«Հայաստան-Իրան համագործակցության զարգացման» հիմնադրամի ղեկավար Պույա Հոսեյնին ապրիլի 3-ին լրագրողների հետ ունեցած զրույցում ասել է, որ Հայաստանն ու Իրանը պատրաստ են հաստատել համագործակցություն զենքի մատակարարման, հետախուզական տվյալների փոխանակման և անվտանգության այլ ասպեկտներում, հայտնում է Auroranews.am-ը։
«Իրանը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանին։ Երրորդ կողմերը, որոնք խոչընդոտում են մեր հարաբերություններին (այդ թվում՝ արևմտյան երկրները), չպետք է միջամտեն»,- նշել է նա։
Հոսեյնին ընդգծել է, որ երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում նույնպես նշանակալի աճ է արձանագրվել։ Ըստ նրա՝ Հայաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառության ծավալն արդեն հասել է 700 միլիոն դոլարի՝ նախորդ 300 միլիոնի փոխարեն։ Երկու կողմերն այժմ նպատակ են դրել այդ ցուցանիշը նախ հասցնել մինչև 1 միլիարդ դոլար, իսկ հեռանկարային փուլում՝ մինչև 3 միլիարդ դոլար։
Ավելի վաղ Իրանի փոխարտգործնախարար Մաջիդ Թախտ Ռավանչին ողջունել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնականացման փաստը՝ շեշտելով դրա կարևորությունը տարածաշրջանի համար:

Iran and Armenia are prepared to deepen their cooperation in arms supply, intelligence sharing, and other aspects of security, according to Pouya Hosseini, head of the "Armenia-Iran Cooperation Development" foundation. Speaking to journalists on April 3, Hosseini stressed the willingness of both sides to strengthen strategic collaboration, reports Auroranews.am .
"Iran is ready to support Armenia. Third parties, including Western countries, that hinder our relations should not interfere," Hosseini stated.
He also noted a significant boost in bilateral economic relations. Trade turnover between Armenia and Iran has now reached $700 million, up from $300 million. The two countries aim to first increase this figure to $1 billion, with a long-term goal of reaching $3 billion.