ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն Արցախը համարում է Հայաստանը վերահսկելու գործիք, Հայաստանի վզին գցած թոկ, իսկ թոկը պետք է կտրել։
Նա հավելել է, որ Փաշինյանի ամբողջ գործունեությունը միտված էր «թոկը» կտրելուն՝ Արցախը ՀՀ–ից պոկելուն:
«Եվ նիկոլի ամբողջ գործունեությունը միտված էր «թոկը» կտրելուն՝ Արցախը Հայաստանից պոկելուն ու ադրբեջանին հանձնելուն։ Այդ պատճառով նա վիժեցրեց բանակցային գործընթացը՝ նախ պահանջելով փոխել բանակցությունների ձևաչափը, իսկ հետո սպառնաց վերանայել ԱՄՆ, ՌԴ և Ֆրանսիայի (!!!!) ներկայացրած կարգավորման սկզբունքները։ Նիկոլը 2019ը թվականի հունիսին մերժեց կարգավորման վերջին առաջարկը։ Բանակցությունները մտան փակուղի։ 1998-ից հետո բոլոր առաջարկները մերժել էր Ադրբեջանը, իսկ 19 թվին դա արեց նիկոլը։ Բանակցությունները վիժեցնելուց հետո պաշտոնական Երևանը սաստկացրեց հռետորաբանությունը («Արցախը Հայաստան է և վերջ», «Նոր պատերազմ նոր տարածքների համար» և այլն)։
Հետո 2020 թվականի հուլիսյան բախումը Տավուշում ու դրա հերոսացումը Սարդարապատում։ Նիկոլը չէր կարող չհասկանալ, թե այդ «հերոսացումն» ինչ հետևանք կարող էր ունենալ։ Ու պատերազմ ու պարտություն, նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթ ու Արցախի նկատմամբ պատասխանատվության ուրացում։ Որևէ փաստաթղթով նախատեսված չէր, որ ՀՀ զինված ուժերը պետք է Արցախի Հանրապետության տարածքից դուրս գային։ Ինքը հանեց, հանեց դեմոնստրատիվ։ Որևէ քայլ չձեռնարկեց, որ Արցախի շրջափակումը վերացվեր։ Մանր մունր անիմաստ ու անօգուտ վախվխորած հայտարարություններ։
Իսկ 2022-ի հոկտեմբերին դավաճանեց Արցախին՝ ապօրինաբար ճանաչելով Ադրբեջանի գերիշխանությունն Արցախի նկատմամբ։ Նույնը կրկնեց 2023-ի մայիսին։ Իսկ նույն տարվա սեպտեմբերին, 1988 թվականից ի վեր, առաջին անգամ, Արցախը մնաց մենակ։ Հյուծված ու լքված հերոսական Արցախը թուրքի դեմ մնաց մենակ։ «Թոկը» կտրվեց։ Արցախը հայաթափվեց ու բռնակցվեց Ադրբեջանին։ Բայց Նիկոլը Նիկոլ չէր լինի, եթե չփորձեր իր դավադրությունն այլոց վրա չբարդել։ Թե բա՝ արցախցիները չբանակցեցին․․․ ադրբեջանցիները հարձակվեցին, երբ Եվլախում բանակցություններ էին ընթանում։ Արցախում հեղաշրջում եղավ․․․ Լո՞ւրջ։ Նույնիսկ հեղաշրջվածը դա հեղաշրջում չէր համարում»,–գրել է նա։
Պատգամավորը հավելել է, որ վերջնականապես փակեն Արցախի էջը, անընդհատ Արցախի Հանրապետության նախագահի ինչ-որ հրամանագրի մասին են բարբաջում։
«Տեսե՞լ եք այդ թուղթը։ Ոչ ոք չի տեսել։ Արցախի Հանրապետության նախագահը ստիպված էր այն ստորագրել, որ ադրբեջանցիք չմտնեին խաղաղ քաղաքներ ու գյուղեր, որ զոհերի թիվը հազարների չհասներ։ Կանխավ առ ոչինչ, որևէ իրավական հիմք չունեցող թղթով տասնյակ հազարավոր մարդիկ փրկվեցին ու հասան Հայաստան։ Հիմա նիկոլն ու արաբատն այդ թղթի վրա են հղում կատարում՝ արդարացնելու իրենց դավադրությունը։
Եթե Արցախի մասին մտածեին, այլ ոչ թե «թոկը» կտրելու գնով իշխանությունը պահելու, այդ թղթի իրավազորությունը կվիճարկեին, հենց վերջին արցախցին անցներ Հակարիի կամուրջը։ Չարեցին։ Չարեցին, որովհետև իրենց նպատակն Արցախը պահելը չէր․․․»,–գրել է Խաչատրյանը։

Депутат фракции «Армения» Артур Хачатрян на своей странице в Facebook написал, что премьер-министр Никол Пашинян воспринимал Арцах как инструмент контроля над Арменией — «петлю» на её шее, которую следовало разрезать.
По словам Хачатряна, «вся деятельность Никола была направлена на то, чтобы разрезать эту „петлю“ — оторвать Арцах от Армении и передать его Азербайджану. Он сорвал переговорный процесс, сначала потребовав изменить формат переговоров, а затем пригрозив пересмотреть принципы урегулирования, предложенные США, Россией и Францией. В июне 2019 года Никол отклонил последнее предложение по урегулированию. Переговоры зашли в тупик. С 1998 года все предложения отвергала Азербайджанская сторона, а в 2019 году это сделал Никол».
После провала переговоров, по его словам, официальный Ереван усилил риторику: «Арцах — это Армения и точка», «Новая война — новые территории» и другие заявления.
Хачатрян напомнил о июльских столкновениях 2020 года в Тавуше и их героизации в Сардарапате, отметив, что Пашинян не мог не понимать возможных последствий. Затем — война, поражение, соглашение от 9 ноября и отказ от ответственности за Арцах. Хачатрян подчеркнул, что ни один документ не обязывал Вооруженные силы Армении покинуть территорию Республики Арцах, однако Пашинян вывел их демонстративно и не предпринял никаких шагов для снятия блокады. Он ограничился мелкими и бессмысленными заявлениями.
Он также обвинил Пашиняна в предательстве Арцаха в октябре 2022 года — тогда тот незаконно признал суверенитет Азербайджана над Арцахом, повторив это в мае 2023 года. В сентябре того же года, впервые с 1988 года, Арцах остался один на один с врагом. «Истощенный и покинутый героический Арцах остался один против турка. Петля разрезана. Арцах был очищен от армян и аннексирован Азербайджаном», — написал он.
Хачатрян обвинил Пашиняна в попытке переложить вину: «Он заявляет, что арцахцы не вели переговоров, что азербайджанцы напали во время диалога в Евлахе, что в Арцахе произошёл переворот… Серьёзно? Даже сам „перевёрнутый“ не называл это переворотом».
Он также подверг критике постоянные ссылки на некий указ президента Республики Арцах: «Вы видели этот документ? Никто не видел. Президент Арцаха был вынужден его подписать, чтобы азербайджанцы не вошли в мирные города и села, чтобы избежать тысяч жертв. Этот документ, юридически ничтожный и подписанный заранее, спас десятки тысяч людей, позволив им добраться до Армении».
В завершение Хачатрян заявил, что если бы целью действительно было спасение Арцаха, то законность этого документа оспорили бы после того, как последний арцахец пересек мост Хакари. «Они этого не сделали. Потому что их целью было не сохранить Арцах…», — написал он.