Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը՝ ՄԻԵԴ–ը, ապրիլի 3-ին վճիռ է կայացրել ընդդեմ Հայաստանի՝ հաստատելով, որ լրագրող Հայկ Գրիգորյանի խոսքի ազատության իրավունքը խախտվել է՝ համաձայն Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 10-րդ հոդվածի։
Պետությունը պարտավոր է լրագրողին փոխհատուցել 4500 եվրո՝ ոչ նյութական վնասի համար, հայտնում է »Հետքը»։
2016թ․ հուլիսի 17-ին մի խումբ զինված անձինք ներխուժել են ՀՀ ոստիկանության Պետական պահպանության ծառայության տարածք, ինչից հետո մայրաքաղաքում սկսվել են բազմամարդ բողոքի ակցիաներ՝ աջակցելով գրավման մասնակիցներին և պահանջելով նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։
Ոստիկանությունն ուժեղացված ռեժիմով է գործել, Սարի թաղի հատվածում տեղադրվել են անցակետեր, դադարեցվել է գազամատակարարումը, չեն աշխատել տրանսպորտային միջոցները։ Հուլիսի 19-ին ցուցարարները հանդես են եկել այդ խոչընդոտների դեմ։
Անկախ լրագրող Հայկ Գրիգորյանը հետևել և լուսաբանել է բողոքի ակցիաները։ Երբ ոստիկանները օդ են կրակել և ցուցարարների մեծ մասը փախել է, Հայկ Գրիգորյանը մոտեցել է երեք սպաներից բաղկացած խմբին, որը շրջապատած է եղել գետնին նստած տղամարդուն, և ցանկացել է նկարահանել:Ոստիկաններից մեկը ձեռքերով և ոտքերով հարվածել է Հայկին: Ոստիկանության ծառայողը վերցրել է տեսախցիկը և հեռացել: Երբ Հայկը գնացել է նրանց հետևից, դարձալ ոստիկանները փորձել են բռնություն կիրառել:
Լրագրող Թ. Ենոքյանը, ով գտնվել է դեպքի վայրում, բազմիցս բարձրաձայն հայտարարել է, որ Հայկը լրագրող է և պահանջել է դադարեցնել բռնությունը։
Հայկ Գրիգորյանը հոսպիտալացվել է «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, որտեղ ախտորոշվել է բազմակի վնասվածք՝ ներառյալ գլխի, կրծքավանդակի, շրթունքի և ծնոտի շրջանում։ Դիմածնոտային վիրաբույժը վերքի մակերեսը մշակել և կարել է։
Բժշկական կենտրոնը գրավոր տեղեկացրել է Էրեբունու ոստիկանությանը, նշելով, որ ըստ Գրիգորյանի՝ իրեն բռնության են ենթարկել ոստիկանության աշխատակիցները։
Հուլիսի 23-ին Հատուկ քննչական ծառայության քննիչը քրեական գործ է հարուցել՝ պաշտոնեական լիազորությունները գերազանցելու և լրագրողի գործունեությանը խոչընդոտելու հոդվածներով։
Օգոստոսի 6-ին նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, որի արդյունքում արձանագրվել է շրթունքի վնասվածք, սակայն այն դասակարգվել է որպես թեթև վնաս։ Սեպտեմբերի 6-ին լրագրողը ճանաչվել է տուժող։
ՀՔԾ-ի լուծարումից հետո գործը փոխանցվել է Հակակոռուպցիոն կոմիտե, որն էլ հարցաքննել է ոստիկաններին։ Նրանք նշել են, թե Հայկ Գրիգորյանը չի ունեցել է տեսանելի տարբերանշան, որից պարզ դառնար՝ նա լրագրող է։ Ըստ նրանց՝ նպատակն է եղել նրան զսպել և կանխել հնարավոր բախումը։
Ոստիկանները հերքել են, որ հարվածել են կամ ջնջել են տեսագրությունը։
2022թ․ հուլիսի 14-ին գործը փոխանցվել է Քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության վարչություն։ Սակայն նախաքննության շարունակվող բնույթի պատճառով Հայկ Գրիգորյանը որոշել է դիմել ՄԻԵԴ։
Նրա շահերը ներկայացրել են «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ իրավաբաններ Հայկուհի Հարութունյանը, Արաքս Մելքոնյանը և մյուսները։
Կառավարությունը ներկայացրել է ներպետական օրինակներ, որտեղ լրագրողների դեմ գործողությունների համար անձինք ենթարկվել են պատասխանատվության, սակայն դրանցից միայն երեքն են առնչվել ոստիկաններին։
Պետության ներկայացուցիչը պնդել է, թե բողոքը պետք է մերժվեր, քանի որ չավարտված են ներպետական պաշտպանական մեխանիզմները։ Հայկ Գրիգորյանը հակադարձել է՝ նշելով, որ նախաքննությունը շարունակվել է մոտ յոթ տարի՝ առանց որևէ ոստիկանին մեղադրանք առաջադրելու։
Դատարանը ընդգծել է՝ նման դեպքերում միայն գործուն քրեական մեխանիզմներն են համարժեք պաշտպանություն ապահովող գործիք։ Նշվել է, որ քննությունը, չնայած բավարար նյութերին, տևել է անթույլատրելիորեն երկար ժամանակ՝ 7 տարի։
Հայկ Գրիգորյանը պահանջել է 82 եվրո՝ հեռախոսի կորստի համար, 10,000 եվրո՝ ոչ նյութական վնասի, և 3800 եվրո՝ ծախսերի փոխհատուցման համար, սակայն Դատարանը գտել է, որ նյութական վնասի պահանջը բավարար հիմքեր չունի, իսկ ծախսերը հավաստող փաստաթղթեր չեն ներկայացվել։
