ԱՆ ՔԿՀ-ներում և մարմիններում հասարակական վերահսկողություն իրականացնող հասարակական Դիտորդական խումբը ահազանգ է ստացել «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում պահվող ազատազրկված անձանցից և կոչ է անում ապահովել, որ քրեակատարողական հիմնարկներում մատուցվող բժշկական ծառայությունները, ներառյալ հատուկ և դժվարամատչելի ախտորոշիչ հետազոտությունները, ազատազրկված անձանց տրամադրվեն անվճար հիմունքներով։
2025–ի փետրվարի 12-ին Հասարակական դիտորդների խումբը ստացել է ահազանգ ազատազրկված անձանցից, որոնք պահվում են «Դատապարտյալների հիվանդանոց» ՔԿՀ-ում։ Վերջիններիս փոխանցմամբ՝ ՔԿՀ-ի բուժաշխատողը նրանցից մեկին ուղարկել է սեռական ճանապարհով փոխանցվող վիրուսների հետ կապված հետազոտության, սակայն բժշկի փոխանցած տեղեկությամբ՝ այդ հետազոտությունը կատարվում է միայն վճարովի կարգով, հայտնում է Factor.am-ը։
«Տվյալ դեպքը վկայում է, որ քրեակատարողական հիմնարկներում անհրաժեշտ բժշկական ծառայությունների մատուցման համար խոչընդոտ կարող է հանդիսանալ որոշակի ծառայությունների վճարովի լինելու հանգամանքը, ինչը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ ազատազրկված անձանց առողջական վիճակի վրա»- նշել է Խմբի նախագահ Սերգեյ Գաբրիելյանը։
Նկատի ունենալով ստացված տեղեկատվությունը՝ Խումբը փետրվարի 26-ին գրությամբ դիմել է ՀՀ առողջապահության նախարարությանը՝ խնդրելով ապահովել անձի բժշկական սպասարկման իրավունքը՝ հիմնվելով ՀՀ կառավարության 2004 թվականի մարտի 4-ի N318 որոշման վրա։ Համաձայն այդ որոշման՝ ինչպես կալանավորված անձինք, այնպես էլ դատապարտվածները պետք է օգտվեն պետության կողմից երաշխավորված անվճար և արտոնյալ բուժօգնությունից։ Սեռական ճանապարհով փոխանցվող հիվանդությունների դեմ պայքարը նույնպես դասվում է անհետաձգելի բուժօգնության շրջանակում և պետք է իրականացվի պետության աջակցությամբ։
Մարտի 7-ին Խումբը ստացել է պատասխանը ՀՀ ԱՆ «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից, ըստ որի՝ պահանջված հետազոտությունն ընդգրկված է հատուկ և դժվարամատչելի ախտորոշիչ ծառայությունների շարքում։ Հաջորդ գրությամբ, որը ստացվել է մարտի 24-ին, ՊՈԱԿ-ը հայտնել է, որ տվյալ լաբորատոր հետազոտությունն իրականացվել է անձի հարազատների ֆինանսավորմամբ։
Հաշվի առնելով այս իրավիճակը՝ Խումբը կոչ է արել «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին և առողջապահության նախարարությանը ձեռնարկել համապատասխան միջոցառումներ՝ երաշխավորելու, որ ՔԿՀ-ներում իրականացվող բուժծառայությունները, ներառյալ բարդ ախտորոշիչ թեստերը, լինեն լիովին անվճար ազատազրկված անձանց համար։
Խումբը վստահեցրել է, որ շարունակելու է հետևել հարցի լուծման ընթացքին և կշարունակի համագործակցել պետական կառույցների հետ՝ ապահովելու ազատազրկվածների առողջության պահպանման իրավունքի լիարժեք իրացումը։

Общественная наблюдательная группа, осуществляющая контроль в учреждениях и органах уголовно-исполнительной системы Армении, сообщила о получении сигнала от заключённых, содержащихся в «Больнице для осуждённых». Группа призывает обеспечить, чтобы медицинские услуги, в том числе специализированные и труднодоступные диагностические обследования, предоставлялись заключённым на безвозмездной основе.
12 февраля 2025 года Общественная наблюдательная группа получила обращение от заключённых, содержащихся в УИУ «Больница для осуждённых». По их словам, один из заключённых был направлен медработником учреждения на анализы, касающиеся вирусов, передающихся половым путём, однако врач сообщил, что данное обследование проводится исключительно на платной основе, передаёт «Factor.am ».
«Этот случай свидетельствует о том, что платность некоторых медицинских услуг в учреждениях УИС может создать препятствия в предоставлении необходимой помощи, что негативно сказывается на состоянии здоровья заключённых», — отметил председатель Группы Сергей Габриелян.
Учитывая полученную информацию, 26 февраля Группа направила письмо в Министерство здравоохранения Армении с просьбой обеспечить право заключённых на медицинское обслуживание в соответствии с постановлением правительства №318 от 4 марта 2004 года. Согласно постановлению, как арестованные, так и осуждённые лица должны иметь доступ к гарантированной государством бесплатной и льготной медицинской помощи. Борьба с заболеваниями, передающимися половым путём, также входит в перечень неотложной медицинской помощи и должна осуществляться при поддержке государства.
7 марта Группа получила ответ от государственного некоммерческого учреждения «Центр пенитенциарной медицины» при Министерстве здравоохранения РА, в котором указано, что запрашиваемое обследование относится к числу специализированных и труднодоступных диагностических услуг. В следующем письме, полученном 24 марта, было сообщено, что данное лабораторное исследование было профинансировано родственниками заключённого.
Учитывая сложившуюся ситуацию, Группа призвала «Центр пенитенциарной медицины» и Минздрав предпринять соответствующие меры для обеспечения того, чтобы все медицинские услуги, включая сложные диагностические тесты, предоставлялись заключённым в полном объёме и бесплатно.
Группа заверила, что продолжит следить за развитием ситуации и сотрудничать с государственными структурами для реализации права заключённых на охрану здоровья.