ՀՀ Ներքին գործերի նախարարության միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ղեկավար Նելլի Դավթյանը հայտնել է, որ Հայաստանի և Եվրամիության միջև վիզային ռեժիմի ազատականացման գործընթացը կարող է տևել մինչև 5 տարի։
«Հայաստանի և ԵՄ-ի միջև վիզային ռեժիմի ազատականացումը կարող է 4-5 տարի տևել»,- ասել է նա, հայտնում է Auroranews.am-ը։
Դավթյանը նշել է, որ արդեն այս տարվա հունիսին Հայաստանը կստանա գործողությունների հստակ ծրագիր, որի հիման վրա Երևանը պարտավորվում է իրականացնել մի շարք քայլեր։ Այդ քայլերի կատարման վերաբերյալ Հայաստանը պետք է ամեն տարի զեկուցի։
Այդ գործընթացի ավարտից հետո միայն կսկսվի վիզային ռեժիմի ազատականացման գործընթացը։
Եվրամիության խորհուրդը 2024 թվականի հուլիսին որոշում է ընդունել սկսել երկխոսություն Հայաստանի հետ՝ ՀՀ քաղաքացիների համար վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցով։ Հայաստանն ու ԵՄ-ն 2025 թվականի սեպտեմբերի 9-ին միացյալ հայտարարությամբ ազդարարել են երկխոսության մեկնարկը։ Իսկ արդեն 2025-ի փետրվարին Հայաստան է ժամանել ԵՄ փորձագիտական առաքելությունը՝ գործընթացի շրջանակում։

7 Апрель 2025 - 13:01 AMT
Руководитель службы миграции и гражданства Министерства внутренних дел Армении Нелли Давтян сообщила, что процесс либерализации визового режима между Арменией и Европейским союзом может продлиться до пяти лет.
«Либерализация визового режима между Арменией и ЕС может занять 4–5 лет», — сказала она, передаёт Auroranews.am .
По словам Давтян, уже в июне этого года Армения получит чёткий план действий, на основе которого Ереван обязуется выполнить ряд конкретных шагов. Армения должна будет ежегодно отчитываться о выполнении этих обязательств.
Лишь после завершения этого этапа начнется сам процесс отмены виз.
Совет Европейского союза в июле 2024 года принял решение начать диалог с Арменией по вопросу отмены виз для граждан РА. Официальное начало диалога было объявлено 9 сентября 2025 года в совместном заявлении Армении и ЕС. В феврале 2025 года в рамках процесса в Армению прибыла экспертная миссия ЕС.