ՀՀ ՊՆ-ն հերքել է Բաքվի հերթական ապատեղեկատվությունը։ Նշվում է, որ Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր ապրիլի 6-ի երեկոյից մինչև ապրիլի 7-ի ժամը 04։30-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու արևելյան և հարավարևելյան հատվածներում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
ՊՆ–ն հիշեցրել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել։
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատել է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում։
Ավելի վաղ, անդրադառնալով հայկական դիրքերի և գյուղերի ուղղությամբ ադրբեջանցիների կրակոցների մասին ահազանգին, ՊՆ–ից «Ազատությանը» ասել էին, որ անկանոն կրակոցների մասին չեն հայտնում, հաղորդում են միայն թիրախային կրակի մ ասին։

7 Апрель 2025 - 12:59 AMT
Министерство обороны Армении опровергло очередную дезинформацию, распространённую Баку. Согласно заявлению, Минобороны Азербайджана ошибочно утверждает, что с вечера 6 апреля до 04:30 утра 7 апреля армянские вооружённые силы якобы открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным на восточном и юго-восточном участках границы. Армянское оборонное ведомство подчёркивает, что эта информация не соответствует действительности.
В ведомстве напомнили, что аппарат премьер-министра Армении ранее предложил создать армяно-азербайджанский совместный механизм для расследования случаев нарушения режима прекращения огня и/или сообщений о них. Однако Азербайджан до настоящего времени не отреагировал на это предложение.
Минобороны Армении подтвердило свою готовность, в соответствии с позицией аппарата премьер-министра, рассмотреть любые доказательства, которыми располагает азербайджанская сторона, при условии их официальной передачи Армении.
Ранее, комментируя сообщения о стрельбе азербайджанцев по армянским позициям и селам, Минобороны заявило «Азатутюн», что не информирует об одиночных выстрелах, а сообщает только о целенаправленном огне.