«Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի անդամ Վահե Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ 3-րդ հանրապետությունը ձախողվեց, որովհետև միտքը, ազգային կապիտալը և քաղաքական ինստիտուտներն իրար չհանդիպեցին. զարգացան զուգահեռ կյանքերով, և կուլմինացիան վարչապետ Նիկոլի Փաշինյանի իշխանությունն էր։
Նա նշել է, որ «Նիկոլից ազատվելու պրոցեսը և հետնիկոլական շրջանն ունի լուրջ ռիսկեր»։
Անդրադառնալով իր մասնակցությանը միջազգայնագետ-վերլուծաբան Տիգրան Հայրապետյանի գրքի շնորհանդեսին՝ նա կարևորել է Հայրապետյանի այն միտքը, որ պետությունը միտք է պահանջում, և դա մեր փոխարեն ոչ ոք չի անի։
«Մենք պետք է մեր երկրում միտք գեներացնենք, առանց մտքի ոչ մի զարգացում չի լինի։ Այսօրվա անմիտ Հայաստանի համար սա որպես վերակենդանացման ուղերձ է հնչում։ Անմտությունը` գովելի, կարծիք չունենալը՝ հաջողության կարևոր պայման
Անմտությունը մեզ շատ երկար է ուղեկցել։ Մեր պետական, քաղաքական և հանրային ինստիտուտները լեցուն են եղել անմտությամբ, իսկ ազգային կապիտալն ընդհանրապես ապրել է վայրի պատկերացումներով՝ պատասխանատվության և քաղաքակրթական գրեթե զրոյական ցուցանիշներով։
Հայկական «պետական մտածողության» երկնակամարում մինչև վերջերս վառ էր օվկանիոսի մյուս կողմից հնչող «բարոյա-էթիկական քարոզը»։ Հայկական օջախները, ուսուցչանոցները, բակերը, խոհանոցները լեցուն էին դրանով։ «Քարոզչի»՝ սրա-նրա «տուն մտնելու» սպառնալիք-ուղերձները մեր ազգային դեֆոլտի ամփոփումն էին։
Բայց նույնիսկ սա չէ ամենավտանգավորը. եթե հետադարձ հայացքով նայենք, թե խորհրդարանական խմբակցություններում 20-25 տարի շարունակ ինչ տոկոս էին կազմում ոչ տառաճանաչները, ինքնուրույն անգամ մեկ նախադասություն ձևակերպելու անունակները, տասնամյակներով որևէ միտք չձևակերպածները, թե քանի´ կիսագրագետ, կրիմինալ նախարար, մարզպետ ու քաղաքապետ ենք ունեցել, ապա էլ ինչի՞ վրա զարմանանք»,–ասվում է գրառման մեջ։
Հովհաննիսյանը նշել է, որ Հայաստանում պաշտոններն ընկալվել են որպես փող աշխատելու, իսկ այնուհետև՝ մի կողմ քաշվելու տրամպլին։
«Քանի՞ բարձրաստիճան պաշտոնյա է պաշտոնաթողությունից հետո անմիջապես լքել Հայաստանը, քանի՞ նախարար ու անգամ՝ նախագահ։ Չէ՞ որ սա խոպան չի, սա մեր պետությունն է, որը զարմանալիորեն անտեր տարածքի ընկալում ստացավ։
2018-ի իրադարձությունների ժամանակ ասել եմ, որ շատ վտանգավոր է 10 հազար դրամով քվեարկողների հեղափոխությունը։ 10 հազար դրամով քվեարկելն ու Նիկոլին աստվածացնելը մտքի բացակայության տարբեր դրսևորումներն են։ Իսկ ի՞նչ ենք արել մենք՝ ավելի լավ հասարակություն և ավելի լավ քաղաքացի ունենալու համար։ Ոչինչ։ Մեր անմտությունը հանգեցրեց նրան, որ սխալ հասկացվեց, թե ինչի մասին է մեր պետությունն ընդհանրապես։
Հիմա, երբ տեսանելի ոչ մի լավ սցենար չկա, իսկ աշխարհն այնպիսին է, որ այսօր թույլատրված են քաղաքների և գյուղերի ռմբակոծությունը, ոչնչացումը, բռնի տեղահանություններն և ցեղասպանությունը, մեզ համար միտքը դառնում է ամենակարևոր գործոնը, որը կարող է փրկության ելքեր ձևակերպել։
Նիկոլից ազատվելու պրոցեսը և հետնիկոլական շրջանն ունի լուրջ ռիսկեր։ Հայաստանի հետպատերազմյան վերականգնումն ընդհանրապես պահանջում է լուրջ ինտելեկտ, լուրջ աշխարհայացք, ժամանակի և հնարավորությունների ճիշտ ընկալում, աշխարհի հետ խոսելու ճիշտ լեզու։ Եվ, իհարկե, ազնվություն։
Այսօրվա վիճակը, երբ պետական մտածողությամբ փոքր շերտն ապրում է իր կյանքով (հուսահատության շեմին), փող ունեցողները՝ իրենց կյանքով, և լայն զանգվածները՝ իրենց, շատ դժվար է լինելու ապագան՞,–նշել է նա։
Հովհաննիսյանը հավելել է, որ առաջիկա լիդերության կարևորագույն անելիքը պետական մտքի, ազգային կապիտալի և ինստիտուտների ներդաշնակությունը ստանալն է։
«Մնում է հասկանալ՝ իսկ արդյոք լիդերության հայտ ներկայացնողները սա հասկանո՞ւմ են։ Արդյոք, գոնե այսքանից հետո, մեր երկրում ամենաթանկը մի՞տքը կլինի, թե՞ կլինի ինչպես սովորաբար»,–գրել է նա։

