Հայաստանը կրկին ընդունել է ԵՄ փորձագիտական խմբին՝ վիզային ազատականացման ուղղությամբ կատարած առաջընթացի գնահատման նպատակով։ Սա նրանց երկրորդ այցն է։ Այդ մասին ասուլիսում ասել է ՀՀ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության ղեկավար Նելլի Դավթյանը։
Նա հիշեցրել է, որ առաջին այցը տեղի է ունեցել փետրվարի 10-14-ն ընկած ժամանակահատվածում, հայտնում է ՍիվիլՆեթը։
Նրա խոսքով՝ կենսաչափական համակարգի ներդրումը հանդիսանում է առանցքային պահանջ այս գործընթացում։
«Վիզաների ազատականացման գործընթացում կենսաչափական համակարգի ներդրումն ուղիղ պահանջ է եվրոպացի գործընկերների կողմից: Հայաստանի համար սա դարձել է թիրախային ուղղություն, որը կապահովի քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի հնարավորությունը»,- ասել է Դավթյանը։
Նախատեսվում է, որ 2026 թվականի երկրորդ կիսամյակից սկսած՝ կենսաչափական անձնագրերի և նույնականացման քարտերի թողարկումը կսկսվի Հայաստանում։
Դավթյանն ընդգծել է, որ այս համակարգի ներդրումը մնում է ամենաբարդերից մեկը ԵՄ-ի ներկայացրած պահանջների շարքում, սակայն Հայաստանը գտնվում է այդ աշխատանքի որոշակի փուլում։ Հունիսին պետք է ներկայացվի գործողությունների ծրագիրը, որին կհաջորդի տարեկան զեկույցի պատրաստումը՝ կատարված քայլերի մասին։ Բոլոր պահանջների կատարումից հետո հնարավոր կլինի անցում կատարել ազատ վիզային ռեժիմի։
Նելլի Դավթյանի խոսքով՝ ներկայումս Հայաստանում դեռևս չկա կենսաչափական համակարգ, ինչի հետևանքով պետական ռեգիստրում բացակայում են անձի հաստատված տվյալները։ Նոր նախաձեռնության շնորհիվ՝ կենսաչափական փաստաթուղթ ունեցող քաղաքացիները կկարողանան արժանապատիվ կերպով անցնել սահմանը։
«Մեկ-երկու ամսից գործարկվելու է սահմանների կառավարման նոր համակարգը, որը պետությունների միջև կենսաչափական տվյալների փոխանակման հնարավորություն է տալիս: Սրա նպատակն է նվազագույնի հասցնել սահմանային անցակետերում անձին պատճառվող անհարմարությունները՝ հնարավորություն տալով պարզապես սքանավորել կենսաչափական փաստաթուղթը և շարունակել ճանապարհը: Եթե անձը չունենա կենսաչափական փաստաթուղթ, ապա ստիպված կլինի տեղում հանձնել իր կենսաչափական տվյալները»,- ասել է Դավթյանը։
Նա նաև անդրադարձել է այն մտահոգություններին, որ անձնական տվյալների անվտանգությունը կարող է վտանգվել՝ գործընթացը մասնավոր սուբյեկտին վստահելու պարագայում, և վստահեցրել, որ իրավական դաշտը վերանայվելու է։
«Անձի իրավական ինքնության պաշտպանության և տվյալների գողության կանխարգելման նպատակով մի քանի անգամ բարձրացվելու է ենթակառուցվածքի պաշտպանության մակարդակը՝ հասցնելով այն միջազգային ստանդարտների»,- ասել է Դավթյանը։

EU experts have made a second visit to Armenia to evaluate the country’s progress toward visa liberalization, according to Nelly Davtyan, head of the Migration and Citizenship Service at the Ministry of Internal Affairs. She recalled that their first visit took place from February 10 to 14, as reported by CivilNet.
She emphasized that the implementation of a biometric identification system is a crucial requirement in this process.
“The introduction of a biometric system is a direct demand from our European partners as part of the visa liberalization process. For Armenia, this has become a strategic goal that would ensure citizens’ ability to travel freely,” said Davtyan.
Starting in the second half of 2026, Armenia is expected to begin issuing biometric passports and ID cards.
Davtyan noted that the introduction of this system is among the most complex of the EU's demands, but Armenia is progressing through specific stages of implementation. An action plan is set to be presented in June, followed by the preparation of an annual report on completed steps. Only after fulfilling all requirements will it be possible to transition to a visa-free regime.
Currently, Armenia does not have a functioning biometric system, and as a result, there is a lack of verified personal data in the state registry. The new initiative will allow citizens with biometric documents to cross borders in a dignified manner.
“A new border management system will be launched within one to two months, enabling the exchange of biometric data between countries. This will minimize inconveniences at checkpoints by allowing individuals to simply scan their biometric documents and proceed. Those without such documents will need to provide biometric data on the spot,” Davtyan added.
She also addressed concerns about personal data security in the event that private entities are involved, assuring that the legal framework will be reviewed.
“To protect legal identity and prevent data theft, we will significantly raise infrastructure protection standards, aligning them with international norms,” said Davtyan.