Ներքին գործերի նախարարությունը պարզաբանել է, թե ինչու է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց անձնագրերում, որոնք ՀՀ քաղաքացիություն են ստացել, ծննդավայրը նշվում որպես Ադրբեջան։
Ներքին գործերի նախարարությունը ներկայացրել է այդ հարցադրումների իրավական և տեխնիկական հիմնավորումները, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Անձը հաստատող փաստաթղթերում տվյալների ամրագրումը կատարվում է միջազգային ստանդարտին համապատասխան։ Մեքենաընթերցվող անձը հաստատող/ճամփորդական փաստաթղթերի թողարկման ոլորտը կարգավորվում է ICAO (Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպություն) 9303 ստանդարտով, որում նշվում է, որ ծննդյան վայրը նշման դաշտը կարգավորվում է ISO 3166 ստանդարտով։ Վերջինս, ըստ պետությունների, ամրագրում է այն աշխարհագրական միավորները, որոնց վերաբերյալ նշումն ընդունելի է անձնագրում։ Ըստ այդմ՝ ոլորտի լիազոր մարմնի՝ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից կատարվող ցանկացած նշում, որը վավերացված չէ միջազգային կարգավորման շրջանակում, խնդրահարույց է սահմանային անցման կետերում»,- նշված է ՆԳՆ-ի պարզաբանման մեջ։
Նախարարությունից հայտնել են նաև, որ տարբեր երկրների սահմանային վերահսկող մարմիններից ստացվել են բազմաթիվ ահազանգեր՝ այս հարցով միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությանը։
«Ծառայության ամենօրյա գործունեության ընթացքում նշված խնդիրները գործընկերային ճանապարհով հնարավորինս կարգավորվում են։ Հարցի իրավաչափ կարգավորման նպատակով անձի նոր փաստաթղթավորման դեպքում ծառայությունը բացառապես առաջնորդվում է միջազգային ստանդարտով»,- ասված է ՆԳՆ-ի պարզաբանման մեջ։

Министерство внутренних дел Армении дало разъяснение по поводу того, почему в паспортах лиц, вынужденно покинувших Нагорный Карабах и получивших гражданство Армении, в графе «место рождения» указывается «Азербайджан».
Как сообщает «Арменпресс», министерство представило юридические и технические обоснования этого решения. В частности, указывается, что оформление персональных данных в удостоверяющих личность документах должно соответствовать международным стандартам. В этой сфере применяется стандарт 9303 Международной организации гражданской авиации (ICAO), согласно которому поле «место рождения» регулируется стандартом ISO 3166. Последний определяет перечень допустимых географических единиц в паспортах по официальному списку государств.
Соответственно, любые обозначения, не признанные в рамках международных соглашений, могут вызывать затруднения на пограничных пунктах. Поэтому миграционная и гражданская служба МВД, как уполномоченный орган, строго придерживается установленных норм при оформлении документов.
В министерстве также сообщили, что из различных стран неоднократно поступали сигналы по этой теме в адрес миграционной и гражданской службы Армении.
«В рамках ежедневной деятельности подобные вопросы максимально решаются в партнёрском ключе. При оформлении новых документов служба руководствуется исключительно международными стандартами», — говорится в заявлении МВД.