Հայաստանի իրավապահների կողմից հետախուզման մեջ գտնվող ադրբեջանցի ֆիթնես մարզիչ և բլոգեր Քամիլ Զեյնալին, որը հայտնի է իր հակահայկական հռետորաբանությամբ և գործողություններով, հայտարարել է, որ իր նկատմամբ հայտարարված հետախուզումը դադարեցվել է։ Նրա խոսքով՝ այդ մասին տեղեկացրել են ադրբեջանական լրատվամիջոցներից մեկի հաղորդման ընթացքում։
«Վերջերս ինձ զանգահարեցին դեսպանատնից և ասացին՝ «Շնորհավորում ենք, թշնամու կողմից հետախուզման աշխատանքները դադարեցվել են»։ Սա արեց մեր պետությունը, ոչ միայն իմ, այլև մի քանի այլ անձանց հետախուզումները նույնպես դադարեցվել են», – ասել է նա, հայտնում է Factor.am-ը։
2023 թվականի փետրվարին Մոսկվայի օդանավակայանում Զեյնալին ձերբակալվել էր, սակայն մոտ 7-8 ժամ անց ազատ արձակվել և վերադարձել է Բաքու։ Նրա դեմ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի մի շարք հոդվածներով մեղադրանք է առաջադրվել, այդ թվում՝ 135 (մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություն), 137 (պատերազմական հանցագործություններ), 140 (պատերազմի արգելված մեթոդներով պատերազմական հանցագործություններ), 147 (վարձկանների հավաքագրում) և 149 (ագրեսիա)։
Զեյնալին 2020 թվականի Տավուշյան մարտերի ժամանակ Ռուսաստանի տարածքում հայերի դեմ իրականացված հարձակումների հիմնական կազմակերպիչներից է եղել։ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում նա բացահայտորեն աջակցել է Արցախի դեմ ռազմական գործողություններին, և առկա են տեղեկություններ, որ մասնակցել է ռազմական հանցագործություններին։
2020 թվականին 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Արցախում նա հայի էր գլխատել, լուսանկարել և տարածել իր սոցցանցերում։ Բլոգերը նաև պնդել էր, թե հայերի դեմ իրականացրած հանցագործությունների համար նույնիսկ պարգևատրվել է պաշտոնական Բաքվի կողմից, սակայն հետո հայտարարել, թե դա, իբր, «կատակ է եղել»։

Азербайджанский фитнес-тренер и блогер Камиль Зейнали, известный своей антиармянской риторикой и действиями, заявил, что розыск, объявленный правоохранительными органами Армении, прекращён. По его словам, информация прозвучала в эфире одного из азербайджанских телеканалов.
«Недавно мне позвонили из посольства и сказали: “Поздравляем, вражеская сторона прекратила розыск. Это сделало наше государство. Прекращены розыски не только в отношении меня, но и ещё нескольких человек”», — сказал он, передаёт «Factor.am ».
В феврале 2023 года Зейнали был задержан в московском аэропорту, но через 7–8 часов освобождён и вернулся в Баку. В его отношении в Армении были выдвинуты обвинения по нескольким статьям Уголовного кодекса, включая статью 135 (преступления против человечности), 137 (военные преступления), 140 (военные преступления с применением запрещённых методов), 147 (набор наёмников) и 149 (агрессия).
Зейнали был одним из основных организаторов нападений на армян в России в ходе июльских боёв в Тавуше в 2020 году. Во время 44-дневной войны он открыто поддерживал боевые действия против Арцаха, и, по имеющимся данным, участвовал в военных преступлениях.
В 2020 году во время войны в Арцахе он, как утверждается, обезглавил армянина, сфотографировал это и разместил в социальных сетях. Блогер также заявлял, что за преступления против армян получил награду от официального Баку, но позже утверждал, что это якобы была «шутка».