Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ԵՄ և Կենտրոնական Ասիայի երկրների առաջին գագաթնաժողովի լիագումար նիստում, հայտարարել է, որ երեք տասնամյակ փակ մնալուց հետո Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների բացումը կդառնա բեկումնային։
Նա նշել է, որ Սև ծով հասնելու համար կարևոր է նաև Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի երկրների սահմանների հարթ անցումը, հայտնում է Արմենպրեսը՝ Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական կայքի վրա հղումով։
«Կենտրոնական Ասիան գլոբալ դարպաս է և Եվրասիայի բաբախող սիրտն է: Ահա թե ինչու մեր ներդրումային օրակարգն այդքան կենտրոնանում է այս տարածաշրջանի վրա: Անցյալ տարի մենք 10 միլիարդ եվրոյի ծախս են նախատեսել Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի համար։ Դա կկրճատի ցամաքային ճանապարհը Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի միջև մոտ կեսով: Դա կազմում է ընդամենը 15 օր: Միջանցքը կբացի նաև մեր տարածաշրջանների միջև բիզնեսի չօգտագործված ներուժը: Եվ դա կխթանի կապերն ու առևտուրը Կենտրոնական Ասիայի հինգ երկրների միջև»,- ասել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը:
Ֆոն դեր Լայենն ընդգծել է, որ 2025 թվականին Ուզբեկստանում տեղի ունենալիք ներդրողների նոր հարթակը ծառայելու է որպես մասնավոր ներդրումների աղբյուր նշված միջանցքի համար՝ միաժամանակ հնարավորություն ընձեռելով գնահատել կատարված առաջընթացը։ Նրա խոսքով՝ մասնատված աշխարհի պայմաններում Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքը կարող է զգալիորեն ամրապնդել կապը Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հինգ պետությունների միջև։
«Բայց ենթակառուցվածքների շղթան ամբողջական չէ։ Սև ծով հասնելու համար կարևոր է նաև Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի երկրների սահմանների հարթ անցումը: Երեք տասնամյակ փակ մնալուց հետո Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների բացումը խաղը փոխելու է։ Եվ դա Եվրոպան ու Կենտրոնական Ասիան ավելի կմոտեցնի իրար առավել քան երբևէ»,- նշել է ֆոն դեր Լայենը:

The reopening of Armenia’s borders with Turkey and Azerbaijan, closed for nearly three decades, would mark a turning point, said European Commission President Ursula von der Leyen during the first EU–Central Asia summit plenary session.
She emphasized that smooth border crossings between Central Asia and the South Caucasus are vital for reaching the Black Sea, Armenpress reported, citing the official website of the European Commission.
“Central Asia is a global gateway and the beating heart of Eurasia. That’s why our investment agenda focuses so strongly on this region,” von der Leyen stated. She added that last year the EU earmarked €10 billion for the Trans-Caspian Transport Corridor, which would halve the overland journey between Europe and Central Asia to just 15 days. The corridor is expected to unlock untapped business potential between the regions and boost trade among Central Asia’s five countries.
Von der Leyen also highlighted a new investor platform set for 2025 in Uzbekistan, which will serve as a source of private investment for the corridor while allowing progress assessments. In a fragmented world, she noted, the corridor could significantly strengthen links between Europe and Central Asia.
“But the infrastructure chain is not complete. To reach the Black Sea, smooth border transitions between Central Asia and South Caucasus countries are also crucial. After three decades of closure, opening Armenia’s borders with Turkey and Azerbaijan will be a game changer. It will bring Europe and Central Asia closer than ever before,” von der Leyen concluded.