ԱՆ ՔԿՀ-ներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական Դիտորդական խումբը ահազանգ է ստացել «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում պահվող ազատազրկված անձանցից և կոչ է անում ապահովել, որ քրեակատարողական հիմնարկներում մատուցվող բժշկական ծառայությունները, ներառյալ հատուկ և դժվարամատչելի ախտորոշիչ հետազոտությունները, ազատազրկված անձանց տրամադրվեն անվճար հիմունքներով։
2025–ի փետրվարի 12-ին Հասարակական դիտորդների խումբը ստացել է ահազանգ ազատազրկված անձանցից, որոնք պահվում են «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում։ Վերջիններիս փոխանցմամբ՝ ՔԿՀ-ի բուժաշխատողը նրանցից մեկին ուղարկել է սեռական ճանապարհով փոխանցվող վիրուսների հետ կապված հետազոտության, սակայն բժշկի փոխանցած տեղեկությամբ՝ այդ հետազոտությունը կատարվում է միայն վճարովի կարգով, հայտնում է Factor.am-ը։
«Տվյալ դեպքը վկայում է, որ քրեակատարողական հիմնարկներում անհրաժեշտ բժշկական ծառայությունների մատուցման համար խոչընդոտ կարող է հանդիսանալ որոշակի ծառայությունների վճարովի լինելու հանգամանքը, ինչը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ ազատազրկված անձանց առողջական վիճակի վրա»- նշել է Խմբի նախագահ Սերգեյ Գաբրիելյանը։
Նկատի ունենալով ստացված տեղեկատվությունը՝ Խումբը փետրվարի 26-ին գրությամբ դիմել է ՀՀ առողջապահության նախարարությանը՝ խնդրելով ապահովել անձի բժշկական սպասարկման իրավունքը՝ հիմնվելով ՀՀ կառավարության 2004 թվականի մարտի 4-ի N318 որոշման վրա։ Համաձայն այդ որոշման՝ ինչպես կալանավորված անձինք, այնպես էլ դատապարտվածները պետք է օգտվեն պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ բուժօգնությունից։ Սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդությունների դեմ պայքարը նույնպես դասվում է անհետաձգելի բուժօգնության շրջանակում և պետք է իրականացվի պետության աջակցությամբ։
Մարտի 7-ին Խումբը ստացել է պատասխանը ՀՀ ԱՆ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից, ըստ որի՝ պահանջված հետազոտությունն ընդգրկված է հատուկ և դժվարամատչելի ախտորոշիչ ծառայությունների շարքում։ Հաջորդ գրությամբ, որը ստացվել է մարտի 24-ին, ՊՈԱԿ-ը հայտնել է, որ տվյալ լաբորատոր հետազոտությունն իրականացվել է անձի հարազատների ֆինանսավորմամբ։
Հաշվի առնելով այս իրավիճակը՝ Խումբը կոչ է արել «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին և առողջապահության նախարարությանը ձեռնարկել համապատասխան միջոցառումներ՝ երաշխավորելու, որ ՔԿՀ-ներում իրականացվող բուժծառայությունները, ներառյալ բարդ ախտորոշիչ թեստերը, լինեն լիովին անվճար ազատազրկված անձանց համար։
Խումբը վստահեցրել է, որ շարունակելու է հետևել հարցի լուծման ընթացքին և կշարունակի համագործակցել պետական կառույցների հետ՝ ապահովելու ազատազրկվածների առողջության պահպանման իրավունքի լիարժեք իրացումը։

The observer group that conducts monitoring in penitentiary institutions and bodies of Armenia has reported a complaint received from inmates held at the Convicts’ Hospital. The group is calling for all medical services in prisons — including specialized and hard-to-access diagnostic procedures — to be provided free of charge.
On February 12, 2025, the public observer group received alerts from several inmates detained at the Convicts’ Hospital facility. According to their statements, a prison medical worker referred one inmate for a test related to sexually transmitted infections, but the doctor informed them that such testing is only available on a paid basis, as reported by Factor.am .
“This case indicates that the requirement to pay for certain medical services in penitentiary institutions may hinder access to necessary healthcare, which can negatively affect the health condition of inmates,” said Sergey Gabrielyan, Head of the observer group.
Taking into account this information, the group sent a letter to the Ministry of Health of Armenia on February 26, requesting that the right to medical care be upheld in accordance with Government Decree No. 318 from March 4, 2004. According to that decision, both detainees and convicted individuals are entitled to free and state-supported medical assistance. The fight against sexually transmitted infections is also considered part of urgent medical care and should be supported by the state.
On March 7, the group received a response from the Center for Penitentiary Medicine SNCO under the Ministry of Health, stating that the requested test falls under the category of specialized and hard-to-access diagnostic services. In a subsequent letter received on March 24, the SNCO noted that the lab test in question had been paid for by the inmate’s relatives.
Given this situation, the group has urged the Center for Penitentiary Medicine and the Ministry of Health to take appropriate measures to ensure that all medical services provided in penitentiary institutions — including complex diagnostic tests — are fully free of charge for inmates.
The group affirmed that it will continue to monitor the situation and collaborate with state agencies to guarantee the full realization of prisoners’ right to health protection.