Երևանի քաղաքապետարանում տեղի ունեցած գործակարգավարական նիստում անդրադարձ է եղել մթնոլորտային օդի որակին վերաբերող խնդիրներին: Քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանն ընդգծել է, որ այս այս սեզոնին օդի որակը զգալիորեն բարելավվում է, հայտնում է Radar.am-ը։
«Խնդիրներ ունենում ենք հիմնականում ձմռան ամիսներին»,- ասել է նա:
Նիստի ընթացքում ներկայացվել է, որ ձմռան սեզոնին օդի աղտոտվածության բարձր մակարդակը պայմանավորված է հատկապես ջեռուցման ակտիվացման հետ:
«Մինչև նախորդ տարի մենք Երևանում օդի որակի չափումներ այս ծավալով չէինք իրականացրել: Անցած տարի Երևանում ունեինք ավելի քան 160 սարք, և դրանց քանակն ու ծավալը մեզ հնարավորություն տվեցին լայնորեն քննարկել այս թեման»,- հայտարարել է քաղաքապետը:
Երևանի շինհրապարակներում տեղադրված օդի դիտարկման 173 կայանից 2025թ. մարտ ամսին ստացված տվյալներով օդի որակի (AQI) դասիչի միջինացված արժեքը PM2.5-ի համար կազմել է 91, իսկ PM10-ի համար՝ 37։ Այդ արժեքները գտնվում են «լավ» կամ «չափավոր» աղտոտվածության միջակայքերում:
Հրապարակվել է Հիդրոմետի օդի աղտոտվածության 2024թ. ամփոփագիրը, որի համաձայն Երևանում նախորդ տարիների համեմատ նվազել է փոշով աղտոտվածության մակարդակը: Եթե նախորդ տարիներին դիտարկվող քաղաքներում փոշու ամենաբարձր մակարդակը գրանցվում էր Երևանում, ապա 2024-ին այդ ցուցանիշը նվազել է, և Երևանը 4-րդն է այդ ցուցանիշով:

7 Апрель 2025 - 11:18 AMT
Как передаёт «Radar.am», мэр Еревана Тигран Авинян в ходе оперативного совещания в мэрии заявил, что в текущем сезоне качество атмосферного воздуха в городе значительно улучшается. Он сказал, что основные проблемы наблюдаются в зимние месяцы.
«Проблемы у нас в основном бывают зимой», — отметил Авинян.
На совещании было сообщено, что высокий уровень загрязнения воздуха зимой в первую очередь связан с активным использованием отопления. По словам мэра, в прошлом году в Ереване значительно расширился мониторинг качества воздуха — было установлено более 160 приборов.
«До прошлого года мы не проводили в Ереване измерения качества воздуха в таком объёме. В 2023 году у нас было более 160 устройств, и это позволило нам всесторонне обсуждать эту тему», — сказал он.
Согласно данным за март 2025 года, полученным с 173 станций наблюдения за воздухом, размещённых на строительных площадках Еревана, усреднённый индекс качества воздуха (AQI) составил: по PM2.5 — 91, по PM10 — 37. Эти показатели соответствуют уровням «хорошего» или «умеренного» загрязнения.
Согласно итоговому отчёту Гидрометслужбы о загрязнении воздуха за 2024 год, уровень загрязнения пылью в Ереване снизился по сравнению с предыдущими годами. Если ранее среди наблюдаемых городов максимальные уровни пыли фиксировались в Ереване, то в 2024 году столица опустилась на четвёртое место.