ՀՀ չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանի օտարերկրյա քաղաքացիություն ունենալու գործով նախաքննությունը շարունակվում է։ Այդ մասին հայտնել են ՀՀ քննչական կոմիտեից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Ավելի վաղ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնել էր, որ Սարգսյանի վերաբերյալ քրեական վարույթը ենթակայության կարգով փոխանցվել է Քննչական կոմիտեին։
ՔԿ-ն այլ մանրամասներ չի ներկայացրել։
Արմեն Սարգսյանը զբաղեցրել է Հայաստանի նախագահի պաշտոնը 2018-2022 թվականը։ 2022 թվականի հունվարի 23-ին նա հրաժարական է ներկայացրել՝ պատճառաբանելով, որ նախագահական ինստիտուտը զուրկ է անհրաժեշտ լիազորություններից՝ արդյունավետ ներգործելու երկրի ներքին և արտաքին քաղաքական զարգացումների վրա։
Հաջորդ օրը «http://Hetq.am »-ը հրապարակել է նյութ, ըստ որի Սարգսյանը նախագահ դառնալուց առաջ եղել է Սենթ Քիթս և Նևիսի Դաշնության քաղաքացի։ Այդ քաղաքացիության առկայությունը, ըստ հրապարակման, նրան զրկել է նախագահի պաշտոնում ընտրվելու իրավունքից։ Ըստ աղբյուրի՝ Սարգսյանը այդ քաղաքացիությունը ստացել է ներդրումային ծրագրի շրջանակում՝ mwt 500 հազար ԱՄՆ դոլարի չափով ներդրում կատարելու դիմաց։

The investigation into former President Armen Sarkissian’s alleged foreign citizenship is still in progress, Armenia’s Investigative Committee has confirmed, according to Sputnik Armenia.
Previously, the National Security Service of Armenia announced that the criminal case involving Sarkissian had been transferred to the Investigative Committee due to jurisdiction.
No further details have been provided by the committee.
Armen Sarkissian served as Armenia’s fourth president from 2018 to 2022. On January 23, 2022, he resigned, stating that the presidential office lacked the authority needed to influence the country’s internal and external political developments effectively.
The next day, Hetq.am published an article claiming that Sargsyan had held citizenship of the Federation of Saint Kitts and Nevis prior to becoming president. The report stated that this foreign citizenship disqualified him from being eligible for the presidency. According to the source, Sarkissian had acquired the citizenship under an investment program, allegedly in return for a contribution of about 500,000 U.S. dollars.