Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանվածների համար նախատեսված բնակարանային աջակցության ժամանակավոր՝ «40+10 հազար դրամի» ծրագիրը վերանայելու համատեքստում կառավարությունը նախատեսում է ներդնել նոր լրացուցիչ ծրագիր, որը կուղղվի սոցիալապես առավել խոցելի ընտանիքների կարիքների հասցեագրմանը։
Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանը պարզաբանել է, որ ծրագիրը նպատակ ունի մեղմել այն ընտանիքների սոցիալական վիճակը, որոնք բնակարանային աջակցության պայմանների փոփոխությունից հետո կարող են հայտնվել դժվար դրության մեջ, գրում է Արմենպրեսը։
«Մենք հասկանում ենք, որ այս փոփոխության արդյունքում կարող են լինել ընտանիքներ, որոնք չեն կարողանալու հոգալ իրենց բնակարանային վարձի հարցը։ Եվ կառավարությունն արդեն իսկ որոշել է այս փոփոխված ծրագրին զուգահեռ մեկ լրացուցիչ աջակցության ծրագիր ներդնել, որն արդեն ընտանիքի եկամուտները կհաշվի և կորոշի՝ լրացուցիչ գումար հատկացնելու կարիք կա՞, թե չկա»,-նշեց փոխվարչապետը։
Փոխվարչապետը նաև պարզաբանել է, որ այս աջակցությունը կտրամադրվի այն ընտանիքներին, որոնց ընդհանուր եկամուտը՝ հաշվարկված մեկ անդամի բաժնով, չի գերազանցում 55 հազար դրամը՝ ներառյալ աշխատավարձերը։ Այս դեպքերում ընտանիքներին կտրամադրվի 40 հազար դրամ մեկ անձի համար, իսկ յուրաքանչյուր հաջորդ անդամի դեպքում՝ լրացուցիչ 10 հազար դրամ։
«Օրինակ, եթե չորս անդամ ունեցող ընտանիքի ընդհանուր եկամուտը մեկ անձի հաշվով 55 հազարից պակաս լինի, ապա այդ ընտանիքը կստանա լրացուցիչ ևս 70 հազար դրամ», – մանրամասնել է փոխվարչապետը։

В контексте пересмотра временной жилищной поддержки для вынужденно перемещённых из Нагорного Карабаха — программы «40+10 тысяч драмов», правительство Армении планирует внедрить новую дополнительную инициативу, направленную на удовлетворение потребностей социально наиболее уязвимых семей.
В интервью Общественному телевидению вице-премьер Тигран Хачатрян пояснил, что цель новой программы — смягчить положение тех семей, которые могут оказаться в затруднительной ситуации из-за изменений в условиях предоставления жилищной помощи, передаёт «Арменпресс».
«Мы понимаем, что в результате этих изменений некоторые семьи могут не справиться с арендной платой за жильё. Правительство уже приняло решение о внедрении дополнительной программы поддержки, которая будет учитывать доходы семьи и определять необходимость выделения дополнительной суммы», — отметил вице-премьер.
Он также уточнил, что помощь будет предоставляться семьям, чьи совокупные доходы, рассчитанные на одного члена семьи, не превышают 55 тысяч драмов, включая зарплаты. В таких случаях семье будет предоставлено 40 тысяч драмов на одного человека и дополнительно по 10 тысяч драмов за каждого последующего члена семьи.
«Например, если семья из четырёх человек имеет доход менее 55 тысяч драмов на одного, она получит дополнительно 70 тысяч драмов», — пояснил Хачатрян.
Отмена программы «40+10 тысяч драмов» для арцахцев, вступившая в силу с 1 апреля, вызвала недовольство среди переселенцев из Нагорного Карабаха. Многие считают, что это усилит отток населения из Армении.