Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը ԵՄ և Կենտրոնական Ասիայի երկրների առաջին գագաթնաժողովի լիագումար նիստում, հայտարարել է, որ երեք տասնամյակ փակ մնալուց հետո Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների բացումը կդառնա բեկումնային։
Նա նշել է, որ Սև ծով հասնելու համար կարևոր է նաև Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի երկրների սահմանների հարթ անցումը, հայտնում է Արմենպրեսը՝ Եվրահանձնաժողովի պաշտոնական կայքի վրա հղումով։
«Կենտրոնական Ասիան գլոբալ դարպաս է և Եվրասիայի բաբախող սիրտն է: Ահա թե ինչու մեր ներդրումային օրակարգն այդքան կենտրոնանում է այս տարածաշրջանի վրա: Անցյալ տարի մենք 10 միլիարդ եվրոյի ծախս են նախատեսել Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքի համար։ Դա կկրճատի ցամաքային ճանապարհը Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի միջև մոտ կեսով: Դա կազմում է ընդամենը 15 օր: Միջանցքը կբացի նաև մեր տարածաշրջանների միջև բիզնեսի չօգտագործված ներուժը: Եվ դա կխթանի կապերն ու առևտուրը Կենտրոնական Ասիայի հինգ երկրների միջև»,- ասել է Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը:
Ֆոն դեր Լայենն ընդգծել է, որ 2025 թվականին Ուզբեկստանում տեղի ունենալիք ներդրողների նոր հարթակը ծառայելու է որպես մասնավոր ներդրումների աղբյուր նշված միջանցքի համար՝ միաժամանակ հնարավորություն ընձեռելով գնահատել կատարված առաջընթացը։ Նրա խոսքով՝ մասնատված աշխարհի պայմաններում Անդրկասպյան տրանսպորտային միջանցքը կարող է զգալիորեն ամրապնդել կապը Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի հինգ պետությունների միջև։
«Բայց ենթակառուցվածքների շղթան ամբողջական չէ։ Սև ծով հասնելու համար կարևոր է նաև Կենտրոնական Ասիայի և Հարավային Կովկասի երկրների սահմանների հարթ անցումը: Երեք տասնամյակ փակ մնալուց հետո Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ Հայաստանի սահմանների բացումը խաղը փոխելու է։ Եվ դա Եվրոպան ու Կենտրոնական Ասիան ավելի կմոտեցնի իրար առավել քան երբևէ»,- նշել է ֆոն դեր Լայենը:

5 Апрель 2025 - 08:46 AMT
Глава Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен на пленарной сессии первого саммита ЕС и стран Центральной Азии заявила, что открытие границ Армении с Турцией и Азербайджаном после почти тридцатилетнего перерыва станет переломным событием.
По ее словам, для выхода к Черному морю необходимы упрощенные переходы между странами Центральной Азии и Южного Кавказа, сообщает «Арменпресс» со ссылкой на официальный сайт Еврокомиссии.
«Центральная Азия — это глобальные ворота и пульс Евразии. Поэтому наша инвестиционная повестка сосредоточена именно на этом регионе», — отметила фон дер Ляйен. Она напомнила, что в прошлом году Евросоюз выделил 10 миллиардов евро на развитие Транскаспийского транспортного коридора. Этот проект сократит время сухопутной перевозки между Европой и Центральной Азией примерно вдвое — до 15 дней. Коридор также раскроет неиспользованный потенциал деловых связей и усилит торговлю между пятью странами Центральной Азии.
Фон дер Ляйен подчеркнула, что новая платформа для инвесторов, которая пройдет в 2025 году в Узбекистане, станет источником частных вложений в данный коридор и позволит оценить достигнутый прогресс. По ее словам, в условиях фрагментированного мира Транскаспийский транспортный маршрут может существенно усилить связи между Европой и Центральной Азией.
«Но цепочка инфраструктуры пока не завершена. Для выхода к Черному морю крайне важно обеспечить гладкое пересечение границ между странами Центральной Азии и Южного Кавказа. После тридцатилетнего перерыва открытие границ Армении с Турцией и Азербайджаном изменит правила игры. Это сблизит Европу и Центральную Азию как никогда ранее», — заключила глава Еврокомиссии.