ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արցախը համարում է Հայաստանը վերահսկելու գործիք, Հայաստանի վզին գցած թոկ, իսկ թոկը պետք է կտրել։
Նա հավելել է, որ Փաշինյանի ամբողջ գործունեությունը միտված էր «թոկը» կտրելուն՝ Արցախը ՀՀ–ից պոկելուն:
«Եվ նիկոլի ամբողջ գործունեությունը միտված էր «թոկը» կտրելուն՝ Արցախը Հայաստանից պոկելուն ու ադրբեջանին հանձնելուն։ Այդ պատճառով նա վիժեցրեց բանակցային գործընթացը՝ նախ պահանջելով փոխել բանակցությունների ձևաչափը, իսկ հետո սպառնաց վերանայել ԱՄՆ, ՌԴ և Ֆրանսիայի (!!!!) ներկայացրած կարգավորման սկզբունքները։ Նիկոլը 2019ը թվականի հունիսին մերժեց կարգավորման վերջին առաջարկը։ Բանակցությունները մտան փակուղի։ 1998-ից հետո բոլոր առաջարկները մերժել էր Ադրբեջանը, իսկ 19 թվին դա արեց նիկոլը։ Բանակցությունները վիժեցնելուց հետո պաշտոնական Երևանը սաստկացրեց հռետորաբանությունը («Արցախը Հայաստան է և վերջ», «Նոր պատերազմ նոր տարածքների համար» և այլն)։
Հետո 2020 թվականի հուլիսյան բախումը Տավուշում ու դրա հերոսացումը Սարդարապատում։ Նիկոլը չէր կարող չհասկանալ, թե այդ «հերոսացումն» ինչ հետևանք կարող էր ունենալ։ Ու պատերազմ ու պարտություն, նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթ ու Արցախի նկատմամբ պատասխանատվության ուրացում։ Որևէ փաստաթղթով նախատեսված չէր, որ ՀՀ զինված ուժերը պետք է Արցախի Հանրապետության տարածքից դուրս գային։ Ինքը հանեց, հանեց դեմոնստրատիվ։ Որևէ քայլ չձեռնարկեց, որ Արցախի շրջափակումը վերացվեր։ Մանր մունր անիմաստ ու անօգուտ վախվխորած հայտարարություններ։
Իսկ 2022-ի հոկտեմբերին դավաճանեց Արցախին՝ ապօրինաբար ճանաչելով Ադրբեջանի գերիշխանությունն Արցախի նկատմամբ։ Նույնը կրկնեց 2023-ի մայիսին։ Իսկ նույն տարվա սեպտեմբերին, 1988 թվականից ի վեր, առաջին անգամ, Արցախը մնաց մենակ։ Հյուծված ու լքված հերոսական Արցախը թուրքի դեմ մնաց մենակ։ «Թոկը» կտրվեց։ Արցախը հայաթափվեց ու բռնակցվեց Ադրբեջանին։ Բայց Նիկոլը Նիկոլ չէր լինի, եթե չփորձեր իր դավադրությունն այլոց վրա չբարդել։ Թե բա՝ արցախցիները չբանակցեցին․․․ ադրբեջանցիները հարձակվեցին, երբ Եվլախում բանակցություններ էին ընթանում։ Արցախում հեղաշրջում եղավ․․․ Լո՞ւրջ։ Նույնիսկ հեղաշրջվածը դա հեղաշրջում չէր համարում»,–գրել է նա։
Պատգամավորը հավելել է, որ վերջնականապես փակեն Արցախի էջը, անընդհատ Արցախի Հանրապետության նախագահի ինչ-որ հրամանագրի մասին են բարբաջում։
«Տեսե՞լ եք այդ թուղթը։ Ոչ ոք չի տեսել։ Արցախի Հանրապետության նախագահը ստիպված էր այն ստորագրել, որ ադրբեջանցիք չմտնեին խաղաղ քաղաքներ ու գյուղեր, որ զոհերի թիվը հազարների չհասներ։ Կանխավ առ ոչինչ, որևէ իրավական հիմք չունեցող թղթով տասնյակ հազարավոր մարդիկ փրկվեցին ու հասան Հայաստան։ Հիմա նիկոլն ու արաբատն այդ թղթի վրա են հղում կատարում՝ արդարացնելու իրենց դավադրությունը։
Եթե Արցախի մասին մտածեին, այլ ոչ թե «թոկը» կտրելու գնով իշխանությունը պահելու, այդ թղթի իրավազորությունը կվիճարկեին, հենց վերջին արցախցին անցներ Հակարիի կամուրջը։ Չարեցին։ Չարեցին, որովհետև իրենց նպատակն Արցախը պահելը չէր․․․»,–գրել է Խաչատրյանը։

MP Arthur Khachatryan from the Armenia faction claimed in a Facebook post that Prime Minister Nikol Pashinyan viewed Artsakh as a tool to control Armenia—a "noose" around the country's neck—and made it his goal to cut that cord by detaching Artsakh from Armenia.
He stated: “All of Nikol’s actions were directed toward severing the 'noose,' handing Artsakh over to Azerbaijan. He sabotaged negotiations, first by demanding a change in the format, and then by threatening to revise the principles proposed by the U.S., Russia, and France. In June 2019, he rejected the latest peace proposal. Negotiations stalled. Since 1998, Azerbaijan had always rejected the proposals, but in 2019, Nikol did.”
Following the breakdown of negotiations, Yerevan’s rhetoric intensified—phrases like "Artsakh is Armenia, period" and "new war – new territories" emerged.
Khachatryan recalled the July 2020 clashes in Tavush and the subsequent glorification of them at Sardarapat, claiming Pashinyan should have foreseen the consequences. War followed, leading to defeat, the November 9 agreement, and Armenia’s denial of responsibility over Artsakh. Khachatryan emphasized that no document had mandated the withdrawal of Armenian forces from Artsakh, yet Pashinyan withdrew them demonstratively and failed to act against Artsakh’s blockade. Instead, he offered weak, ineffectual statements.
He further accused Pashinyan of betrayal in October 2022 by unlawfully recognizing Azerbaijan’s sovereignty over Artsakh, repeating this in May 2023. By September 2023, for the first time since 1988, Artsakh stood alone—exhausted and abandoned in the face of Turkish aggression. “The cord was cut. Artsakh was emptied of Armenians and annexed by Azerbaijan,” he wrote.
Khachatryan criticized Pashinyan for shifting blame, saying: “He claimed Artsakh Armenians didn’t negotiate, that Azerbaijan attacked during talks in Yevlakh, that there was a coup in Artsakh… Seriously? Even the so-called coup leader didn’t consider it a coup.”
He denounced ongoing references to a decree allegedly signed by the President of the Republic of Artsakh, asking: “Have you seen the document? No one has. He was forced to sign it to prevent Azerbaijanis from invading peaceful towns and villages, to avoid thousands of casualties. That legally void, preemptive document saved tens of thousands who fled to Armenia.”
Khachatryan concluded that if Pashinyan’s intent had truly been to protect Artsakh, he would have disputed the decree’s legitimacy the moment the last Artsakh citizen crossed the Hakari bridge. “But they didn’t. Because keeping Artsakh was never their goal,” he stated.