ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Միացյալ Արաբական Էմիրություններ կատարված աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է ԱՄԷ Դաշնային Ազգային խորհրդի նախագահ Սաքր Ղոբաշի հետ։
Ղոբաշն իր ողջույնի խոսքում ասել է, որ հայերը հայտնի են իրենց խաղաղասիրությամբ, և արաբական տարբեր երկրներում մեծ հեղինակություն և հարգանք ունեն:
«Մենք շատ բարձր ենք գնահատում այս այցը մեր երկիր և Դաշնային ազգային խորհուրդ: Նմանատիպ այցերը վկայում են նրա մասին, որ կան ավելի մեծ հնարավորություններ երկու երկրների միջև առկա հարաբերությունների խորացման և ամրապնդման համար: Հայ ժողովուրդը բարեկամ ժողովուրդ է: Մեծաթիվ հայեր կան Շամում, Սիրիայում, Եգիպտոսում և մեձավորարևելյան այլ երկրներում և մշտապես, որտեղ էլ, որ լինում են, իրենք հայտնի են իրենց պրոֆեսիոնալիզմով, իրենց ձեռնահասությամբ և ազնվությամբ:
Ողջունում ենք Ձեզ և Ձեր ղեկավարած երկրի մոտեցումը, քանի որ այն ամենը, ինչը հայտնի է վկայում է նրա մասին, որ Դուք ունեք հստակ մոտեցում դեպի խաղաղություն: Ձեր այդ մոտեցումը միտված է թե Ձեր երկրում, թե տարածաշրջանային առումով խաղաղության և անվտանգության հասնելուն, մենք մշտապես խրախուսում ենք այդ մոտեցումը և մենք ևս ձգտում ենք նմանատիպ դրսևորումների իրագործմանը»,–ասել է նա։
Խաչատուրյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության ու արտահայտված գնահատանքի համար, պատասխանել է. «Ձեր ջերմ ընդունելությունը վկայում է մեր երկրների սերտ բարեկամության և գործընկերության մասին: 1998 թվականից ի վեր, երբ մեր երկրները դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել, մեր հարաբերությունները շարունակական զարգացում են ապրել, ինչի մասին են խոսում շուրջ երեսուն պայմանագրերը, որոնք մենք մեծապես կարևորում ենք ու նաև բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, որոնք միտված են եղել մեր հարաբերությունների զարգացմանը: Հայաստանի համար Միացյալ Էմիրությունների հետ համագործակցությունը առանձնահատուկ նշանակությունը ունի»:
Զրույցի ընթացքում կողմերը բարձր գնահատական են տվել Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև ձևավորված բարեկամական ու գործընկերային հարաբերություններին, որոնք շարունակական զարգացում են արձանագրել։
Հանդիպման ժամանակ կողմերը կարևորել են երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդումը, մասնավորապես՝ խորհրդարանական կառույցների և բարեկամական խմբերի միջև ձևավորված փոխգործակցության ձևաչափով։ Կողմերը ընդգծել են, որ տարբեր մակարդակներում փոխայցելությունները խթանում են ընդհանուր համագործակցության ընդլայնմանը։
Երկուստեք շեշտադրվել է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը։ Այդ համատեքստում ՀՀ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հստակ դիրքորոշում ունի՝ հարևանների հետ հարաբերություններ կառուցել խաղաղ գոյակցության և բարիդրացիության սկզբունքներով։
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Աբու Դաբիում ընթացող ամենամյա ներդրումային համաժողովում ունեցած ելույթում նշել է, որ գործող աշխարհակարգը փոխվում է բավականին դինամիկ տեմպերով, իսկ մենք ապրում ենք պատմության բեկումնային, որոշ իմաստով անկանխատեսելիության փուլում:
Նա հայտարարել է, որ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորումը ՀՀ գլխավոր առաջնահերթություններից է և որ Հարավային Կովկասը պետք է վերածվի մի տարածաշրջանի, որտեղ չկան փակ սահմաններ։

Президент Армении Ваге Хачатурян в рамках рабочего визита в Объединённые Арабские Эмираты встретился с председателем Федерального национального совета ОАЭ Сакром Гобашем.
В приветственной речи Гобаш отметил, что «армяне известны своей миролюбивостью» и пользуются большим уважением и авторитетом в различных арабских странах.
«Мы высоко ценим этот визит в нашу страну и в Федеральный национальный совет. Такие визиты свидетельствуют о наличии широких возможностей для углубления и укрепления отношений между двумя странами. Армянский народ — дружественный народ. Во многих странах Ближнего Востока, таких как Шам, Сирия, Египет, проживает многочисленная армянская диаспора, представители которой всегда отличаются профессионализмом, мастерством и честностью.
Мы приветствуем подход вашей страны, ведь всё свидетельствует о вашем чётком стремлении к миру — как внутри страны, так и на региональном уровне. Мы всегда поддерживаем подобные подходы и стремимся к их реализации», — заявил он.
Президент Хачатурян, поблагодарив за тёплый приём и высокую оценку, отметил: «Ваше гостеприимство является свидетельством тесной дружбы и партнёрства между нашими странами. С момента установления дипломатических отношений в 1998 году наши связи непрерывно развиваются. Об этом свидетельствуют порядка тридцати подписанных соглашений и визиты высокого уровня, нацеленные на развитие наших отношений. Для Армении сотрудничество с ОАЭ имеет особое значение».
Стороны дали высокую оценку сложившимся между Арменией и ОАЭ дружественным и партнёрским отношениям, которые продолжают поступательное развитие.
На встрече было подчёркнуто значение укрепления двустороннего и многостороннего сотрудничества, в частности — между парламентскими структурами и межпарламентскими дружескими группами. Стороны согласились, что визиты на разных уровнях способствуют расширению общего сотрудничества.
Особо была выделена необходимость установления мира в регионе. В этом контексте президент Армении отметил, что страна занимает чёткую позицию — строить отношения с соседями на основе мирного сосуществования и добрососедства.
На ежегодном инвестиционном форуме в Абу-Даби Хачатурян заявил, что действующий мировой порядок меняется с высокой динамикой, а мы живём в исторически переломный и в какой-то мере непредсказуемый период. Он подчеркнул, что урегулирование отношений с соседями является одним из главных приоритетов Армении, а Южный Кавказ должен стать регионом без закрытых границ.