2025–ի փետրվարին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախաձեռնած ծրագրի արդյունքում 200 ներգաղթյալ արտաքսվել է Կոստա Ռիկա, որոնց թվում կան նաև հայ կանայք և երեխաներ։
Նրանցից միայն 16-ը՝ Չինաստանի քաղաքացիներ, ապաստան ստանալու հայտ են ներկայացրել։ Մինչև այժմ 84 հոգի վերադարձել է իրենց երկրներ, իսկ 94-ը դեռ մնում են Կոստա Ռիկայում, հայտնում է Factor.am-ը։
Երկու հայ կին՝ Գոհար Թոփլաքալցյանը և Կարինե Ավետյանը, իրենց պատմություններով կիսվել են Telemundo-ի հետ։
42-ամյա Գոհար Թոփլաքալցյանը նշել է, որ իր ամուսինն ու 13-ամյա որդին արդեն մեկ տարուց ավելի է՝ գտնվում են Կալիֆորնիայում ու սպասում են ապաստան ստանալու դիմումի պատասխանին։ Նա ԱՄՆ է մեկնել այս տարվա սկզբին՝ երկու փոքր երեխաների հետ, սակայն, ըստ նրա, հնարավորություն չի տրվել ներկայացնելու իր գործը։
«Մեզ խաբեցին սահմանին: Ասացին, որ մեզ կուղարկեն Արիզոնա՝ մեկ այլ սահմանային անցակետ, բայց մեզ ու մեր երեխաներին նստեցրին ռազմական ինքնաթիռ գիշերը ժամը 3-ին, զինվորները՝ զենքերը ձեռքին: Երեխաները վախեցան: Իսկ Արիզոնայից մեզ ուղարկեցին Կոստա Ռիկա»,- պատմել է կինը։
Կարինե Ավետյանն էլ հայտնել է, որ հունվարի 22-ին, Թրամփի երդմնակալությունից երկու օր անց, Մեքսիկայից անցել է ԱՄՆ սահմանը՝ իր 8 և 12 տարեկան երեխաների հետ։ Նա ցանկացել է վերամիավորվել ամուսնու հետ։ Մոտ մեկամսյա կալանքից հետո՝ փետրվարի 20-ին, նրանք արտաքսվել են Կոստա Ռիկա։
«Մեր կամքին հակառակ՝ մեզ նստեցրին ինքնաթիռ և ապօրինի բերեցին Կոստա Ռիկա, երեխաներս հիվանդանում են շոգից ու մոծակների խայթոցից։ Մենք նրանցից քաղաքական ապաստան չենք խնդրել, ես դա խնդրել եմ Միացյալ Նահանգներից։ Իմ երկու երեխաներն իրենց հոր բացակայության պատճառով հոգեպես շատ վատ վիճակում են, խնդրում եմ, օգնե՛ք մեզ»,- պատմել է կինը՝ նշելով, որ պատրաստ է սպասել այնքան ժամանակ, որքան կպահանջվի ԱՄՆ տեղափոխվելու համար։
Կոստա Ռիկայի կառավարությունը հայտնել է, որ ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը նյութական աջակցություն է տրամադրում Միգրացիայի միջազգային կազմակերպությանը՝ արտաքսվածներին մարդասիրական օգնություն և խնամք ապահովելու նպատակով։
Միաժամանակ, Կորեդորես քաղաքում, Պանամայի սահմանին գտնվող CATEM ապաստարանի պայմանները քննադատության են արժանացել մի շարք իրավապաշտպան կազմակերպությունների, այդ թվում՝ Human Rights Watch-ի, և որոշ օրենսդիրների կողմից։
Կոստա Ռիկայի ներքին գործերի և ոստիկանության փոխնախարար Օմեր Բադիլլան հայտնել է, որ այս պահին վեց մարդ ապօրինաբար լքել է ճամբարը՝ առանց թույլտվության և փաստաթղթերի։
Նրա խոսքով՝ արտաքսվածներին առաջարկվում է չորս հնարավոր տարբերակ՝ վերադառնալ հայրենիք, ապաստան հայցել Կոստա Ռիկայում, փաստաթղթավորել գործը այլ երկրում ապաստան ստանալու համար կամ մնալ կենտրոնում՝ որոշման ընդունման սպասումով։ Պաշտոնյան ընդգծել է, որ մինչ միգրանտները չընտրեն որևէ տարբերակ, Կոստա Ռիկայի իշխանությունները չեն վերադարձնի նրանց անձնագրերն ու նույնականացման փաստաթղթերը։
Իսպանալեզու աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Կոստա Ռիկան ընդունել է ԱՄՆ-ից արտաքսված միգրանտներին տեղափոխող երկու օդանավ։ Ըստ հաղորդագրությունների՝ նրանց մեջ եղել են քաղաքացիներ Նեպալից, Չինաստանից, Ռուսաստանից, Հնդկաստանից, Կոնգոյից, Աֆղանստանից, Հայաստանից, Ադրբեջանից, Վրաստանից, Գանայից, Իրանից, Հորդանանից, Ղազախստանից, Թուրքիայից, Ուզբեկստանից և Վիետնամից։

Two Armenian women and their children were among 200 migrants deported from the U.S. to Costa Rica under a new policy initiated by U.S. President Donald Trump in February 2025.
According to Factor.am , only 16 of those deported—Chinese nationals—have applied for asylum. So far, 84 individuals have returned to their home countries, while 94 remain in Costa Rica.
Gohar Toplakaltsyan, 42, and Karine Avetyan shared their experiences with Telemundo. Toplakaltsyan said her husband and 13-year-old son have been in California for over a year, awaiting a decision on their asylum application. She traveled to the U.S. earlier this year with her two younger children but claims she was denied the opportunity to present her case.
“They tricked us at the border,” she said. “They told us we would be transferred to another crossing point in Arizona, but at 3 a.m. they put us on a military plane with armed soldiers. Our children were terrified. From Arizona, we were flown to Costa Rica.”
Karine Avetyan said she crossed the U.S. border from Mexico with her 8- and 12-year-old children on January 22, two days after Trump’s inauguration, aiming to reunite with her husband. After nearly a month in detention, they were deported to Costa Rica on February 20.
“We were forcibly put on a plane and illegally brought to Costa Rica,” she said. “My children are getting sick from the heat and mosquito bites. We didn’t seek asylum from them—I asked that from the United States. My kids are emotionally struggling without their father. Please help us. I am willing to wait as long as necessary to reach the U.S.”
Costa Rica’s government stated that the U.S. State Department is funding the International Organization for Migration to provide humanitarian aid and care to the deportees.
Meanwhile, the CATEM shelter in Corredores, near the Panamanian border, has come under criticism from human rights groups, including Human Rights Watch, and some lawmakers.
Costa Rica’s Deputy Minister of the Interior and Police, Omer Badilla, said six people have left the shelter without authorization or documentation.
He outlined four options available to the deportees: return to their home country, seek asylum in Costa Rica, request asylum elsewhere, or remain at the shelter while awaiting a decision. He added that the authorities will not return their passports or identification documents until a choice is made.