ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը ապրիլի 3-ին որոշում է կայացրել պարտավորեցնել Հակակոռուպցիոն դատարանին քրեական վարույթ սկսել ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի շուրջ ձևավորված գործով։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Փաստաբանական ակադեմիայի ռեկտոր Արա Զոհրաբյանը:
Նա հիշեցրել է, որ մի խումբ փաստաբաններով 04.12.2024թ. դիմել էին Գլխավոր դատախազությանը ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանի կոռուպցիոն ռիսկ պարունակող արարքների առնչությամբ քրեական վարույթ նախաձեռնելու հարցով:
«Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչ Բ.Չիլինգարյանը 25.12.2024թ. հրաժարվել է քրեական վարույթ նախաձեռնել: ՀՀ գլխավոր դատախազությանը, իսկ այնուհետև ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարանին (դատավոր Տ.Դավթյան) ներկայացված բողոքները համապատասխանաբար 07.01.2025թ. և 27.02.2025թ. որոշումներով մերժվել են: Այսօր՝ 2025թ. ապրիլի 3-ին, ՀՀ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը (դատավոր՝ Կարեն Ամիրյան) բեկանել է Հակակոռուպցիոն դատարանի 27.02.2025թ. որոշումը և կայացրել է դրան փոխարինող դատական ակտ, այն է՝ վարույթի հանրային մասնակցի վրա դրել է քրեական վարույթ նախաձեռնելու պարտականություն: Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարան գտել է, որ «Ջի Կոդեր» ՍՊԸ-ի մասով ներկայացված հաղորդումը պատշաճ հաղորդում է, նշելով նաև հետևյալը՝ «ըստ «Ջի Կոդեր» ՍՊԸ-ի մասով ներկայացվածի՝ «ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալի պաշտոնին նշանակվելու (պետական ծառայության անցնելու) օրը’ 18.08.2021թ., Վահե Հովհաննիսյանը ստացել է 1,000,000 ԱՄՆ դոլար անտոկոս փոխառություն և 50,000 ԱՄՆ դոլար նվիրատվություն ու գնել «Կարիտաս Իտալիանա» ՓԲ ընկերության 100% բաժնետոմսերը (քանի որ ըստ կանոնադրության’ Ալլա Ավոյանը եղել է «Կարիտաս»-ի տնօրենը ենթադրվում է, որ գնել է հենց դրա 100% բաժնետոմսը): Ըստ 2021թ. հայտարարագրի՝ «Կարիտաս Իտալիանա» ՓԲ ընկերության բաժնեմասը պատկանում է Վահե Հովհաննիսյանին: 2022թ. հունվարի 10-ին «Կարիտաս Իտալիանա» ՓԲ ընկերությունը վերակազմակերպվել է, վերակազմակերպվելուց հետո ընկերությունը դարձել է «ՋԻ Կոդեր» ՍՊ ընկերություն: Ընդ որում, Վահե Հովհաննիսյանի նույն տարվա հայտարարագրում նշված է, որ տարվա վերջում դեռ դրա բաժնետոմսը 1,050,000 դոլարի չափով մնացել է: 2023 հայտարարագրում այդ բաժնետոմսերն «անհետանում են»: Ընկերությունը վերակազմակերպելուց հետո դրա 100% սեփականատեր Ռուբիկ Արմենակի Կարապետյանը, որն ըստ երևույթին (հաստատապես չճշտված տվյալների համաձայն) Վահե Հովհաննիսյանի մորեղբայրն է:»:
Դատարանը ուշադրություն է դարձրել նաև Վահե Հովհաննիսյանի կողմից «Ջի Կոդեր» ընկերությանը տրամադրված 52,614,000 դրամ փոխառությանը, ինչպես նաև ՀՀ կառավարության կողմից 2023 թվականի նոյեմբերի 9-ին ընդունված թիվ 1942-Ա որոշմամբ այդ ընկերությանը տրամադրված 1.5 միլիարդ դրամի մաքսային արտոնությանը։ Դատարանի գնահատմամբ՝ ներկայացված տեղեկությունները պարունակում են առերևույթ հանցանքի տվյալներ, սակայն Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչ Բ.Չիլինգարյանի որոշմամբ Արա Զոհրաբյանի հաղորդմանը չի տրվել բավարար իրավական գնահատական։
«..․սույն դեպքում ներկայացված հաղորդումը «Ջի Կոդեր» ՍՊԸ-ի մասով բովանդակային առումով պարունակել է տեղեկություններ առերևույթ հանցանքի մասին, հետևաբար՝ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննչական երկրորդ վարչության պետի տեղակալ Բ.Չիլինգարյանի՝ քրեական վարույթ նախաձեռնելուց հրաժարվելու վարույթային ակտով պատշաճ վերլուծության և իրավական գնահատման չի ենթարկել Արա Զոհրաբյանի կողմից ներկայացված հաղորդման բովանդակությունը..»,- ասվում է Զոհրաբյանի գրառման մեջ։

Armenia’s anti-corruption appeals court has ruled to obligate the Anti-Corruption Court to initiate criminal proceedings against Finance Minister Vahe Hovhannisyan. The decision was announced on April 3 by Ara Zohrabyan, rector of the Academy of Advocates, via his Facebook page.
Zohrabyan recalled that on December 4, 2024, a group of lawyers petitioned the Prosecutor General’s Office to launch a criminal investigation into alleged corruption-related actions by Hovhannisyan. However, on December 25, 2024, investigator B. Chilingaryan of the Anti-Corruption Committee declined to initiate proceedings.
Subsequent complaints were submitted to the Prosecutor General and later to the Anti-Corruption Court (Judge T. Davtyan), but both were rejected on January 7 and February 27, 2025, respectively. On April 3, 2025, the Anti-Corruption Appeals Court (Judge Karen Amiryan) overturned the February 27 ruling and issued a new decision compelling the public participant in the proceedings to initiate a criminal case.
The court deemed a report concerning G Coder LLC to be properly filed and cited serious grounds for investigation. According to the submission, on the day he was appointed Deputy Finance Minister on August 18, 2021, Hovhannisyan received a $1 million interest-free loan and a $50,000 donation, then used the funds to purchase 100% of the shares in Caritas Italiana CJSC. The shares were later transferred to "G Coder" LLC after a corporate restructuring on January 10, 2022. Hovhannisyan declared ownership of the shares at the end of 2022, but they no longer appeared in his 2023 declaration. The sole owner after the restructuring was Rubik Armenak Karapetyan, allegedly Hovhannisyan’s maternal uncle.
The court also noted that Hovhannisyan had loaned 52,614,000 AMD to G Coder and that the Armenian government granted the company a 1.5 billion AMD customs benefit on November 9, 2023. The court concluded that the information presented included signs of a possible criminal offense and that the Anti-Corruption Committee had failed to provide an adequate legal assessment of Zohrabyan’s report.
The decision stated: “The report regarding G Coder LLC contained information indicative of a potential crime. Investigator B. Chilingaryan, in refusing to initiate proceedings, failed to properly analyze and legally evaluate the content submitted by Ara Zohrabyan.”