Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի նախագահությամբ կառավարությունում անցկացված խորհրդակցության ընթացքում ներկայացվել է թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ոչ բժշկական նպատակներով օգտագործման ու անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի 2025-2027 թվականների ռազմավարական ծրագիրը և դրանից բխող քայլերը։
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանն իր ելույթում ընդգծել է, որ ռազմավարական ծրագրի կազմումը անցել է մի շարք փուլերով և դրա նպատակն է ձևավորել մեկ համապարփակ փաստաթուղթ, որը կհստակեցնի ոլորտում ներգրավված բոլոր կողմերի առջև դրված խնդիրները։
Մինչ ռազմավարական փաստաթղթի բովանդակությանը անդրադառնալը, ներկայացվել են միջազգային և տեղական վիճակագրական տվյալներ թմրամիջոցների և հոգեմետ դեղերի օգտագործման վերաբերյալ։ Նշվել է նաև, որ ռազմավարական փաստաթուղթը հնարավորություն է տալիս ձևավորել համապարփակ մոտեցում՝ ընդգրկելով նաև հանրային առողջապահության բաղադրիչը։
Հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են ռազմավարության ձևավորման փուլերը, գլխավոր նպատակները՝ թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ոչ բժշկական կիրառման կանխարգելում, թմրանյութերի անօրինական շրջանառության դեմ պայքար, բուժսպասարկման, հոգեբանական ու սոցիալական աջակցության, վերաինտեգրման և հանրային առողջության պահպանման երաշխավորում։ Տրվել են մանրամասնություններ վերոնշյալ ուղղություններով նախատեսվող միջոցառումների վերաբերյալ։
Այս համատեքստում ընդգծվել են բնակչության իրազեկման բարձրացման ծրագրեր, վարչական տվյալների միասնական շտեմարանի ձևավորում թմրամիջոցների օգտագործող և շրջանառող անձանց վերաբերյալ՝ հետագծելիության ապահովմամբ, օրինական շրջանառությանն առնչվող օրենսդրական դաշտի կատարելագործում, ինչպես նաև ապօրինի օգտագործողներին վերաբերող սահմանափակումների սահմանում։
Անօրինական թմրանյութերի շրջանառության դեմ պայքարի շրջանակում առաջարկվել է կանխել մաքսանենգ ճանապարհներով ներմուծումը, բարձրացնել օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և նախաքննության արդյունավետությունը, կանխարգելել թմրանյութերի առցանց շրջանառությունը, ամրապնդել իրավասու մարմինների կարողությունները և զարգացնել փոխգործակցությունը համապատասխան կառույցների միջև։
Սոցիալ-հոգեբանական վերականգնման մասով առաջարկվել է տրամադրել բուժման, վերականգնման, վնասի նվազեցման ծառայություններ, ապահովել հանրային առողջություն, արդյունավետ կառավարել կայուն վերականգնումը և աջակցել սոցիալական վերաինտեգրմանը։
Հանդիպման մասնակիցները ներկայացրել են իրենց կարծիքներն ու առաջարկները ռազմավարության առանձին հատվածների և դրանց գործարկման մեխանիզմների վերաբերյալ։
Խորհրդակցության ավարտին վարչապետը կարևորել է այն, թե ռազմավարությունը ինչպես է ուղղորդելու քաղաքական որոշումներն ու պատկան մարմինների գործունեությունը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Ես կարծում եմ, որ մեր հարվածի ուղղությունը պետք է լինի ներմուծումը և արտադրությունը»:
Նա հավելել է, որ անհրաժեշտ է հստակեցնել թիրախները և համապատասխանեցնել քաղաքականությունները այս տրամաբանությանը։ Նա նաև շեշտել է թմրամիջոցները վտանգավորության աստիճանով դասակարգելու անհրաժեշտությունը և հանձնարարել է առաջ մղել աշխատանքներն այս ուղղությամբ։

На совещании под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна было представлено стратегическое решение по борьбе с немедицинским применением и незаконным оборотом наркотических и психотропных веществ на 2025–2027 годы, а также сопутствующие меры.
Согласно сообщению аппарата премьер-министра, министр внутренних дел Арпине Саргсян подчеркнула, что разработка стратегии прошла несколько этапов. Её цель — создать единый комплексный документ, четко определяющий задачи всех вовлеченных сторон.
Перед обсуждением содержания документа были представлены международные и местные статистические данные по употреблению наркотиков и психотропных средств. Отмечалось, что стратегия позволит выработать комплексный подход с учетом компонента общественного здравоохранения.
На встрече были представлены этапы формирования стратегии и её основные цели: профилактика немедицинского применения наркотиков, борьба с их незаконным оборотом, обеспечение доступа к медицинской, психологической и социальной помощи, содействие реинтеграции и защите общественного здоровья. Были приведены детали по запланированным мерам в этих направлениях.
В документе, в частности, предусмотрены:
- Повышение осведомленности населения
- Формирование единой базы данных по потребителям и распространителям наркотиков для обеспечения отслеживания
- Совершенствование законодательства, регулирующего легальный оборот
- Установление ограничений в отношении незаконных потребителей
В рамках борьбы с незаконным оборотом предложено:
- Пресекать контрабандный ввоз
- Повысить эффективность оперативно-розыскных мероприятий и досудебного расследования
- Предотвратить распространение наркотиков через интернет
- Укрепить потенциал уполномоченных структур
- Развить сотрудничество между соответствующими ведомствами
В части социально-психологической реабилитации предлагается организовать лечение, восстановление, услуги по снижению вреда, поддержание общественного здоровья, эффективное управление устойчивым восстановлением и помощь в социальной реинтеграции.
Участники совещания представили свои мнения и предложения по отдельным разделам стратегии и механизмам их реализации.
В завершение премьер-министр отметил значение стратегии как инструмента, направляющего политические решения и деятельность соответствующих ведомств.
«Я считаю, что направление удара должно быть направлено на импорт и производство», — подчеркнул Пашинян. Он добавил, что необходимо четко определить приоритеты и привести политику в соответствие с этой логикой, а также выделил важность классификации наркотиков по степени опасности и поручил ускорить работу в этом направлении.