Член группы «Альтернативные проекты» Ваге Ованнисян в публикации на своей странице в Facebook заявил, что Третья Республика потерпела неудачу, поскольку интеллектуальная мысль, национальный капитал и политические институты так и не встретились. Они развивались параллельно, и кульминацией стала власть премьер-министра Никола Пашиняна.
Он подчеркнул, что «процесс избавления от Никола и постпашиняновский период несут в себе серьезные риски».
Комментируя свое участие в презентации книги политолога Тиграна Айрапетяна, Ованнисян отметил важность мысли автора о том, что государству необходима идея — и никто не будет думать за нас.
«Мы должны сами генерировать мысль в своей стране. Без нее развитие невозможно. Для сегодняшней бездумной Армении это звучит как призыв к возрождению. Бессмысленность, похвала отсутствию мнения — важное условие "успеха"».
По его словам, бессмысленность давно сопутствует Армении. Государственные, политические и общественные институты наполнены ей, а национальный капитал существовал в диких представлениях, практически с нулевым уровнем ответственности и цивилизованности.
Он отметил, что до недавнего времени на «небосводе армянской государственной мысли» ярко сверкала морализаторская проповедь, доносившаяся с другого берега океана. Армянские дома, школы, дворы, кухни были ею переполнены. А угрозы «проповедников» войти в каждый дом стали итогом национального «дефолта».
«Но даже это — не самое опасное. Если оглянуться назад и посмотреть, какой процент в парламентских фракциях на протяжении 20–25 лет составляли неграмотные, неспособные составить даже одно предложение, сколько полуграмотных, криминальных министров, губернаторов, мэров мы имели — чему тут удивляться?» — говорится в публикации.
Ованнисян подчеркнул, что в Армении должности воспринимались как способ заработать и затем отойти в сторону.
«Сколько высокопоставленных чиновников сразу уехали из Армении после ухода с поста? Сколько министров, даже президентов? Это ведь не заработки за границей — это наша страна, которую, поразительно, восприняли как ничейную территорию».
Он напомнил, что еще в 2018 году говорил об опасности «революции избирателей за 10 тысяч драмов». «Проголосовать за 10 тысяч драмов и обожествить Никола — разные проявления отсутствия мысли. А что мы сделали для создания лучшего общества и лучшего гражданина? Ничего. Наше безумие привело к тому, что суть государства была понята превратно».
Сегодня, по его словам, когда нет ни одного хорошего сценария, а в мире допустимыми стали бомбардировки городов, разрушения, насильственные депортации и геноциды, единственной возможностью спасения становится мысль, способная сформулировать выход.
«Процесс избавления от Никола и постпашиняновский период несут в себе серьезные риски. Послевоенное восстановление Армении требует серьезного интеллекта, мировоззрения, понимания времени и возможностей, языка общения с миром. И, конечно же, честности».
Ованнисян отметил, что в нынешних условиях те, кто обладает государственным мышлением, живут на грани отчаяния, богатые — своей жизнью, а широкие массы — своей. И это делает будущее крайне неопределенным.
Он заключил, что важнейшей задачей будущего лидерства станет достижение гармонии между государственной мыслью, национальным капиталом и институтами.
«Остается понять: а понимают ли это те, кто претендует на лидерство? И станет ли, хотя бы теперь, мысль самой дорогой ценностью в нашей стране, или всё останется по-прежнему?» — написал он.