Վերջերս Ֆրանսիան ջանքեր է գործադրել, որ 2 հեռուստաալիք ունենա Հայաստանի հանրային մուլտիպլեքսում, բայց մերժվել է։ Այդ մասին Ազգային ժողովում հայտարարել է Հեռուստատեսության և ռադիոյի հանձնաժողովի նախագահ Տիգրան Հակոբյանը։
Նրա խոսքով` հայկական կողմը հեռուստաալիքների ներկայացուցիչների հետ մի քանի հանդիպումների ժամանակ հստակ հասկացրել է, որ գործող օրենսդրությունը թույլ չի տալիս օտարերկրյա լրատվամիջոցների ներկայությունը հանրային մուլտիպլեքսում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Հակոբյանը հիշեցրել է, որ հավակնորդներից մեկը՝ Arte France հեռուստաալիքը, վերջերս հայտնվել է սկանդալի կենտրոնում այն դեպքի առնչությամբ, երբ մեկ ռեպորտաժում Հարավային Կովկասի քարտեզն առանց Հայաստանի է ներկայացվել։
Նրա խոսքով՝ թեև հեռուստաալիքը հետագայում հրապարակային ներողություն է խնդրել, այդուհանդերձ, դժվար է պատկերացնել այն հետևանքները, թե հանրային եթերում նման հաղորդում հեռարձակվելուց հետո ինչ հետևանքներ կլինեին:
«Կստացվեր, որ Հայաստանն ինքն իր մասին ապատեղեկատվություն է տարածում», – ընդգծել է Հակոբյանը։
Arte հեռուստաալիքի «28 րոպե» հաղորդաշարի ընթացքում ցուցադրված էր տարածաշրջանի քարտեզ, որտեղ Հայաստանը բացակայում էր։ Այս միջադեպը լայն արձագանք է գտել։ Ավելի ուշ հաղորդման հաղորդավար Էլիզաբեթ Քինը ներողություն է խնդրել՝ ընդգծելով, որ կատարվածը եղել է խմբագրական թիմի սխալ և չարամիտ միտում չի ունեցել։

France recently attempted to secure spots for two of its television channels in Armenia’s public multiplex but was denied. The statement was made by Tigran Hakobyan, Chairman of the Television and Radio Commission, during a session in the National Assembly.
According to Hakobyan, during several meetings with the channels’ representatives, Armenian authorities made it clear that current legislation prohibits foreign media from broadcasting in the public multiplex, Sputnik Armenia reports.
He also recalled that one of the applicants, Arte France, was recently involved in a scandal after airing a report showing a South Caucasus map that omitted Armenia.
While the channel later issued a public apology, Hakobyan emphasized the potential consequences had such content aired on public Armenian television. “It would appear as if Armenia is spreading misinformation about itself,” he said.
During an episode of Arte’s “28 Minutes,” a map of the South Caucasus was displayed without Armenia. The incident sparked significant backlash. Later, host Élisabeth Quin apologized, explaining the omission was an editorial mistake and not intentional.