ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գառնիկ Դանիելյանը, անդրադառնալով Արցախից բռնի տեղահանված հայրենակիցների բողոքի ակցիաներին, որոնք պահանջում են կառավարությունից վերանայել աջակցությունների դադարեցման որոշումը, գրել է, որ արցախցիների «40+10» ծրագիրը չպետք է դադարեցվի։
Նա նշել է, որ ՀՀ քաղաքացիության ձեռքբերումը ևս քաշքշուքի ու բյուրոկրատիայի է վերածվել։
«Խոսքը վերաբերում է հատկապես «40+10» ծրագրին, որը, ինչ-որ չափով մեղմում էր արցախցիների՝ կացության հետ կապված կարիքները։ Չկարողանալով վճարել վարձավճարները՝ մեր հայրենակիցները կարող են հայտնվել դրսում։ Ծրագրի դադարեցումը անթույլատրելի է․ այն հանգեցնելու է հուսահատության և արտագաղթի։
Արցախից բռնի տեղահանված մեր եղբայրներն ու քույրերը բազմիցս բարձրաձայնել են, որ բնակարանային ապահովման ծրագիրը ևս տապալված է, խրթին ընթացակարգով, և որ ծրագրի մեջ պետք է իրականացնել փոփոխություններ։
Արցախցիների սոցիալական ծանր դրությունը մեղմելու համար կառավարության կողմից չեն սահմանվում արտոնություններ․ սկսած տրանսպորտի փաթեթներից որոշակի զեղչերով օգտվելուց՝ մինչև բժշկական ծառայությունների անվճար ապահովում։
ՀՀ քաղաքացիության ձեռքբերումը ևս քաշքշուքի ու բյուրոկրատիայի է վերածվել։
Հարց է առաջանում․ բազմաթիվ դժվարությունների միջով անցած, տնից, գույքից զրկված մեր հայրենակիցները ինչպե՞ս պետք է հոգան իրենց տարրական կարիքները։
Այս օրերին Արցախից բռնի տեղահանվածները կառավարությանը ներկայացրել են 12 կետից բաղկացած պահանջագիր, որտեղ խոսվում է ոչ միայն սոցիալական աջակցության ծրագրերի անհրաժեշտության մասին, այլ դրվում են հստակ պահանջներ՝ կապված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման, Ադրբեջանի դեմ ներկայացրած հայցերի, գերիների վերադարձի, արցախյան հիմնահարցի վերաբերյալ։
Պետության անտարբերությունը, այս պարագայում, հանցագործություն է։ Յուրաքանչյուրս, մեր հնարավորությունների սահմաններում, պետք է աջակցենք արցախցիներին՝ միառժամանակ կանգնելով նրանց արդարացի պահանջների կողքին»,– գրել է նա։

Депутат Национального собрания от фракции «Армения» Гарник Даниелян, комментируя протесты насильственно перемещённых арцахцев, потребовавших от правительства пересмотра решения о прекращении социальной поддержки, заявил, что программа «40+10» не должна быть остановлена.
Он отметил, что получение гражданства Армении также превратилось в череду бюрократических проволочек.
«Речь идёт о программе “40+10”, которая в некоторой степени помогала арцахцам решать жилищные проблемы. Наши соотечественники, не имея возможности оплачивать аренду, могут остаться без крова. Прекращение программы недопустимо: это приведёт к отчаянию и новой волне эмиграции», — написал Даниелян на своей странице в Facebook.
Он добавил, что переселенцы неоднократно подчёркивали — программа обеспечения жильём провалилась, так как её реализация сопряжена с чрезмерно сложной процедурой и нуждается в реформах.
По его словам, власти не ввели никаких специальных льгот для смягчения тяжёлой социальной ситуации арцахцев — ни в сфере транспорта, ни в вопросе бесплатного медицинского обслуживания.
«Возникает вопрос: как людям, которые лишились дома, имущества и прошли через тяжелейшие испытания, справляться с элементарными жизненными потребностями?»
На днях переселённые арцахцы передали правительству 12-пунктное требование, в котором, помимо вопросов социальной помощи, содержатся обращения по поводу роспуска Минской группы ОБСЕ, исков против Азербайджана, возвращения пленных и урегулирования карабахского конфликта.
«Безразличие государства в данной ситуации — это преступление. Каждый из нас должен в пределах своих возможностей поддержать арцахцев и стать на сторону их справедливых требований», — подчеркнул он.
3 апреля на встрече представителей Совета по защите прав арцахцев с вице-премьером Тиграном Хачатряном в правительстве сообщили, что возвращение к программе «40+10» не планируется.