ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ղեկավար Նելլի Դավթյանը հայտնել է, որ Հայաստանի և Եվրամիության միջև վիզային ռեժիմի ազատականացման գործընթացը կարող է տևել մինչև 5 տարի։
«Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև վիզային ռեժիմի ազատականացումը կարող է 4-5 տարի տևել»,- ասել է նա, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Դավթյանը նշել է, որ արդեն այս տարվա հունիսին Հայաստանը կստանա գործողությունների հստակ ծրագիր, որի հիման վրա Երևանը պարտավորվում է իրականացնել մի շարք քայլեր։ Այդ քայլերի կատարման վերաբերյալ Հայաստանը պետք է ամեն տարի զեկուցի։
Այդ գործընթացի ավարտից հետո միայն կսկսվի վիզային ռեժիմի ազատականացման գործընթացը։
Եվրամիության խորհուրդը 2024 թվականի հուլիսին որոշում է ընդունել սկսել երկխոսություն Հայաստանի հետ՝ ՀՀ քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցով։ Հայաստանն ու ԵՄ-ն 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին միացյալ հայտարարությամբ ազդարարել են երկխոսության մեկնարկը։ Իսկ արդեն 2025-ի փետրվարին Հայաստան է ժամանել ԵՄ փորձագիտական առաքելությունը՝ գործընթացի շրջանակում։

The head of the Migration and Citizenship Service at Armenia’s Ministry of Internal Affairs, Nelli Davtyan, announced that the visa liberalization process between Armenia and the European Union could take up to five years to complete.
“Visa liberalization between Armenia and the EU could take four to five years,” she stated, as reported by Auroranews.am .
According to Davtyan, Armenia will receive a clear action plan as early as June this year. Based on that plan, Yerevan will be obligated to carry out several specific steps and submit annual progress reports.
Only after the completion of this preparatory process will the formal visa liberalization procedure begin.
In July 2024, the Council of the European Union decided to initiate a dialogue with Armenia on visa liberalization for Armenian citizens. The process was officially launched on September 9, 2025, via a joint statement by Armenia and the EU. In February 2025, an EU expert mission visited Armenia as part of the process.