Եվրոպական խորհրդարանը ապրիլի 3-ինՀայոց ցեղասպանության 110-ամյակին նվիրված նիստում դատապարտել է ԼՂ-ից հայերի բռնի տեղահանումը։ Այս մասին տեղեկացրել է Եվրոպայի հանուն արդարության և ժողովրդավարության հայկական ֆեդերացիան(EAFJD)։
Եվրոպացի մի շարք պատգամավորներ անցկացրել են համադրություններ պատմական ողբերգության և վերջին ժամանակների դեպքերի միջև՝ ընդգծելով, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը շարունակում են խուսափել պատմական պատասխանատվությունից, ինչը կարող է կործանարար հետևանքներ ունենալ, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Ճանաչումն ու հաշտեցումը քաջություն են պահանջում անցյալին դիմակայելու և ապագան պատմական ճշմարտության վրա կառուցելու համար։ Սա հատկապես կարևոր է այսօր, երբ հարյուր հազարավոր մարդիկ ստիպված են եղել լքել Լեռնային Ղարաբաղը՝ Ադրբեջանի վայրագությունների հետևանքով», – նշել է ԵԺԿ խմբակցությունից Միրիամ Լեքսմանը։
«Սոցիալիստների և դեմոկրատների առաջադիմական դաշինք» խմբակցությունից Յանիս Մանիատիսը հիշեցրել է իր ընտանիքի ողբերգական պատմությունը Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանից։
«Հիշողության և ճանաչման բացակայությունը հանգեցնում է անցյալի կրկնությանը։ Լեռնային Ղարաբաղի դեպքերն այսօրվա ցավալի հիշեցումն են», – ընդգծել է նա։
Մեկ այլ պատգամավոր՝ Նիկոլաս Բեյը, խստորեն քննադատել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի քաղաքական դիրքորոշումը՝ մատնանշելով, որ Թուրքիայի կողմից արդեն 110 տարի շարունակվում է հայկական տարածքների բռնակցման փորձը։ Նա միևնույն ժամանակ կոչ է ուղղել ԵՄ-ին՝ ավելացնելու ճնշումը Թուրքիայի վրա՝ ստիպելով վերջինիս ընդունել պատմական հանցագործությունները։
«Կանաչների» խմբակցությունից Մարկետա Գրեգորովան արձանագրել է, որ Եվրամիությունը այլևս չի կարող ընտրողական մոտեցում ցուցաբերել։
«Եկեք աջակցենք Հայաստանին՝ տարածաշրջանում վերջին ժողովրդավարությանը», – հավելել է նա։
Եվրոպացի պատգամավորները խստորեն քննադատել են նաև ԵՄ-ի շարունակվող կապերն Ադրբեջանի հետ՝ հատկապես գազի մատակարարման ու Բաքվի հետ ստորագրված փոխըմբռնման հուշագրի պահպանումը՝ անտեսելով մարդու իրավունքները։
«Ցեղասպանության ժխտումը չպետք է հանդուրժվի։ Դա ուղղակիորեն կապ ունի մեր օրերի անարդարությունների և բռնությունների հետ», – նշել է Մարի Տուսենը՝ ընդգծելով, որ պատմությունը կրկնվում է՝ թեկուզ այլ եղանակներով, սակայն նույն անպատժելիությամբ։
EAFJD-ն իր երախտագիտությունն է հայտնել այն եվրոպացի պատգամավորներին, որոնք հարգել են Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը և միևնույն ժամանակ բարձրացրել են Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի իրավունքների հարցը։
Կազմակերպության ղեկավարությունը քննադատել է ԵՄ գործադիր կառույցներին՝ «ցեղասպանություն» եզրույթը չօգտագործելու և պատշաճ հարգանք չցուցաբերելու համար։
Նիստի ընթացքում եվրոպացի օրենսդիրները վերահաստատել են, որ Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած էթնիկ զտումները չեն կարող արդարացվել և կոչ են արել Եվրամիությանը որդեգրել սկզբունքային արտաքին քաղաքական մոտեցում, որտեղ մարդու իրավունքներն ու միջազգային իրավունքը գերակայում են տնտեսական շահերին։

Европейский парламент на заседании 3 апреля, посвящённом 110-летию Геноцида армян, осудил насильственное выселение армян из Нагорного Карабаха. Об этом сообщила Федерация армян Европы за справедливость и демократию (EAFJD).
Ряд депутатов Европарламента провели параллели между исторической трагедией и недавними событиями, подчеркнув, что Турция и Азербайджан продолжают уклоняться от исторической ответственности, что может привести к катастрофическим последствиям, передаёт «Арменпресс».
«Признание и примирение требуют мужества, чтобы противостоять прошлому и строить будущее на основе исторической правды. Это особенно важно сегодня, когда сотни тысяч были вынуждены покинуть Нагорный Карабах из-за зверств Азербайджана», – заявила депутат от Европейской народной партии Мириам Лексман.
Янис Маниатис из «Прогрессивного альянса социалистов и демократов» напомнил о трагической истории своей семьи в Османской империи. «Отсутствие памяти и признания приводит к повторению прошлого. События в Карабахе – печальное напоминание об этом», – подчеркнул он.
Другой депутат, Николя Бей, подверг жёсткой критике позицию Турции и Азербайджана, указав, что Турция уже 110 лет пытается аннексировать армянские территории. Он также призвал ЕС усилить давление на Турцию, чтобы она признала свои исторические преступления.
Маркетa Грегорова из фракции «Зелёных» отметила, что Европейский союз больше не может применять избирательный подход. «Давайте поддержим Армению – последнюю демократию в регионе», – добавила она.
Депутаты также резко раскритиковали продолжающееся сотрудничество ЕС с Азербайджаном, особенно в сфере поставок газа и выполнения меморандума о взаимопонимании, подписанного с Баку, несмотря на нарушения прав человека.
«Отрицание геноцида недопустимо. Оно напрямую связано с несправедливостью и насилием наших дней», – заявила Мари Туссен, подчеркнув, что история повторяется – пусть и в иной форме, но с той же безнаказанностью.
EAFJD выразила благодарность тем депутатам Европарламента, которые почтили память жертв Геноцида армян и одновременно подняли вопрос о правах насильственно выселенных армян из Карабаха.
Руководство организации раскритиковало исполнительные органы ЕС за отказ использовать термин «геноцид» и проявить должное уважение.
Во время заседания европейские парламентарии вновь подтвердили, что этнические чистки в Нагорном Карабахе не подлежат оправданию, и призвали ЕС к принципиальному внешнеполитическому подходу, где права человека и международное право стоят выше экономических интересов.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал широкомасштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массированному артобстрелу. На следующий день – 20 сентября – власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня и согласились на условия Баку, включая разоружение Армии обороны и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября началось насильственное выселение жителей Арцаха: более 100 000 человек были вынуждены переселиться в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, который вступил в силу 1 января 2024 года.