ՀՀ չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանի օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու գործով նախաքննությունը շարունակվում է։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնել էր, որ Սարգսյանի վերաբերյալ քրեական վարույթը ենթակայության կարգով փոխանցվել է Քննչական կոմիտեին։
ՔԿ-ն այլ մանրամասներ չի ներկայացրել։
Արմեն Սարգսյանը զբաղեցրել է Հայաստանի նախագահի պաշտոնը 2018-2022 թվականը։ 2022 թվականի հունվարի 23-ին նա հրաժարական է ներկայացրել՝ պատճառաբանելով, որ նախագահական ինստիտուտը զուրկ է անհրաժեշտ լիազորություններից՝ արդյունավետ ներգործելու երկրի ներքին և արտաքին քաղաքական զարգացումների վրա։
Հաջորդ օրը «http://Hetq.am »-ը հրապարակել է նյութ, ըստ որի Սարգսյանը նախագահ դառնալուց առաջ եղել է Սենթ Քիթս և Նևիսի Դաշնության քաղաքացի։ Այդ քաղաքացիության առկայությունը, ըստ հրապարակման, նրան զրկել է նախագահի պաշտոնում ընտրվելու իրավունքից։ Ըստ աղբյուրի՝ Սարգսյանը այդ քաղաքացիությունը ստացել է ներդրումային ծրագրի շրջանակում՝ mwt 500 հազար ԱՄՆ դոլարի չափով ներդրում կատարելու դիմաց։

Предварительное следствие по делу о наличии иностранного гражданства у четвертого президента Армении Армена Саргсяна продолжается. Об этом сообщили в Следственном комитете Армении, передает «Sputnik Армения».
Ранее Служба национальной безопасности Армении сообщила, что уголовное производство, связанное с Саргсяном, передано в Следственный комитет.
Другие подробности в СК не предоставили.
Армен Саргсян занимал пост президента Армении с 2018 по 2022 год. 23 января 2022 года он подал в отставку, заявив, что президентский институт лишен необходимых полномочий для эффективного влияния на внутренние и внешнеполитические процессы в стране.
На следующий день издание «Hetq.am » опубликовало материал, в котором утверждалось, что до избрания президентом Саргсян был гражданином Федерации Сент-Китс и Невис. Согласно публикации, наличие этого гражданства лишало его права баллотироваться на пост президента. По информации источника, Саргсян получил гражданство в рамках инвестиционной программы, вложив порядка 500 тысяч долларов США.