Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության Գործադիր մարմինը, արձագանքելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ ՀՀ ԱԳՆ կոչվող հիմնարկի վերջին մեկնաբանությանը, հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծված չէ, և Հայաստանում անխուսափելի իշխանափոխությունից հետո այն պետք է վերադառնա պետության արտաքին քաղաքական օրակարգ։
Կուսակցությունը համոզմունք է հայտնել, որ 2018 թվականի իշխանափոխությունից հետո ՀՀ գործող վարչախումբը Լեռնային Ղարաբաղի հարցի վերաբերյալ որդեգրել է «արկածախնդիր, դավաճանական և աղետալի քաղաքականություն»:
«Փաստացի չեղարկելով Հայաստանի դիվանագիտական հաջողությունը հանդիսացող՝ Վիեննայի, ՍանկտՊետերբուրգի և Ժնևի 2016-2017 թվականների պայմանավորվածությունները՝ նպաստել է հարցը ռազմական ճանապարհով լուծելու Ադրբեջանի քաղաքականությանը և հայկական կողմին զրկել շփման գծում անվտանգության միջազգային մեխանիզմների ներդրման՝ միջնորդների հետ մինչ այդ համաձայնեցված փաստարկից:
- «Սեփական կետից» և «Ինչ ուզում ենք՝ բանակցում ենք» դավադիր ու կործանարար մոտեցումներով ապահովել է Ադրբեջանի համար բարենպաստ պայմաններ նախկինում ձեռք բերված հայանպաստ պայմանավորվածությունները միջազգային հանրության շրջանում չեզոքացնելու և զրոյացնելու գործում:
- Այս ձևախեղված և կանխամտածված քաղաքականությամբ հնարավորություն է ստեղծել ադրբեջանական ագրեսիայի համար, ապա խիստ կասկածելի ռազմական և դիվանագիտական հանգամանքներում տարել է երկիրը դեպի պարտություն ու կապիտուլյացիա։
- Հայ ժողովրդից թաքցրել և ցայսօր թաքցնում է մինչև պատերազմը ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների կողմից 2019 թվականին արված նոր առաջարկությունների փաթեթը։
- 2021 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին խաբել է ժողովրդին՝ խոստանալով, ապա նաև կառավարության ծրագրում ներառելով Ադրբեջանի կողմից զավթված արցախյան տարածքների դեօկուպացիա և խնդրի կարգավորում Հիմնարար սկզբունքների հիման վրա, իսկ հետո դրժել խոստումները:
- Տրվելով գեոպոլիտիկ արկածախնդրությանը և թելելով հայ ժողովրդի հետ կապ չունեցող շահերը՝ «իջեցրել է Արցախի հարցի նշաձողը», միջնորդական սցենարներից նախընտրել Արցախի կարգավիճակի հարցը չեղարկող տարբերակը, 2022 թվականի հոկտեմբերին Գրանադայի, և այնուհետև Պրահայի հայտարարություններով հրաժարվել է Արցախի հարցը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության օրակարգում պահելու և դրա լուծմանը հետամուտ լինելու սահմանադրական պարտավորությունից։
- Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի փակման և Արցախի շրջափակման ընթացքում չի գործադրել բավարար դիվանագիտական և հումանիտար ջանքեր միջազգային ճնշմամբ շրջափակումը վերացնելու, արցախահայության հումանիտարվճգնաժամը հաղթահարելու ուղղությամբ։
- Չի ցուցաբերել որևէ նախաձեռնություն 44-օրյա պատերազմի հրահրման և պատերազմի ընթացքում արձանագրված բազմաթիվ ռազմական հանցագործությունների համար Ադրբեջանի ղեկավարությանը միջազգային առկա իրավական գործիքակազմով պատասխանատվության կանչելու և ենթարկելու հարցով։
- Հանցավոր անգործությամբ 2023–ի սեպտեմբերին նպաստել է Արցախի ժողովրդի դեմ Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիային և ցեղասպանական գործողություններին»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Արցախի Հանրապետության լուծարման մասին Արցախի Հանրապետության նախագահի հրամանագիրը չունի իրավական ուժ և թե՛ հակամարտության կողմերի, թե՛ միջազգային հանրության համար չի կարող հիմք համարվել Արցախի հարցը փակելու և Ղարաբաղյան հակամարտությունը հանգուցալուծված համարելու համար։
«Արցախի բռնի հայաթափումը, որն իրականացվեց Ադրբեջանի կողմից՝ Հայաստանի վարչախմբի անուղղակի հանցակցությամբ, մարդկության դեմ ոճիր է և ցեղասպանական գործողություն, որը չունի վաղեմության ժամկետ, և որի առաջացրած հետևանքները չեն կարող լեգիտիմ համարվել։
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծված չէ, և Հայաստանում անխուսափելի իշխանափոխությունից հետո բանակցային գործընթացը պետք է վերադառնա պետության արտաքին քաղաքական օրակարգ, իսկ գործող վարչախմբի գործողություններն արժանան համարժեք իրավական գնահատականի»,–ասվում է ՀՀԿ հայտարարության մեջ։

8 Апрель 2025 - 08:00 AMT
Исполнительный орган Республиканской партии Армении (РПА), комментируя недавнее заявление МИД Армении по поводу конфликта в Нагорном Карабахе, заявил, что конфликт не решен и после неизбежной смены власти в Армении он должен вернуться в повестку внешней политики государства.
