ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի 25 անդամ իրենց ուղարկած նամակում հորդորել են պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին և ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայքլ Ուոլցին նպաստել Ադրբեջանում անօրինականորեն պահվող հայ գերիների ազատ արձակմանը և ամրապնդել ԱՄՆ-ի քաղաքական ներգրավվածությունը՝ Հարավային Կովկասում Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը պաշտպանելու համար, տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA)։
Նամակը, որի ստորագրումն առաջնորդել են Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ղեկավարներ Ֆրենկ Փալոնը, Դեյվիդ Վալադաուն, Բրեդ Շերմանը և Գաս Բիլիրակիսը, ուղարկվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցման մասին վերջին հայտարարությունների խորապատկերին, երբ ադրբեջանական կողմը պահանջում է փոփոխություններ Հայաստանի Սահմանադրությունում և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում: Նամակը վճռական ներգրավածության կոչ է անում ամերիկյան ղեկավարությանը՝ դադարեցնելու ադրբեջանական ագրեսիան և հաղթահարելու Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղության հասնելու խոչընդոտները:
Մեկնաբանելով երկկուսակցական նամակը՝ Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատել է․ «Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ողջունում է Կոնգրեսում երկկուսակցական շարունակական ջանքերը՝ ընդդիմանալու Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա ուժի սպառնալիքի տակ միակողմանի զիջումներ թելադրելու քաղաքականությանը, որն ակնհայտորեն կեղծ խաղաղության է առաջնորդում։ Մեր կոնգրեսական դաշնակիցների և կոալիցիոն գործընկերների հետ կողք-կողքի, մենք պնդում ենք՝ կայուն և արդար խաղաղության ուղղությամբ ցանկացած երկխոսություն պետք է ապահովի հայերի վերադարձն Արցախ, իսկ Ադրբեջանը պետք է դուրս բերի իր ուժերը հայկական տարածքներից, պետք է պահպանվի միջազգային վերահսկողություն Հայաստանի սահմանների վրա, ապահովվի հայ ռազմագերիների ազատումը, պաշտպանվի Արցախի հայկական քրիստոնեական ժառանգությունը, պետք է զսպվեն Ադրբեջանի ջանքերը՝ փոփոխություններ պարտադրելու Հայաստանի Սահմանադրությունում և պետք է պաշտպանվի Սյունիքը՝ որպես Հայաստանի ինքնիշխան մաս»:
Նամակում Կոնգրեսի անդամները շեշտել են ամերիկյան անմիջական և կոնկրետ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը՝ կանխելու խաղաղության գործընթացի հետընթացը և նպաստելու հայ գերիների ազատ արձակմանը:
Կոնգրեսականները, մասնավորապես, նկատել են․ «Մենք նաև ամբողջապես համաձայն ենք պետքարտուղար Ռուբիոյի հետ, որ Հարավային Կովկասում «․․․այժմ ժամանակն է պարտավորվել խաղաղության համար» և ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ուոլցի կոչին՝ «ավարտել այս խաղաղության պայմանագիրը, ազատել բանտարկյալներին և աշխատել միասին՝ տարածաշրջանը ավելի ապահով և բարգավաճ դարձնելու համար։ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության ապահովումը ազգային անվտանգության կարևոր խնդիր է և ուղղակիորեն համահունչ է նախագահ Թրամփի գլոբալ խաղաղության նախաձեռնություններին: Արդյունքում՝ Ադրբեջանի շարունակական սպառնալիքների ետնապատկերի վրա՝ Միացյալ Նահանգները պարտավորություն ունի ձգտելու ամրապնդել վստահությունն ու անվտանգությունը»։

9 Апрель 2025 - 08:28 AMT
25 членов Конгресса США из составa армянского комитета обратились с письмом к госсекретарю Марко Рубио и советнику по нацбезопасности Майклу Уолцу с призывом содействовать освобождению армянских пленных, которые, как подчеркивается, незаконно удерживаются в Азербайджане, а также активизировать политическое участие США в обеспечении суверенитета и безопасности Армении в Южном Кавказе. Об этом сообщает «Арменпресс» со ссылкой на Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
Письмо, подписанное под руководством сопредседателей армянского комитета Конгресса Фрэнка Паллоне, Дэвида Валадао, Брэда Шермана и Гаса Билиракиса, было направлено на фоне недавних заявлений о намерении заключить мирное соглашение между Арменией и Азербайджаном. В письме выражена обеспокоенность в связи с требованиями Баку о внесении изменений в Конституцию Армении и ликвидации Минской группы ОБСЕ. Законодатели призывают к решительному вмешательству США для сдерживания агрессии Азербайджана и преодоления препятствий на пути к справедливому и прочному миру в регионе.
Исполнительный директор вашингтонского офиса ANCA Арам Амбарян, комментируя содержание письма, отметил: «Армянский национальный комитет Америки приветствует постоянные бипартийные усилия Конгресса, направленные на противодействие политике Азербайджана, стремящегося навязать Армении односторонние уступки под угрозой применения силы, что ведет к ложному миру. Вместе с нашими союзниками в Конгрессе и партнёрами по коалиции мы настаиваем на том, что любые переговоры о справедливом и прочном мире должны включать возвращение армян в Арцах, вывод азербайджанских войск с территорий Армении, международный контроль над границами Армении, освобождение всех армянских пленных, защиту христианского наследия Арцаха, сдерживание попыток Азербайджана навязать конституционные изменения и гарантии сохранения Сюника как суверенной части Армении».
В письме конгрессмены подчеркнули необходимость немедленного и предметного участия США в предотвращении отката в мирном процессе и содействии освобождению пленных.
Конгрессмены, в частности, заявили: «Мы полностью поддерживаем мнение госсекретаря Рубио о том, что „сейчас настало время взять курс на мир“ на Южном Кавказе, и поддерживаем призыв советника Уолца „завершить этот мирный договор, освободить пленных и совместно работать над тем, чтобы сделать регион более безопасным и процветающим“. Обеспечение стабильного мира на Южном Кавказе — это важнейший вопрос национальной безопасности и напрямую соответствует глобальным мирным инициативам президента Трампа. Учитывая продолжающиеся угрозы со стороны Азербайджана, Соединённые Штаты обязаны стремиться к укреплению доверия и безопасности в регионе».