ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Միացյալ Արաբական Էմիրություններ կատարված աշխատանքային այցի ընթացքում հանդիպել է ԱՄԷ Դաշնային Ազգային խորհրդի նախագահ Սաքր Ղոբաշի հետ։
Ղոբաշն իր ողջույնի խոսքում ասել է, որ հայերը հայտնի են իրենց խաղաղասիրությամբ, և արաբական տարբեր երկրներում մեծ հեղինակություն և հարգանք ունեն:
«Մենք շատ բարձր ենք գնահատում այս այցը մեր երկիր և Դաշնային ազգային խորհուրդ: Նմանատիպ այցերը վկայում են նրա մասին, որ կան ավելի մեծ հնարավորություններ երկու երկրների միջև առկա հարաբերությունների խորացման և ամրապնդման համար: Հայ ժողովուրդը բարեկամ ժողովուրդ է: Մեծաթիվ հայեր կան Շամում, Սիրիայում, Եգիպտոսում և մեձավորարևելյան այլ երկրներում և մշտապես, որտեղ էլ, որ լինում են, իրենք հայտնի են իրենց պրոֆեսիոնալիզմով, իրենց ձեռնահասությամբ և ազնվությամբ:
Ողջունում ենք Ձեզ և Ձեր ղեկավարած երկրի մոտեցումը, քանի որ այն ամենը, ինչը հայտնի է վկայում է նրա մասին, որ Դուք ունեք հստակ մոտեցում դեպի խաղաղություն: Ձեր այդ մոտեցումը միտված է թե Ձեր երկրում, թե տարածաշրջանային առումով խաղաղության և անվտանգության հասնելուն, մենք մշտապես խրախուսում ենք այդ մոտեցումը և մենք ևս ձգտում ենք նմանատիպ դրսևորումների իրագործմանը»,–ասել է նա։
Խաչատուրյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության ու արտահայտված գնահատանքի համար, պատասխանել է. «Ձեր ջերմ ընդունելությունը վկայում է մեր երկրների սերտ բարեկամության և գործընկերության մասին: 1998 թվականից ի վեր, երբ մեր երկրները դիվանագիտական հարաբերություններ են հաստատել, մեր հարաբերությունները շարունակական զարգացում են ապրել, ինչի մասին են խոսում շուրջ երեսուն պայմանագրերը, որոնք մենք մեծապես կարևորում ենք ու նաև բարձր մակարդակի փոխայցելությունները, որոնք միտված են եղել մեր հարաբերությունների զարգացմանը: Հայաստանի համար Միացյալ Էմիրությունների հետ համագործակցությունը առանձնահատուկ նշանակությունը ունի»:
Զրույցի ընթացքում կողմերը բարձր գնահատական են տվել Հայաստանի և ԱՄԷ-ի միջև ձևավորված բարեկամական ու գործընկերային հարաբերություններին, որոնք շարունակական զարգացում են արձանագրել։
Հանդիպման ժամանակ կողմերը կարևորել են երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդումը, մասնավորապես՝ խորհրդարանական կառույցների և բարեկամական խմբերի միջև ձևավորված փոխգործակցության ձևաչափով։ Կողմերը ընդգծել են, որ տարբեր մակարդակներում փոխայցելությունները խթանում են ընդհանուր համագործակցության ընդլայնմանը։
Երկուստեք շեշտադրվել է տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը։ Այդ համատեքստում ՀՀ նախագահը նշել է, որ Հայաստանը հստակ դիրքորոշում ունի՝ հարևանների հետ հարաբերություններ կառուցել խաղաղ գոյակցության և բարիդրացիության սկզբունքներով։
Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն Աբու Դաբիում ընթացող ամենամյա ներդրումային համաժողովում ունեցած ելույթում նշել է, որ գործող աշխարհակարգը փոխվում է բավականին դինամիկ տեմպերով, իսկ մենք ապրում ենք պատմության բեկումնային, որոշ իմաստով անկանխատեսելիության փուլում:
Նա հայտարարել է, որ հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորումը ՀՀ գլխավոր առաջնահերթություններից է և որ Հարավային Կովկասը պետք է վերածվի մի տարածաշրջանի, որտեղ չկան փակ սահմաններ։

President of Armenia Vahagn Khachaturyan met with Saqr Ghobash, Speaker of the Federal National Council of the United Arab Emirates, during his working visit to the UAE.
In his welcome remarks, Ghobash emphasized that “Armenians are known for their peacefulness” and are highly respected in various Arab countries.
“We deeply value this visit to our country and the Federal National Council. Such visits signal greater potential for deepening and strengthening bilateral relations. The Armenian people are a friendly nation. There are large Armenian communities in the Levant, Syria, Egypt, and other parts of the Middle East, and wherever they are, they are recognized for their professionalism, skillfulness, and integrity.
We welcome your country’s approach, which clearly reflects a commitment to peace—both domestically and in the region. We continuously support such efforts and aspire to similar practices,” he stated.
In response, President Khachaturyan thanked Ghobash for the warm reception and words of appreciation, saying, “Your hospitality reflects the strong friendship and partnership between our countries. Since establishing diplomatic relations in 1998, our ties have steadily grown, as evidenced by around thirty signed agreements and high-level reciprocal visits that have aimed to further develop our relations. For Armenia, cooperation with the United Arab Emirates holds special significance.”
Both sides praised the friendly and cooperative relations between Armenia and the UAE, noting their consistent development. They emphasized the importance of strengthening bilateral and multilateral cooperation, particularly between parliamentary structures and friendship groups. They agreed that mutual visits at various levels promote broader collaboration.
The necessity of establishing peace in the region was highlighted. In that context, President Khachaturyan stressed Armenia’s clear position: to build relations with neighbors based on peaceful coexistence and good-neighborly principles.
Speaking at the annual investment forum in Abu Dhabi, President Khachaturyan noted that the current world order is shifting at a dynamic pace and we are living through a historically pivotal and somewhat unpredictable era. He stated that normalizing relations with neighbors is one of Armenia’s top priorities and that the South Caucasus should become a region without closed borders.