Կարևորելով հումանիտար հարցերի հասցեագրումը՝ 2021 թվականի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 29-ին Հայաստանն առանց նախապայմանների միակողմանի կերպով Ադրբեջանին է տրամադրել ականապատ դաշտերի 972 տեղեկամատյան։ Այդ մասին հայտնել է ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը, տեղեկացնում է 1lurer.am-ը։
Բաքուն կրկին պահանջում է Երևանից «ականապատ դաշտերի ճշգրիտ քարտեզներ» տրամադրել։ Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այհան Հաջիզադեն՝ ասելով, թե ՀՀ փոխանցած քարտեզները միայն 25%-ի ճշգրտություն ունեն։
Նա նշել է, որ չկան «ավելի լավ կամ ճշգրիտ» քարտեզներ և որ ՀՀ–ն պատրաստ է միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ ստուգել դրանց ճշգրտությունը:
«Ավելին, հավատարիմ մնալով մարդասիրական հարցերում համագործակցության սկզբունքներին՝ Հայաստանը հարցումների միջոցով կազմել և 2024 թ. սկզբում Ադրբեջանին է փոխանցել ականապատ դաշտերի նոր տեղամատյաններ:
Ադրբեջանը շարունակաբար կասկածի տակ է դնում այդ քարտեզների ճշգրտությունը, չնայած որ մեր կողմից բազմիցս հայտարարվել է, որ չկան «ավելի լավ կամ ավելի ճշգրիտ» քարտեզներ: Հայաստանը ինչպես նախկինում, այնպես էլ այժմ պատրաստ է միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ ստուգել այդ քարտեզների ճշգրտությունը։
Հավելենք, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը միանշանակ մերժել է Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու պահանջը, որով Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում էր ականապատումների մեջ»,- նշել է նա։

5 Апрель 2025 - 07:57 AMT
Подчеркивая важность решения гуманитарных вопросов, Армения без предварительных условий передала Азербайджану 972 записи о минных полях 12 июня, 3 июля, 19 октября, 1 ноября и 29 ноября 2021 года. Об этом сообщила пресс-секретарь МИД Ани Бадалян, передает 1lurer.am.
Баку продолжает требовать от Еревана «точные карты минных полей». Об этом заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, утверждая, что переданные Арменией карты имеют точность всего 25%. В ответ Бадалян отметила, что «более точных» карт не существует и что Армения готова с привлечением международных экспертов проверить их точность.
«Более того, оставаясь приверженными принципам сотрудничества в гуманитарных вопросах, Армения посредством запросов составила и в начале 2024 года передала Азербайджану новые записи о минных полях. Азербайджан постоянно ставит под сомнение точность этих карт, несмотря на наши неоднократные заявления о том, что «более точных» карт не существует. Армения, как и ранее, готова с привлечением международных экспертов проверить точность этих карт. Следует добавить, что Международный суд ООН однозначно отклонил требование Азербайджана о применении временных мер против Армении, в котором Азербайджан обвинял Армению в минировании», отметила она.