По мнению партии, после смены власти в 2018 году действующий режим в Армении проводит «авантюрную, предательскую и катастрофическую политику» в отношении Карабаха. РПА обвиняет власти в фактической отмене дипломатических успехов, достигнутых в рамках Венских, Санкт-Петербургских и Женевских договоренностей 2016–2017 годов, что, по мнению партии, способствовало политике Азербайджана по военному решению конфликта и лишило армянскую сторону согласованных с посредниками механизмов международной безопасности на линии соприкосновения.
С помощью предательских подходов «с собственной точки» и «переговоры о чем хотим» власти якобы создали благоприятные условия для Азербайджана с целью нейтрализации и обнуления ранее достигнутых выгодных для Армении договоренностей в глазах международного сообщества.
РПА утверждает, что данная искаженная и преднамеренная политика создала почву для азербайджанской агрессии и в сомнительных условиях привела страну к поражению и капитуляции.
Партия также обвиняет власти в сокрытии и продолжающемся утаивании пакета новых предложений, представленных в 2019 году сопредседателями Минской группы ОБСЕ до начала войны.
В заявлении говорится, что на внеочередных парламентских выборах 2021 года власти обманули избирателей, пообещав деоккупацию захваченных территорий и урегулирование конфликта на основе Основополагающих принципов, но впоследствии нарушили данные обещания. Поддавшись геополитическому авантюризму и преследуя чуждые армянскому народу интересы, власти «снизили планку» вопроса Арцаха, предпочтя сценарий, исключающий обсуждение статуса региона. Это отразилось в заявлениях Гранады (октябрь 2022 года) и позже Праги, где Армения отказалась от своего конституционного обязательства держать вопрос Арцаха в повестке внешней политики и добиваться его решения.
Партия также обвиняет правительство в отсутствии достаточных дипломатических и гуманитарных усилий во время незаконной блокады Лачинского коридора и Арцаха, а также в бездействии по вопросу привлечения Азербайджана к ответственности за военные преступления, совершенные во время и после 44-дневной войны.
В заявлении утверждается, что преступное бездействие способствовало агрессии Азербайджана и геноцидальным действиям против народа Арцаха в сентябре 2023 года.
РПА считает, что указ о роспуске Нагорно-Карабахской Республики не имеет юридической силы и не может служить основанием ни для сторон конфликта, ни для международного сообщества считать карабахский вопрос закрытым.
«Принудительное выселение армян Арцаха, осуществленное Азербайджаном при косвенном соучастии армянских властей, является преступлением против человечности и актом геноцида, не имеющим срока давности, и его последствия не могут быть признаны легитимными», — говорится в заявлении.
В заключение партия подчеркивает: «Конфликт в Нагорном Карабахе не решен, и после неизбежной смены власти в Армении процесс переговоров должен быть возвращен в повестку внешней политики, а действия действующей власти должны получить надлежащую юридическую оценку».
*МИД Армении ранее заявил: «Мы неоднократно подчеркивали, что Армения в ходе переговоров с Азербайджаном работала над обеспечением безопасности и прав армянского населения Нагорного Карабаха, в том числе над созданием международного механизма для решения этих вопросов. Усилия по организации встреч представителей Азербайджана и Карабаха в третьих странах были отвергнуты карабахской стороной. После насильственного переселения населения и публикации указа о роспуске Нагорного Карабаха, данный вопрос вышел за рамки повестки двусторонних межгосударственных отношений Армении и Азербайджана».