Երևանի քաղաքապետի առաջին տեղակալ Լևոն Հովհաննիսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում, անդրադառնալով Հրաչյա Քոչարի 27Ա շենքի բակում գտնվող խաղահրապարակի ճաղավանդակների ապամոնտաժման հարցին, նշելով, որ վերջին օրերին թեմայի շուրջ տարբեր հրապարակումներ և ռեպորտաժներ են տարածվել։
Նա ընդգծել է, որ շատերը դեպքը կապել են իր անվան հետ՝ պնդելով, թե գործընթացը տեղի է ունեցել իր նախաձեռնությամբ։ Հովհաննիսյանը հաստատել է՝ հենց ինքն է բարձրաձայնել խնդիրը։
Նա նշել է, որ պատճառն այն է, որ բակի որոշ բնակիչներ խաղահրապարակի դռներին կողպեքներ են տեղադրել՝ սահմանափակելով կամ նույնիսկ արգելելով երեխաների ու ծնողների մուտքը։
«Սիրելի երևանցիներ, Վերջին օրերին (և այսօր ևս) հրապարակումներ և ռեպորտաժներ են տարածվել Հրաչյա Քոչարի 27Ա շենքի բակի խաղահրապարակի ճաղավանդակների ապամոնտաժման վերաբերյալ։ Շատերն այդ իրադարձությունը կապում են իմ անունի հետ՝ նշելով, թե այդ ամենն իրականացվում է իմ հրահանգով։ Ուզում եմ բացահայտ և հստակ ասել՝ այո՛, այս հարցը ես եմ բարձրացրել:
Պատճառն այն է, որ բակի որոշ բնակիչներ խաղահրապարակի դռներին կողպեքներ են տեղադրել՝ սահմանափակելով կամ նույնիսկ արգելելով երեխաների ու ծնողների մուտքը։ Դա վերաբերում է նաև հարակից դպրոցների աշակերտներին, այդ թվում՝ Գայի անվան թիվ 129 հիմնական դպրոցի երեխաներին, ինչպես նաև հարակից բակերի բնակիչներին, որոնք չեն ունենում կողպեքի բանալին։
Այս իրավիճակը խիստ անընդունելի է։ Հանրային տարածքներն ի սկզբանե վերապահված են լինելու բոլորի համար՝ առանց տարանջատման, առանց «մեր բակն է» արտահայտության տրամաբանությամբ առաջնորդվելու։ Նմանատիպ բողոքներից հետո որոշեցի անձամբ գնալ այդ բակ՝ իմ հինգ տարեկան որդու հետ։ Ցավով եմ փաստում, որ նույն սահմանափակմանը բախվեցի նաև ես։ Չնայած ներկայանում էի ոչ թե որպես քաղաքապետի տեղակալ, այլ որպես հարակից շենքի բնակիչ, բակի որոշ բնակիչներ փորձում էին խոչընդոտել մեր մուտքը և այնտեղ ժամանակ անցկացնելու հնարավորությունը։
Պարզ դարձավ, որ թվով երեք շենքերի բնակիչներ՝ «ներքին ժողովների» արդյունքում, որոշել են, որ բակը պատկանում է միայն իրենց՝ մոտ 180 բնակարանի, իսկ մյուս հարակից շենքերի բնակիչները չեն կարող մուտք գործել։ Այսինքն՝ հանրային խաղահրապարակից օգտվելու իրավունքը վերահսկվում է մասնավորաբար՝ առանց որևէ իրավական հիմքի։
Անվտանգության մասին հնչեցված մտահոգությունները նույնպես հասկանալի են, և մենք միշտ պատրաստ ենք քննարկել համարժեք լուծումներ՝ տեսախցիկների տեղադրում, հավելյալ լուսավորություն և այլն, բայց ոչ՝ կողպեքներ, որոնք բաժանում են երեխաներին «մեր» և «ձեր» բակերի։
Նշեմ նաև, որ տվյալ բակը բարեկարգվել է Երևանի քաղաքապետարանի կողմից 2024 թվականին՝ քաղաքային բյուջեից հատկացված 81.5 միլիոն դրամի շրջանակում, իսկ ամբողջ 2024թ. ընթացքում հիմնանորոգվել է շուրջ 110 բակ: Մեր քաղաքականությունը հստակ է՝ ոչ թե պարփակել բակերը, այլ բացել, բարեկարգել և վերադարձնել դրանք հանրությանը։ Բակերը պետք է լինեն բոլոր երևանցիներինը՝ բոլոր երեխաներինը»:

9 Апрель 2025 - 12:59 AMT
Первый заместитель мэра Еревана Левон Ованнисян прокомментировал демонтаж ограждений на детской площадке, расположенной во дворе дома 27А по улице Грачья Кочара, после появления в последние дни публикаций и репортажей на эту тему.
На своей странице в Facebook он подтвердил, что именно он поднял этот вопрос, несмотря на утверждения, что процесс якобы инициирован по его распоряжению.
По словам Ованнисяна, ряд жителей установили замки на воротах площадки, ограничивая или полностью запрещая доступ детям и родителям из соседних домов. Это коснулось и учащихся близлежащих школ, в том числе учащихся средней школы №129 имени Гая, а также жителей других дворов, у которых не было ключей.
«Такая ситуация совершенно недопустима», — подчеркнул он. — «Общественные пространства должны быть доступны для всех, а не принадлежать отдельным группам жильцов». В ответ на подобные жалобы он лично посетил площадку со своим пятилетним сыном и также столкнулся с ограничениями, хотя прибыл не как чиновник, а как житель соседнего дома. Некоторые жильцы пытались воспрепятствовать их доступу и пребыванию на площадке.
По его словам, жители трех домов — около 180 квартир — на так называемых «внутренних собраниях» решили, что площадка принадлежит только им, лишая доступа соседей без каких-либо правовых оснований.
Он отметил, что хоть озабоченность вопросами безопасности понятна, решать это нужно другими способами — например, установкой камер видеонаблюдения или дополнительным освещением, но не замками, разделяющими детей по принципу «своих» и «чужих».
Ованнисян также указал, что благоустройство этого двора было проведено мэрией Еревана в 2024 году за счёт городского бюджета в размере 81,5 млн драмов. В течение года было капитально отремонтировано около 110 дворов. «Наша политика предельно ясна — не закрывать, а открывать, благоустраивать и возвращать дворы горожанам», — добавил он. — «Дворы должны принадлежать всем ереванцам — всем детям».