Եվրոպական դատարանը, ճանաչելով խոսքի ազատության խախտումը, վճռել է, որ պետությունը պարտավոր է 4500 եվրո վճարել լրագրողին՝ որպես ոչ նյութական վնասի փոխհատուցում։

4 Апрель 2025 - 14:02 AMT
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 3 апреля вынес решение по делу против Армении, признав, что право журналиста Айка Григоряна на свободу выражения мнения было нарушено — в соответствии со статьей 10 Европейской конвенции о правах человека.
Согласно решению, государство обязано выплатить журналисту 4500 евро в качестве компенсации за нематериальный ущерб, сообщает «Hetq».
17 июля 2016 года вооружённая группа захватила здание Службы государственной охраны полиции Армении. Впоследствии в Ереване начались массовые протесты в поддержку захватчиков и с требованием отставки президента Сержа Саргсяна.
Полиция ввела усиленные меры, перекрыла район Сари Tах, прекратила подачу газа и остановила движение транспорта. 19 июля протестующие выступили против этих ограничений.
Независимый журналист Айк Григорян освещал акции протеста. Во время одного из эпизодов, когда полиция стреляла в воздух и большинство протестующих разбежались, он подошёл к группе из трёх полицейских, окруживших мужчину, сидящего на земле, и попытался снять происходящее. Один из полицейских ударил Григоряна руками и ногами, а затем забрал камеру. Когда Григорян пошёл за ними, полицейские вновь попытались применить силу.
Журналист Тигран Енокян, находившийся на месте событий, неоднократно заявлял, что Григорян — журналист, и требовал прекратить насилие.
Григорян был госпитализирован в медицинский центр «Сурб Григор Лусаворич» с многочисленными травмами головы, грудной клетки, губы и челюсти. Челюстно-лицевой хирург обработал и зашил раны.
Медицинское учреждение письменно сообщило в полицию Эребуни, указав, что, по словам Григоряна, его избили сотрудники полиции.
23 июля следователь Специальной следственной службы возбудил уголовное дело по статьям о превышении должностных полномочий и воспрепятствовании журналистской деятельности.
6 августа была проведена судмедэкспертиза, зафиксировавшая травму губы, квалифицированную как лёгкий вред. 6 сентября журналист был признан потерпевшим.
После расформирования Специальной следственной службы дело было передано в Антикоррупционный комитет, где были допрошены полицейские. Они утверждали, что у Григоряна не было видимых опознавательных знаков прессы и целью было его сдерживание и предотвращение возможного конфликта.
Полицейские отрицали факт избиения и удаления записей.
14 июля 2022 года дело было передано в Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета. Ввиду затянувшегося предварительного следствия Григорян обратился в ЕСПЧ.
Его интересы представляли юристы Айкуи Арутюнян, Аракс Мелконян и другие из организации «Защита прав без границ».
Правительство представило внутренние прецеденты, когда лица несли ответственность за действия против журналистов, однако только три из них касались сотрудников полиции.
Представитель государства настаивал на отклонении жалобы, аргументируя это тем, что внутренние правовые механизмы не были исчерпаны. Григорян, в свою очередь, указал, что следствие длилось почти семь лет без предъявления обвинений ни одному полицейскому.
Суд отметил, что только эффективные уголовные механизмы могут обеспечить адекватную защиту в таких делах. Указано, что расследование, несмотря на наличие достаточных материалов, затянулось на недопустимо долгий срок — 7 лет.
Григорян потребовал 82 евро за утраченный телефон, 10 000 евро за моральный ущерб и 3800 евро на покрытие расходов. Суд признал материальный ущерб недоказанным, а подтверждающие документы по расходам не представлены.
Признав нарушение свободы выражения, суд постановил, что государство обязано выплатить журналисту 4500 евро в качестве компенсации за нематериальный ущерб.