Արցախի նախկին ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը, արձագանքելով արցախցիների դեմ ատելություն տարածող արտահայտություններին և դրանց արձագանքին, ֆեյսբուքյան իր էջում արցախցիներինհորդորել է չընդհանրացնել և ջուր չլցնել ատելություն գեներացնողների ջրաղացին։
Նա նշել է, որ հայաստանյան հանրությունը ընդհանուր առմամբ հաշտ չէ արցախցիների նկատմամբ տարվող ատելության քարոզի հետ։
«Մի կարևոր դիտարկում, ԱԺ նախագահը իր՝ «մնայիք, կռվեիք» արտահայտությունից հետո ստիպված եղավ խմբագրել իր ասածները, պատգամավորի եղբայրը «հա՞յ ես, թե ղարաբաղցի» ասելուց հետո ստիպված եղավ ինչ-որ արդարացումներ մոգոնել, Հանրային ռադիոյի տնօրենի կինը իր արցախատյաց գրառումից հետո ստիպված եղավ ներողություն խնդրել։ Այս ամենն արդյունք է հանրային դատապարտման և պարսավանքի։ Իսկ դա խոսում է այն մասին, որ հայաստանյան հանրությունը ընդհանուր առմամբ հաշտ չէ արցախցիների նկատմամբ տարվող ատելության քարոզի հետ։
Ուստի, սիրելի՛ արցախցիներ, երբեք ու երբեք չպետք է ընդհանրացնենք և ջուր լցնենք ատելություն գեներացնողների ջրաղացին։ Որքան էլ ֆեյքերով, տարաբնույթ լրատվականներով, մանր քարոզիչներով փորձեն տարանջանտել ու ատելություն սերմանել, ես շարունակելու եմ շնորհակալություն հայտնել իմ հայրենակիցներին և մնալ այն համոզման, որ մեր միջև տարանջատումներ չպետք է լինեն։ Իմ համոզմունքը հիմնված է իմ ուսանողական ընկերների, իմ դասախոսների, իմ ընկերների և գործընկերների և շատ ու շատ մարդկանց վերաբերմունքի, սիրո և հարգանքի վրա»,–գրել է նա։
Ավելի վաղ արցախցի լրագրողի հարցին, թե ե՞րբ կկարողանա վերադառնալ Արցախ, Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը պատասխանել է՝ կկարողանաք վերադառնալ այն ժամանակ, երբ այնտեղ ապահով լինի։ «Դուրս չգայիք, պետք էր մնալ ու կռվել».- պնդել է Սիմոնյանը։

Former Artsakh Ombudsman Gegham Stepanyan, responding to expressions of hatred against Artsakh Armenians and the reactions to them, has urged not to generalize or feed into the hate narrative. In a Facebook post, he emphasized the importance of not contributing to the machinery of hate.
He noted that the Armenian public, as a whole, does not condone the spread of hatred toward Artsakh Armenians.
“One important observation: after the National Assembly Speaker’s remark—‘you should’ve stayed and fought’—he was forced to revise his statement. A lawmaker’s brother, after saying ‘Are you Armenian or from Karabakh?’ had to come up with some form of justification. The wife of the Public Radio director issued an apology following her anti-Artsakh post. All of this is the result of public condemnation and backlash. This shows that, overall, Armenian society does not align with the anti-Artsakh hate campaign,” Stepanyan wrote.
“Therefore, dear compatriots from Artsakh, we must never generalize or pour water into the mill of hate-mongers. No matter how many fake accounts, various media outlets, or petty propagandists try to divide us and spread hate, I will continue to thank my fellow citizens and firmly believe that there should be no divisions among us. My conviction is grounded in the support, love, and respect I’ve received from my university classmates, professors, friends, colleagues, and many others,” he added.
Earlier, in response to a question from an Artsakh journalist about when it would be possible to return to Artsakh, National Assembly Speaker Alen Simonyan replied: “When it’s safe.” He added, “You shouldn’t have left—you should’ve stayed and fought.”