Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամները ապրիլի 4–ի երեկոյան կհայտարարեն իրենց հետագա գործողությունների մասին։ Այդ մասին տեղեկացրել է խորհրդի անդամ Ապրես Մարգարյանը, գրում է «Փաստինֆոն»։
Նախատեսվում է, որ ժամը 17։00-ի սահմաններում խորհրդի անդամները կրկին կհավաքվեն, կվերջնականացնեն իրենց որոշումը ու ժամը 19-ի սահմաններում արդեն կհրապարակեն։
Ապրիլի 3–ին տեղի է ունեցել ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի հանդիպումը արցախցիների երեք հոգանոց պատվիրակության հետ։ Քննարկման առարկան հանդիսացել է մարտի 29-ի հանրահավաքում ներկայացված պահանջագրի՝ բացառապես սոցիալական մասը։
Ինչպես արդեն հաղորդվել է, ապրիլ ամսից Հայաստանի կառավարությունը դադարեցրել է արցախցիների համար նախկինում գործած 40+10 աջակցման ծրագիրը։ Այս որոշումը լրջորեն ազդել է տեղահանված բնակչության սոցիալական վիճակի վրա՝ թողնելով նրանց փաստի առաջ։
Արցախցիների պահանջների առանցքում մնում է իրենց վերադարձի իրավունքի օրակարգային ընդգրկումը։ Քանի դեռ այդ իրավունքը չի իրացվել, նրանք պահանջում են ժամանակավոր բնակարանների տրամադրում՝ առանց սեփականության իրավունքի, կամ 40+10 ծրագրի վերականգնում։
Փոխվարչապետի հետ հանդիպման արդյունքներից խորհրդի անդամները դժգոհ են մնացել, քանզի փոխվարչապետը նշել է, որ 40+10 ծրագրին վերադարձ չի լինելու։ Մտավախություն կա, որ նման քայլերով կառավարությունը պատճառ կդառնա արցախցիների արտագաղթին նաեւ Հայաստանից։ Բռնի տեղահանված արցախցիները, որոնց անվտանգության երաշխավորն է հանդիսանում Հայաստանը, հայտարարել են, որ վճռական են տրամադրված ու կդիմեն գործողությունների՝ իրենց իրավունքների պաշտպանության համար։

Члены Совета по защите прав Арцаха планируют объявить о своих дальнейших действиях вечером 4 апреля, сообщил член совета Апрес Маргарян, передает «Пастинфо».
Предполагается, что около 17:00 члены совета вновь соберутся, окончательно примут решение и обнародуют его примерно в 19:00.
3 апреля вице-премьер Тигран Хачатрян встретился с трехчленной делегацией арцахцев для обсуждения социальных аспектов петиции, представленной на митинге 29 марта.
Как ранее сообщалось, с апреля правительство Армении прекратило программу поддержки «40+10» для жителей Арцаха. Это решение существенно повлияло на социальное положение перемещенного населения, поставив их в трудное положение.
В центре требований арцахцев остается включение их права на возвращение в повестку дня. Пока это право не реализовано, они требуют предоставления временного жилья без права собственности или восстановления программы «40+10».
Члены совета выразили недовольство результатами встречи с вице-премьером, поскольку он указал, что возврата к программе «40+10» не будет. Есть опасения, что такие шаги правительства могут привести к эмиграции арцахцев из Армении. Насильственно перемещенные жители Арцаха, для которых Армения является гарантом безопасности, заявили о своей решимости предпринять действия для защиты своих прав.
С 1 апреля вступили в силу изменения, значительно сократившие объем поддержки по оплате жилья для перемещенных жителей Арцаха. Программа «40+10» предусматривала для каждого перемещенного лица ежемесячно 40 000 драмов на аренду и 10 000 драмов на коммунальные услуги. На митинге 29 марта на площади Свободы Совет по защите интересов Арцаха опубликовал петицию из 12 пунктов, адресованную властям и международным организациям. Ключевые требования включали сохранение уровня поддержки и разработку новой программы обеспечения жильем. Они предоставили правительству неделю для ответа, продолжая различные протестные действия в это время.