ԱՄՆ Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի 25 անդամ իրենց ուղարկած նամակում հորդորել են պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին և ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Մայքլ Ուոլցին նպաստել Ադրբեջանում անօրինականորեն պահվող հայ գերիների ազատ արձակմանը և ամրապնդել ԱՄՆ-ի քաղաքական ներգրավվածությունը՝ Հարավային Կովկասում Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը պաշտպանելու համար, տեղեկացնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA)։
Նամակը, որի ստորագրումն առաջնորդել են Կոնգրեսի հայկական հարցերով հանձնախմբի ղեկավարներ Ֆրենկ Փալոնը, Դեյվիդ Վալադաուն, Բրեդ Շերմանը և Գաս Բիլիրակիսը, ուղարկվել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի համաձայնեցման մասին վերջին հայտարարությունների խորապատկերին, երբ ադրբեջանական կողմը պահանջում է փոփոխություններ Հայաստանի Սահմանադրությունում և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում: Նամակը վճռական ներգրավածության կոչ է անում ամերիկյան ղեկավարությանը՝ դադարեցնելու ադրբեջանական ագրեսիան և հաղթահարելու Հարավային Կովկասում արդար և կայուն խաղաղության հասնելու խոչընդոտները:
Մեկնաբանելով երկկուսակցական նամակը՝ Հայ դատի Վաշինգտոնի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նկատել է․ «Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը ողջունում է Կոնգրեսում երկկուսակցական շարունակական ջանքերը՝ ընդդիմանալու Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի վրա ուժի սպառնալիքի տակ միակողմանի զիջումներ թելադրելու քաղաքականությանը, որն ակնհայտորեն կեղծ խաղաղության է առաջնորդում։ Մեր կոնգրեսական դաշնակիցների և կոալիցիոն գործընկերների հետ կողք-կողքի, մենք պնդում ենք՝ կայուն և արդար խաղաղության ուղղությամբ ցանկացած երկխոսություն պետք է ապահովի հայերի վերադարձն Արցախ, իսկ Ադրբեջանը պետք է դուրս բերի իր ուժերը հայկական տարածքներից, պետք է պահպանվի միջազգային վերահսկողություն Հայաստանի սահմանների վրա, ապահովվի հայ ռազմագերիների ազատումը, պաշտպանվի Արցախի հայկական քրիստոնեական ժառանգությունը, պետք է զսպվեն Ադրբեջանի ջանքերը՝ փոփոխություններ պարտադրելու Հայաստանի Սահմանադրությունում և պետք է պաշտպանվի Սյունիքը՝ որպես Հայաստանի ինքնիշխան մաս»:
Նամակում Կոնգրեսի անդամները շեշտել են ամերիկյան անմիջական և կոնկրետ ներգրավվածության անհրաժեշտությունը՝ կանխելու խաղաղության գործընթացի հետընթացը և նպաստելու հայ գերիների ազատ արձակմանը:
Կոնգրեսականները, մասնավորապես, նկատել են․ «Մենք նաև ամբողջապես համաձայն ենք պետքարտուղար Ռուբիոյի հետ, որ Հարավային Կովկասում «․․․այժմ ժամանակն է պարտավորվել խաղաղության համար» և ազգային անվտանգության գծով խորհրդական Ուոլցի կոչին՝ «ավարտել այս խաղաղության պայմանագիրը, ազատել բանտարկյալներին և աշխատել միասին՝ տարածաշրջանը ավելի ապահով և բարգավաճ դարձնելու համար։ Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության ապահովումը ազգային անվտանգության կարևոր խնդիր է և ուղղակիորեն համահունչ է նախագահ Թրամփի գլոբալ խաղաղության նախաձեռնություններին: Արդյունքում՝ Ադրբեջանի շարունակական սպառնալիքների ետնապատկերի վրա՝ Միացյալ Նահանգները պարտավորություն ունի ձգտելու ամրապնդել վստահությունն ու անվտանգությունը»։

A bipartisan group of 25 members of the U.S. Congressional Caucus on Armenian Issues has called on Secretary of State Marco Rubio and National Security Advisor Michael Waltz to assist in securing the release of Armenian prisoners unlawfully held in Azerbaijan and to reinforce the United States’ political involvement in protecting Armenia’s sovereignty and security in the South Caucasus, according to the Armenian National Committee of America (ANCA).
The letter—led by caucus co-chairs Frank Pallone, David Valadao, Brad Sherman, and Gus Bilirakis—was sent in the context of recent statements about finalizing a peace agreement between Armenia and Azerbaijan. It comes amid Azerbaijan’s demands to amend Armenia’s Constitution and to dismantle the OSCE Minsk Group. The letter calls for a decisive U.S. engagement to halt Azerbaijani aggression and overcome barriers to a fair and lasting peace in the region.
Commenting on the bipartisan appeal, Aram Hamparian, Executive Director of ANCA’s Washington office, stated: “The Armenian National Committee of America welcomes Congress’s bipartisan efforts to resist Azerbaijan’s attempts to impose unilateral concessions on Armenia under threat of force, a path that clearly leads to a false peace. Alongside our congressional allies and coalition partners, we insist that any dialogue toward a lasting and just peace must ensure the return of Armenians to Artsakh, Azerbaijan’s withdrawal from Armenian territories, international monitoring of Armenia’s borders, release of Armenian POWs, protection of Artsakh’s Christian heritage, resistance to Azerbaijani efforts to force constitutional changes on Armenia, and safeguarding Syunik as an integral part of Armenia’s sovereign territory.”
In the letter, the lawmakers stress the need for immediate and concrete American involvement to prevent setbacks in the peace process and to help secure the release of Armenian captives.
The members of Congress specifically noted: “We fully agree with Secretary Rubio that ‘now is the time to commit to peace’ in the South Caucasus, and we echo National Security Advisor Waltz’s call to ‘finalize this peace deal, release the prisoners, and work together to make the region safer and more prosperous.’ Achieving stable peace in the South Caucasus is a key national security interest and aligns directly with President Trump’s global peace initiatives. In light of continued Azerbaijani threats, the United States has a duty to strengthen trust and security in the region.”