կարևորել է ոչ միայն հաստատված գերիների վերադարձի, այլև անհետ կորածների ճակատագրի պարզման ուղղությամբ աշխատանք տանելու անհրաժեշտությունը։
«Հայաստանի իշխանությունները կարող էին այս հարցերի շուրջ բանակցել գոնե խաղաղ համաձայնագրի քննարկումների շրջանակից դուրս, բայց փոխարենը ցուցաբերում են անտարբերություն»,–ասել է նա։
2025 թվականի փետրվարի 7-ին ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին կայացել է Հայաստանի գերիների, պատանդների և անհետ կորած անձանց հարցերով զբաղվող միջգերատեսչական հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի ռազմագերիների, պատանդների և անհետ կորած քաղաքացիների հարցերով պետական հանձնաժողովի հանդիպումը: Հանդիպման ընթացքում կողմերը կարծիքներ են փոխանակել անհետ կորած անձանց ճակատագրի պարզաբանման հարցերի վերաբերյալ և համաձայնության եկել, որ հանձնաժողովների միջև փոխադարձ համաձայնությամբ քննարկումները կշարունակվեն:

Порядка 200 армянских военнослужащих до сих пор считаются пропавшими без вести. Об этом 3 апреля на пресс-конференции заявил оппозиционный депутат от Республиканской партии Армении Тигран Абраамян. Он напомнил, что Азербайджан официально подтвердил наличие лишь 23 пленных армян, что, по его словам, не отражает реальную картину, сообщает «News.am ».
Абраамян призвал общественность не зацикливаться исключительно на этой цифре, отметив, что в ряде видеоматериалов, распространившихся в интернете после 44-дневной войны, некоторые родители узнали своих сыновей.
«Когда речь идет всего о 23 пленных, мы ставим под физическую угрозу пропавших без вести, так как неизвестна их судьба, и невозможно полагаться на данные Азербайджана», — заявил он.
Депутат подчеркнул необходимость работы не только по возвращению подтвержденных пленных, но и по выяснению судьбы пропавших без вести.
«Власти Армении могли бы обсуждать эти вопросы вне рамок переговоров о мирном соглашении, но вместо этого демонстрируют безразличие», — добавил он.
7 февраля 2025 года на границе Армении и Азербайджана состоялась встреча межведомственной комиссии Армении по делам пленных, заложников и пропавших без вести с государственной комиссией Азербайджана по делам военнопленных, заложников и пропавших без вести. Стороны обменялись мнениями по вопросам установления судьбы пропавших и договорились продолжить обсуждения на основе взаимного согласия.
По официальным данным, с начала 1990-х годов пропавшими без вести числятся 993 армянина. После 44-дневной войны пропали около 200 армянских военнослужащих. Армения передала Азербайджану останки 51 азербайджанца, а также кости 140 азербайджанцев, погибших в 1990-х годах.