Հայաստանը ընտրվել է ՄԱԿ-ի երեք կառույցի ղեկավար մարմնի անդամ։ Ապրիլի 4-ին ՄԱԿ-ի Տնտեսական և սոցիալական խորհրդում կայացած ընտրությունների արդյունքում Հայաստանը ստանձնել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (UNDP), Բնակչության հիմնադրամի (UNFPA) և Ծրագրերի իրականացման գրասենյակի (UNOPS) գործադիր խորհրդի անդամի կարգավիճակ՝ 2026-2028 թվականների համար, հայտնում է ՀՀ մշտական ներկայացուցչությունից ՄԱԿ-ում։
«Հայաստանը ներդնելու է առավելագույն ջանքերը՝ աջակցելու և ներդրում ունենալու UNDP/UNFPA/UNOPS Գործադիր խորհրդի աշխատանքներին՝ ի շահ ծրագրային երկրներում 2030 Օրակարգի իրականացման, սոցիալական, տնտեսական և շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտներում ներառական, արդյունավետ և կայուն զարգացման ապահովման համար»,- ասված է հաղորդագրությունում։
UNDP, UNFPA և UNOPS-ի Գործադիր խորհուրդը պատասխանատու է տվյալ կազմակերպությունների գործունեության վերահսկման և աջակցության համար։ Այն բաղկացած է 36 անդամ պետություններից և ապահովում է վերոնշհալ գործակալությունների կողմից ծրագրային երկրներում պատշաճ աշխատանքների իրականացումը՝ տրամադրելով ռազմավարական ուղղորդում և իրականացնելով մշտադիտարկում։

Армения была избрана членом руководящих органов трёх структур ООН. По результатам выборов, состоявшихся 4 апреля в Экономическом и социальном совете ООН, Армения получила статус члена исполнительных советов Программы развития ООН (ПРООН), Фонда народонаселения ООН (ЮНФПА) и Управления ООН по обслуживанию проектов (ЮНОПС) на 2026–2028 годы, сообщает Постоянное представительство Армении при ООН.
«Армения приложит максимум усилий для содействия и вклада в работу исполнительного совета ПРООН/ЮНФПА/ЮНОПС ради реализации Повестки дня 2030 года в программных странах и обеспечения инклюзивного, эффективного и устойчивого развития в социальной, экономической и экологической сферах», — говорится в сообщении.
Исполнительный совет ПРООН, ЮНФПА и ЮНОПС отвечает за надзор и поддержку деятельности этих организаций. Совет состоит из 36 государств-членов и обеспечивает надлежащее выполнение программ в соответствующих странах, предоставляя стратегические рекомендации и осуществляя постоянный мониторинг.