«Մեր քաղաքը» դաշինքի առաջնորդ Մարտուն Գրիգորյանը հայտարարել է, որ իր ղեկավարած քաղաքական ուժը կապահովի բավարար քանակությամբ քվեներ՝ Գյումրիի քաղաքապետի պաշտոնում Վարդան Ղուկասյանի ընտրությունը երաշխավորելու համար։
Նա հայտարարել է, որ ՔՊ-ն Գյումրիում այլևս իշխանություն չէ։
«Հարգելի գյումրեցիներ, շնորհակալ ենք Գյումրու ավագանու ընտրություններին ձեր մասնակցության համար, նախորդ օրերին ինձ ջերմ ու առանձնահատուկ ընդունելության, թիմիս աջակցելու և «Մեր քաղաքը» դաշինքին ընտրելու համար։ Դուք տեսաք, թե ինչ կատարվեց և շարունակում է կատարվել իմ ընտանիքի անդամների և թիմակիցներիս շրջանում։
Իշխանությունը դիմեց բոլոր անհնար ու հնարավոր միջոցներին, մանիպուլյացիաներին, օրինական ու անօրինական գործողություններին, փորձելով՝ ինձ հոգեբանորեն ճնշել, թիմիս՝ ձերբակալել և քրեական հետապնդումների ենթարկել։ Եվ դա շարունակվում է մինչ այս պահը։ Բայց դրա մասին կխոսեմ ավելի ուշ։
Ես լավ գիտեմ ու հասկանում եմ՝ այս օրերին ամբողջ Գյումրին և հանրապետությունը լարված սպասում են իմ որոշմանը, որից կախված է Գյումրու և երկրում հետագա զարգացումներն ու տրամադրությունները։ Ես իմ անցած ճանապարհի ընթացքում ապացուցել եմ, որ ինձ համար մեր երկրի, մեր քաղաքի ու մեր գյումրեցիների ընդհանուր շահը գերադասել եմ անձնական շահերից և մոտեցումներից։
Այսօր ես կայացրել եմ իմ որոշումը, որն իմ քաղաքական անցած ճանապարհի ամենաբարդագույն ու ծանր որոշումն է եղել, որի մասին շատ երկար եմ մտածել ու մեծ դժվարությամբ եմ եկել դրան։ Քարոզարշավի ընթացքում ես բացահայտ ասել եմ և միակն եմ եղել, որ խոսել եմ ինչ է լինելու ընտրություններից հետո, եթե քաղաքապետ ընտրվի Վարդան Ղուկասյանը։ Մնում եմ նույն համոզմունքին, որ նա ամենախոցելի թեկնածուն է` քրեական գործերով պայմանավորված։
Թե ի՞նչ կլինի հետո ու ինչպես կվարվեն տվյալ մարդու հետ՝ լավ հիշեք այս օրը։ Գյումրին կտանե՞ն Վանաձորի ճանապարհով, թե ոչ՝ տա Աստված, որ սխաված լինեմ։ Այս վտանգների մասին այս ընթացքում ուղիղ կամ միջնորդավորված խոսել եմ, հատուկ զգուշացրել եմ մյուս թեկնածուներին, մասնավորաբար, Ռուբեն Մխիթարյանին ու Կարեն Սիմոնյանին։ Այս երկու թիմերը շատ լավ գիտենալով այս մասին՝ անհասականալի շտապողականությամբ հայտարարեցին իրենց քայլերի և տվյալ թեկնածուին սատարելու մասին, որով անհնարին դարձրեցին քննարկելու այլընտրանքային, քիչ խոցելի տարբերակ գտնելու ճանապարհը։
Իմ դիրքորոշմամբ, օրինակ՝ Ռուբենին կամ Կարենին կարող էինք ընտրել քաղաքապետ՝ 4 թեկնածուներիս համատեղ քննարկման և համագործակցության արդյուքնում։ Եվ սա կդառնար ամբողջական իշխանական համակարգի փլուզման իրական մեկնարկը։ Իրենց որոշումով պայմանավորված ունենք այս իրավիճակը, որի մասին խոսելն էլի ուշ չէ։
