Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը հանդես է եկել հայտարարությամբ` կոչ անելով չվհատվել և պատրաստ լինել հետևողական ու վճռական պայքարի՝ «հանուն բոլորիս իրավունքների ու արդար պահանջների»։
Նշվում է նաև, որ ՀՀ կառավարությունը պատշաճ կերպով չի արձագանքել հանրահավաքի պահանջներին։
«Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհուրդը, հիմք ընդունելով մարտի 29-ի մեծ հանրահավաքի ժամանակ հայտարարված մեկշաբաթյա ժամկետը և այս ընթացքում տեղի ունեցած զարգացումները, հայտարարում է՝
1.ՀՀ կառավարությունը պատշաճ կերպով չի արձագանքել հանրահավաքի պահանջներին՝ մեր ներկայացուցիչների հետ ունենալով խիստ սահմանափակ քննարկում: Բացի դրանից, կառավարությունը մեզ է փոխանցել գրավոր պատասխան՝ պահանջագրի 5 կետի վերաբերյալ որոշակի մեկնաբանություններ կատարելով, որոնք գլխավորապես չեն համապատասխանում մեր պատկերացումներին: Նրանց միակ գործնական առաջարկը եղել է փորձագիտական խմբերի ձևավորումը՝ որոշակի լուծումներ մշակելու նպատակով։
2.Հաշվի առնելով լայն հանրության կողմից տրված վստահությունը և Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի հանդեպ ձևավորված ակնկալիքները՝ մենք հայտարարում ենք պայքարի հաջորդ գործողությունների մասին, որոնց շրջանակներում կկատարենք հետևյալ քայլերը՝
2.1. Մենք սկսում ենք լայն համախմբման գործընթաց՝ կոչ անելով արցախյան, հայաստանյան ու սփյուռքյան բոլոր սրտացավ հասարակական ու քաղաքական ուժերին ու գործիչներին համախմբվել մեր ներկայացրած օրակարգի շուրջ և աջակցել այս համազգային պայքարին: Բոլոր ցանկացողները կարող են մոտենալ Ազատության հրապարակում տեղակայված շտաբ-վրան, որտեղ համատեղ կքննարկենք մեր հետագա գործողությունները:
2.2.Մինչև ապրիլի 15-ը տեղի ունեցող հանրային լայն քննարկումների ու համախմբման արդյունքում մենք կհայտարարենք մեր հաջորդ մեծ հանրահավաքի օրն ու վայրը, որին կհաջորդեն կոնկրետ զանգվածային գործողություններ:
2.3.Այս ընթացքում մենք տարբեր վայրերում ու կառույցների մոտ կազմակերպելու ենք բողոքի ու իրազեկման տեղային հավաքներ՝ ներկայացնելով մեր պահանջներն ու դրանց առնչվող այլ դրույթներ:
3․ Հորդորում ենք մեր բոլոր հայրենակիցներին չվհատվել և պատրաստ լինել հետևողական ու վճռական պայքարի՝ հանուն բոլորիս իրավունքների ու արդար պահանջների: Մենք համարում ենք, որ ներկայացված պահանջները ողջ հայ ժողովրդի օրակարգային հարցերն են և ակնկալում ենք բոլորի սատարումը՝ անկախ բնակության ու ծագման վայրից: Միասին՝ հանուն մեր իրավունքների»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի ներկայացուցիչներին ապրիլի 3–ին կառավարությունում փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի հետ հանդիպմանն ասել են, որ վերադարձ «40+10» աջակցության ծրագրին չի նախատեսվում։ Քննարկումից հետո խորհրդի ներկայացուցիչները ընդգծել են, որ պայքարը շարունակելու են, քանի որ «40+10-ն այլընտրանք չունի»։

The Rights Protection Council of Artsakh Armenians has issued a statement urging the public not to lose hope and to be ready for a consistent and determined struggle “for the rights and just demands of us all.”
The statement notes that the Armenian government has not responded adequately to the demands voiced during the March 29 rally.
“The Rights Protection Council of Artsakh Armenians, based on the one-week timeframe announced during the March 29 rally and the developments since, declares the following:
1.The Armenian government has failed to properly respond to the protest demands, holding only very limited discussions with our representatives. Furthermore, it submitted a written response with partial comments on the five-point list of demands, which mostly do not align with our vision. The only practical proposal they offered was to establish expert groups to develop certain solutions.
2.Considering the trust granted by the wider public and the expectations placed upon the Rights Council, we are announcing the following next steps in our struggle:
2.1. We are initiating a broad mobilization, calling on all concerned civic and political actors from Artsakh, Armenia, and the diaspora to unite around our proposed agenda and support this nationwide movement. Those interested may approach our headquarters tent on Freedom Square, where future actions will be jointly discussed.
2.2. Based on public consultations and mobilization efforts up until April 15, we will announce the date and location of our next large-scale rally, which will be followed by specific mass actions.
2.3. During this time, we will organize local protests and awareness-raising gatherings near various institutions and locations to present our demands and related concerns.
We urge all our compatriots not to lose heart and to remain ready for consistent and resolute struggle for the rights and fair demands of us all. We believe that the demands we have raised concern the entire Armenian people and expect everyone’s support, regardless of place of residence or origin. Together—for our rights,” the statement reads.
On April 3, during a meeting at the government building, Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan informed representatives of the Rights Council that a return to the “40+10” support program is not planned. Following the meeting, Council representatives emphasized their intention to continue the struggle, stating that “40+10 has no alternative.”