«Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին օրենքի» սահմանադրականության հարցով Սահմանադրական դատարանի վարույթն ավարտվել է, և դատարանը հեռացել է խորհրդակցական սենյակ՝ որոշելու, համապատասխանում է արդյոք այդ օրենքը ՀՀ Սահմանադրությանը։
Որոշման հրապարակման ժամկետները դեռևս չեն հստակեցվել։ Այդ մասին ասել է Սահմանադրական դատարանի հասարակայնության հետ կապերի պատասխանատուն, հայտնում է «Ազատությունը»։
Ընդդիմադիր քաղաքական ուժերի դիմումի հիման վրա երկու տարուց ավելի ՍԴ-ում ընթացել է «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի վիճարկումը։ Դատարանը, սակայն, չի հստակեցրել՝ ինչու քննության ամբողջ ընթացքում չի կիրառել օրենքի գործողությունը կասեցնելու մեխանիզմը։
Նշված օրենքի հիման վրա մինչ այժմ կայացված 12 դատական վճիռներով պետությանը վերադարձվել է ավելի քան 17 միլիոն դոլարին համարժեք գույք։ Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ նախորդ տարիների ընթացքում դատարան է ներկայացվել 136 հայց՝ պահանջելով բռնագանձել մոտ 527 միլիարդ դրամի գույք, այդ թվում՝ 270 միավոր շարժական և 1381 միավոր անշարժ գույք։

Производство Конституционного суда по делу о соответствии Конституции Армении «Закона о конфискации имущества незаконного происхождения» завершено. Суд удалился в совещательную комнату для принятия решения, соответствует ли данный закон Основному закону страны.
Сроки публикации решения пока не определены. Об этом сообщил сотрудник по связям с общественностью Конституционного суда, передаёт «Азатутюн».
Рассмотрение дела в Конституционном суде продолжалось более двух лет на основании обращения оппозиционных политических сил. Однако суд так и не пояснил, почему в ходе всего процесса не применил механизм приостановки действия оспариваемого закона.
По состоянию на сегодня, согласно 12 судебным решениям, принятым на основании этого закона, государству было возвращено имущество на сумму свыше 17 миллионов долларов. Согласно официальным данным, за последние годы в суд поступило 136 исков с требованием конфисковать имущество на сумму около 527 миллиардов драмов, включая 270 единиц движимого и 1381 единицу недвижимого имущества.