Սիրելի գյումրեցիներ ու հատկապես մոտ 7400 ինձ ընտրողներ, դուք քվեարկեցիք իմ օգտին նաև այն սկզբունքով, որ ներկա իշխանությունը չվերարտադրվի Գյումրիում և բոլորս այդ գաղափարախոսությամբ էինք այս պայքարի մեջ։ Ու մենք բոլորս միասին հասանք դրան, որի համար շնորհավորում եմ բոլորիս։
ՔՊ-ն Գյումրիում այլևս իշխանություն չէ»,–ասվում է գրառման մեջ։
Նա նշել է, որ ընտրողները իր կողքին կանգնեցին, որ նախկին բարքերը չվերադառնային քաղաք՝ գիտենալով իմ սկզբունքներն ու հստակ, ընդգծված կարմիր գծերը, որ այդ բարքերին միշտ դեմ եմ եղել ու ժամանակին իմ շնորհիվ է քաղաքն ազատվել այդ ամենից։
«Իսկ հիմա այս երկու թիմերի շտապողականության ու իրենց կայացրած որոշման պատճառով, ես ստիպված եմ կայացնել մի այնպիսի որոշում, որին սկզբունքորեն դեմ ենք եղել բոլորս։ Ես ներողություն եմ խնդրում բոլոր իմ ընտրողներից, ազգականներից, ընկերներից ու սատարողներից, բայց և վստահ ասում եմ, որ երկրիս՝ պետության և պետականության, Գյումրուս և գյումրեցիներիս շահի ու անվտանգության դեմ ստորադասում եմ իմ անձնական հարցերն ու մոտեցումները և անում եմ այս քայլը ժողովրդի պահանջով։
Համոզված եմ, որ կհասկանաք ու կաջակցեք իմ որոշմանը։ Բոլորդ համոզվեցիք՝ իրար միացած, իրար հետ համագործակցող քաղաքական ուժերը առանց իմ և «Մեր քաղաքը» դաշինքի որոշման ոչ մի բան չեն կարողանալու անել Գյումրիում և ամեն ինչ, հետայսու էլ, կախված է լինելու «Մեր քաղաքը» դաշինքի քվեարկություններից։
Եվ այսպես, «Մեր քաղաքը» դաշինքը հայտարարում է, որ կտա անհրաժեշտ քանակությամբ քվե՝ մյուս երկու ուժերի կողմից սատարվող թեկնածու Վարդան Ղուկասյանին՝ առանց որևէ պաշտոնի, ակնկալիքի և որևէ պայմանավորվածության»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Գրիգորյանը հավելել է, որ հետագա ամբողջ պատասխանատվությունը՝ քաղաքի հետագա ճակատագիրը՝ ՔՊ-ին տալու, չտալու մասով, այսուհետ թեև վերցնում են իրենց վրա երեք ուժերը՝ Վարդան Ղուկասյանի գլխավորությամբ, այնուամենայնիվ, բոլորը գիտեն, որ ինքը ձեռքերը ծալած չի նստելու և շարունակելու է անել ամեն ինչ, որ ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չունենա։

Лидер блока «Наш город» Мартун Григорян заявил, что его политическая сила обеспечит достаточное количество голосов для избрания Вардана Гукасяна мэром Гюмри.
Он подчеркнул, что партия «Гражданский договор» больше не является властью в Гюмри.
«Уважаемые гюмрийцы, благодарю вас за участие в выборах совета старейшин, за теплый и особенный прием, оказанный мне и моей команде в последние дни, за поддержку и за то, что выбрали блок «Наш город». Вы сами видели, что происходило и продолжает происходить с членами моей семьи и моими соратниками.
