Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Աբու Դաբիում ընթացող ամենամյա ներդրումային համաժողովում ունեցած ելույթում նշել է, որ գործող աշխարհակարգը փոխվում է բավականին դինամիկ տեմպերով, իսկ մենք ապրում ենք պատմության բեկումնային, որոշ իմաստով անկանխատեսելիության փուլում:
Նա հայտարարել է, որ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորումը ՀՀ գլխավոր առաջնահերթություններից է և որ Հարավային Կովկասը պետք է վերածվի մի տարածաշրջանի, որտեղ չկան փակ սահմաններ։
«Մեր երկիրը շարունակում է հավատարիմ մնալ խաղաղության հասնելու օրակարգին, որի կարևոր մասն է ՀՀ Կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը` որպես տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման և տնտեսական կապերի խթանման գործիք: Այս նախաձեռնությունը բացառիկ հնարավորություն է տալիս տարածաշրջանային կայունության, տնտեսական զարգացման և միջազգային առևտրային միջանցքների գործարկման համար:
Նախագծի առանցքային գաղափարը կոմունիկացիաների զարգացումն է՝ ճանապարհներ, երկաթուղիներ, խողովակաշարեր, կապի մալուխներ և էլեկտրահաղորդման գծեր նորոգելու, կառուցելու, գործարկելու և, ի վերջո, մարդկանց միջև շփումների հնարավորություններ ստեղծելու միջոցով, ինչը կարևորագույն բաղադրիչ է խաղաղության համար։
Հարավային Կովկասում բոլոր տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակումը՝ պետությունների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության հարգման, ինչպես նաև հավասարության և փոխադարձության սկզբունքների հիման վրա, բացառիկ հնարավորություններ կստեղծի բեռների և քաղաքացիների տեղաշարժի համար:
Վստահ եմ, որ տարածաշրջանում խաղաղությունն այլընտրանք չունի, ավելին, Հարավային Կովկասը պետք է վերածվի մի տարածաշրջանի, որտեղ չկան փակ սահմաններ, ինչն էլ իր հերթին կնպաստի տնտեսական համագործակցության խորացմանը, մարդկանց միջև շփումների ակտիվացմանը՝ միաժամանակ ապահովելով ողջ տարածաշրջանի կայուն տնտեսական աճը»,-ասել է ՀՀ նախագահը։
Այցի ընթացքում ծրագրված են նաև Խաչատուրյանի հանդիպումները ԱՄԷ-ի բարձր ղեկավարության ներկայացուցիչների հետ։ Խաչատուրյանը մեկնել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններ՝ ԱՄԷ նախագահ Շեյխ Մուհամմադ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հրավերով։

Armenian President Vahagn Khachaturyan, speaking at the annual investment forum in Abu Dhabi, highlighted the rapidly evolving global order and described the current period as a pivotal and, in many ways, unpredictable chapter in history.
He stated that normalizing relations with neighboring countries is one of Armenia’s key priorities and stressed that the South Caucasus should transform into a region free of closed borders.
“Our country remains committed to the peace agenda, a vital part of which is the Armenian Government’s Crossroads of Peace initiative. It aims to foster regional peace and enhance economic ties. This project presents a unique opportunity for regional stability, economic growth, and the activation of international trade routes.
The central idea of the project is the development of communications—restoring, constructing, and operating roads, railways, pipelines, communication cables, and power lines. This also means creating opportunities for human contact, which is a key component of peace.
Unblocking all regional infrastructure in the South Caucasus, based on respect for state sovereignty, territorial integrity, equality, and reciprocity, will open exceptional opportunities for the movement of goods and people.
I firmly believe that peace in the region has no alternative. Moreover, the South Caucasus should become a region without closed borders, which in turn will deepen economic cooperation, promote interaction among people, and ensure sustainable economic growth for the entire region,” he said.
During the visit, meetings are also planned between Khachaturyan and senior officials of the UAE. He traveled to the United Arab Emirates at the invitation of President Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan.