Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունն արձագանքել է Սյունիքից ստացվող կրակոցների վերաբերյալ ահազանգերին՝ նշելով, որ սահմանագծի երկայնքով երբեմն արձանագրվում են անկանոն, ոչ թիրախային կրակոցներ, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Հրադադարի ինտենսիվ, էական կամ, այլ կերպ ասած, նպատակային կամ թիրախային խախտումների դեպքում հանդես ենք գալիս պաշտոնական հաղորդագրություններով»,–ասել են ՊՆ–ից։
Չնայած խաղաղության պայմանագրի ստորագրման շուրջ միջազգային հորդորներին ու ակնկալիքներին, կրակոցները սահմանային գոտում չեն դադարում։ Ապրիլի լույս 5-ի գիշերը Խնածախ գյուղում կրկին լսվել են ադրբեջանական կողմի կրակոցները։
Նախորդ ամսվա վերջում ադրբեջանական ուժերը ևս մեկ անգամ կրակ են բացել Խնածախի ուղղությամբ՝ պատճառելով վնաս բնակելի տանը։ Պաշտպանության նախարարությունն այդ դեպքից հետո լուսանկար էր հրապարակել, որտեղ երևում է գետնին ընկած պարկուճը և կրակոցից վնասված պատուհանը։
«Հավելեմ նաև, որ, երբ լինում են թիրախային կրակոցներ, ինչպես օրինակ մարտի 31-ին Սյունիքի մարզի Խնածախ գյուղի բնակելի տան ուղղությամբ, պաշտպանության նախարարությունն այդ մասին պատշաճ հաղորդում է», – ասել են նախարարությունից՝ շեշտելով՝ «պաշտպանական գերատեսչությունն ունի տեղեկատվական հստակ քաղաքականություն, որի հիմքում տարատեսակ հանգամանքներ, վերլուծություններ են»։
Նույն ժամանակահատվածում, երբ կրակոցներն առաջնագծում շարունակվել են, Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը անցկացրել է խորհրդակցություն՝ քննարկելու հայ-ադրբեջանական սահմանի օպերատիվ իրավիճակը և իր ձևակերպմամբ՝ «հակառակորդի կողմից ադրբեջանական ստորաբաժանումների կանոնավոր գնդակոծությունները»։ Հասանովը հանձնարարել է իր ենթականերին լինել պատրաստ «ցանկացած սադրանքի օպերատիվ արձագանքելու համար»։
Պաշտոնական Երևանը բազմիցս մերժել է Բաքվի այն պնդումները, թե հայկական կողմը խախտում է հրադադարի ռեժիմը՝ դրանք որակելով որպես իրականությանը չհամապատասխանող։

Sporadic and non-targeted gunfire is occasionally recorded along the Armenian-Azerbaijani border, Armenia's Ministry of Defense said in response to reports of shootings from the Syunik region, as reported by RFE/RL.
"In cases of significant, targeted violations of the ceasefire, we issue official statements," the Defense Ministry noted.
Despite international calls and expectations for a peace agreement, gunfire continues along the border. On the night of April 5, gunfire was again heard in the village of Khnatsakh, attributed to Azerbaijani forces.
At the end of last month, Azerbaijani forces once again opened fire toward Khnatsakh, damaging a residential house. The Ministry of Defense later published a photo showing a bullet casing on the ground and a window damaged by gunfire.
The ministry added: "When there are targeted shootings, such as the one on March 31 toward a residential house in Khnatsakh village, Syunik province, the Ministry of Defense properly reports the incident," emphasizing that "the defense ministry follows a clear information policy based on various circumstances and analyses."
During the same period of ongoing frontline gunfire, Azerbaijan's Defense Minister Zakir Hasanov held a meeting to discuss the operational situation on the Armenian-Azerbaijani border. According to his statement, he accused the Armenian side of regular shelling of Azerbaijani units. Hasanov instructed subordinates to be prepared for 'operational response to any provocation.'
Official Yerevan has repeatedly rejected Baku's claims that the Armenian side violates the ceasefire, calling them unfounded.