Ներքին գործերի նախարարությունը պարզաբանել է, թե ինչու է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց անձնագրերում, որոնք ՀՀ քաղաքացիություն են ստացել, ծննդավայրը նշվում որպես Ադրբեջան։
Ներքին գործերի նախարարությունը ներկայացրել է այդ հարցադրումների իրավական և տեխնիկական հիմնավորումները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Անձը հաստատող փաստաթղթերում տվյալների ամրագրումը կատարվում է միջազգային ստանդարտին համապատասխան։ Մեքենաընթերցվող անձը հաստատող/ճամփորդական փաստաթղթերի թողարկման ոլորտը կարգավորվում է ICAO (Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպություն) 9303 ստանդարտով, որում նշվում է, որ ծննդյան վայրը նշման դաշտը կարգավորվում է ISO 3166 ստանդարտով։ Վերջինս, ըստ պետությունների, ամրագրում է այն աշխարհագրական միավորները, որոնց վերաբերյալ նշումն ընդունելի է անձնագրում։ Ըստ այդմ՝ ոլորտի լիազոր մարմնի՝ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից կատարվող ցանկացած նշում, որը վավերացված չէ միջազգային կարգավորման շրջանակում, խնդրահարույց է սահմանային անցման կետերում»,- նշված է ՆԳՆ-ի պարզաբանման մեջ։
Նախարարությունից հայտնել են նաև, որ տարբեր երկրների սահմանային վերահսկող մարմիններից ստացվել են բազմաթիվ ահազանգեր՝ այս հարցով միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությանը։
«Ծառայության ամենօրյա գործունեության ընթացքում նշված խնդիրները գործընկերային ճանապարհով հնարավորինս կարգավորվում են։ Հարցի իրավաչափ կարգավորման նպատակով անձի նոր փաստաթղթավորման դեպքում ծառայությունը բացառապես առաջնորդվում է միջազգային ստանդարտով»,- ասված է ՆԳՆ-ի պարզաբանման մեջ։

The Ministry of Internal Affairs of Armenia has clarified why the birthplace field in passports issued to forcibly displaced persons from Nagorno-Karabakh, who have acquired Armenian citizenship, is recorded as "Azerbaijan."
As reported by Armenpress, the ministry presented the "legal and technical grounds for this practice."
It explained that personal identification documents must align with international standards. Specifically, the issuance of machine-readable identification and travel documents is governed by ICAO (International Civil Aviation Organization) standard 9303. This standard states that the designation of the birthplace field must comply with ISO 3166, which lists the acceptable geographic entities for passport documentation based on recognized states.
Accordingly, any designation that is not validated within this international framework may cause complications at border crossings. Therefore, Armenia’s Migration and Citizenship Service, as the authorized agency under the Ministry of Internal Affairs, adheres strictly to these norms when issuing documents.
The ministry also noted that border control authorities in various countries have raised repeated concerns over this issue with Armenia’s Migration and Citizenship Service.
“In daily operations, these matters are addressed through partner-level coordination. To ensure legal compliance, the service strictly follows international standards when issuing new documents,” the ministry's statement read.