Власть прибегла ко всем возможным и невозможным методам, манипуляциям, законным и незаконным действиям, пытаясь оказать на меня психологическое давление, арестовать мою команду и возбудить против них уголовные дела. И это продолжается до сих пор. Но об этом я расскажу позже.
Я прекрасно понимаю, что весь Гюмри и республика в последние дни с напряжением ждут моего решения, от которого зависят дальнейшие события в городе и стране. За время своей политической карьеры я неоднократно доказывал, что общественные интересы нашего города, нашей страны и наших гюмрийцев для меня важнее личных.
Сегодня я принял, пожалуй, самое трудное и тяжелое политическое решение в моей жизни, к которому долго шел и которое далось мне с большим трудом. В ходе кампании я открыто говорил, каков будет сценарий, если мэром станет Вардан Гукасян. Я остаюсь при своем мнении, что он является наиболее уязвимым кандидатом из-за уголовных дел.
Что будет дальше и как будут обращаться с этим человеком — запомните этот день. Пойдет ли Гюмри по пути Ванадзора — пусть Бог убережет. Об этих рисках я прямо или косвенно говорил кандидатам, особенно Рубену Мхитаряну и Карену Симоняну. Эти две команды, несмотря на полное осознание последствий, поспешно заявили о поддержке данного кандидата, тем самым исключив возможность обсуждения менее уязвимого альтернативного варианта.
На мой взгляд, мы могли бы выбрать Рубена или Карена мэром путем совместного обсуждения и сотрудничества между четырьмя кандидатами. Это стало бы реальным началом разрушения всей властной системы. Но в результате их решения мы имеем то, что имеем. И об этом еще не поздно говорить.
Дорогие гюмрийцы, особенно около 7400 избирателей, проголосовавших за меня, вы отдали свои голоса, чтобы не допустить воспроизведения нынешней власти в Гюмри. Мы боролись за эту идею, и мы этого добились — поздравляю всех нас.
«Гражданский договор» больше не власть в Гюмри», — говорится в заявлении.
Он добавил, что избиратели поддержали его, чтобы не допустить возвращения старых порядков в город, зная его принципы и четкие красные линии, благодаря которым город в прошлом освободился от этих практик.
«А теперь, из-за поспешности двух других команд и их решения, я вынужден принять решение, которому мы всегда были принципиально против. Я прошу прощения у всех моих избирателей, родственников, друзей и сторонников, но уверенно заявляю: я ставлю интересы государства, Гюмри и гюмрийцев выше личных вопросов и совершаю этот шаг по воле народа.
Уверен, что вы поймете и поддержите мое решение. Все убедились, что без решения блока «Наш город» политические силы в Гюмри ничего не смогут предпринять. И отныне все будет зависеть от голосов «Нашего города».
Таким образом, блок «Наш город» заявляет, что отдаст необходимое количество голосов в пользу Вардана Гукасяна, кандидата, поддержанного двумя другими силами — без каких-либо должностей, ожиданий или договоренностей», — говорится в заявлении.
Григорян также отметил, что вся дальнейшая ответственность за будущее города теперь лежит на трех силах во главе с Варданом Гукасяном. Однако он заверил, что не останется бездействующим и продолжит делать всё возможное, чтобы у «Гражданского договора» не было мэра в Гюмри.
ЦИК подвел предварительные итоги внеочередных выборов органов местного самоуправления, состоявшихся 30 марта. Ни одна сила не получила большинства в Гюмри, поэтому потребуется формирование политических коалиций. Если оппозиционные силы объединятся, Гюмри получит оппозиционного мэра. В Паракаре в выборах участвовали четыре политические силы: «Гражданский договор» (Людвиг Гюлназарян), блок «Единство» (Володя Григорян), партия «Национальный прогресс» (Давид Минасян) и партия «Стабильность» (Гор Сарибекян). Лидирует блок «Единство», входящая в который партия «Страна для жизни» объявила о победе своего кандидата Володи Григоряна.