Արցախի Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ կկատարվեն՝ նախագահի գործունեության շարունակականությունն ապահովելու նպատակով։ Այդ մասին ասել է Արցախի ԱԺ «Արդարություն» խմբակցության պատգամավոր Մետաքսե Հակոբյանը, հայտնում է Panorama.am-ը։
«Մենք արդեն բավականին երկար ժամանակ այդ ուղղությամբ աշխատանքներ ենք սկսել։ Այդ հարցերը կարգավորելու համար ունենք ոչ միայն մեկ տարբերակ, այլ շատ տարբերակներ՝ հաշվի առնելով Հայաստանում իշխանությունների ստեղծած իրավիճակը։ Նաև պետք է ապահովագրել ցանկացած գործընթաց՝ որպեսզի ապահովվի պետական ինստիտուտների գոյությունը Հայաստանում՝ հաշի առնելով այն հանգամանքը, որ այս իշխանությունները, միևնույնն է, հավերժ չեն լինելու»,- ասել է պատգամավորը։
Պատգամավորի խոսքով՝ մայիսի 21-ին լրանալու է գործող նախագահի լիազորությունների ժամկետը, և դրա առթիվ որոշել են նախաձեռնել Սահմանադրական փոփոխություններ, որպեսզի իրավիճակը հստակ կարգավորվի իրավական դաշտում և խուսափեն ցանկացած հնարավոր իրավական բարդությունից։ Ինչ վերաբերում է Ազգային ժողովին, ապա Մետաքսե Հակոբյանի խոսքով՝ գործող Սահմանադրությամբ այդ մասով արդեն կան անհրաժեշտ կարգավորումներ։
Նա նաև պարզաբանել է, որ փոփոխություններն իրականացվում են այն ձևով, որպեսզի ցանկացած պարագայում հնարավոր լինի պահպանել պետական կառավարման համակարգի անընդհատությունը։ Անկախ այն հանգամանքից, թե արդյոք նախագահը կկարողանա շարունակել պաշտոնավարումը ֆիզիկական, անձնական կամ այլ պատճառներով, անհրաժեշտ է, որ պետական ինստիտուտներն առանց ընդհատման գործեն։
«Այդ փոփոխությունները նաև արվում են մեկ նպատակով. մենք այս մեկուկես տարում բավականին բարդություններ ենք ունեցել պայմանավորված նաև պասիվությամբ թե Ազգայի ժողովի, թե պետական այլ կառույցների։ Բոլոր կարգավորումները փորձում ենք այնպես անել, որպեսզի ապահովենք այդ կառույցների ակտիվությունն ու կենսունակությունը»,- ասել է Հակոբյանը։
Նա տեղեկացրել է, որ սահմանադրական փոփոխությունների նախագիծը արդեն ընդունվել է ԱԺ կողմից առաջին ընթերցմամբ և ուղարկվել Արցախի Գերագույն դատարան, որն էլ տվել է դրական եզրակացություն։ Նման դիրքորոշում է հայտնել նաև ԱԺ պետաիրավական հարցերի հանձնաժողովը։
«Մնում է երկրորդ ընթերցմամբ ընդունվի ու արդեն հնարավոր կլինեն կարգավորումները։ Երկրորդ ընթերցումը պետք է լիներ ապրիլի 4-ին, սակայն, ցավոք սրտի, որոշ խնդիրների պատճառով քվորում չապահովվեց»,- ասել է Արցախի ԱԺ պատգամավորը։
Նրա խոսքով՝ քվորումի բացակայությունն առաջացել է մի շարք պատգամավորների կողմից ցուցաբերած անհասկանալի վախերի, պատասխանատվության բացակայության և իրենց առաքելության չգիտակցման հետևանքով։
«Դեռևս չենք դիտարկում այլ տարբերակ, ամեն ինչ արվում է, որպեսզի նիստը տեղի ունենա։ Նոր նիստի օրը դեռ նշանակված չէ, խմորումները դեռ կան։ Բայց երկար չի կարող տևել, քանի որ ժամկետներ գոյություն ունի»,–ասել է նա։

A lawmaker from Artsakh’s Justice faction, Metakse Hakobyan, announced that constitutional amendments are being drafted to guarantee the continued functioning of the presidency. According to Panorama.am , these efforts are designed to ensure the uninterrupted operation of state institutions under any circumstances.
“We’ve been working on this for quite some time. There isn’t just one solution—we have several alternatives, especially considering the political reality in Armenia. We must safeguard the continuity of state structures in case of future changes in Armenia’s leadership,” Hakobyan said.
The lawmaker noted that the current president’s term ends on May 21. To preclude legal complications and clarify the institutional framework, the parliament has initiated constitutional reforms. While regulations concerning the National Assembly are already in place under the existing constitution, additional adjustments are being proposed to reinforce the continuity of executive power.
Hakobyan explained that these changes are being implemented to ensure that governance mechanisms remain functional regardless of whether the president can continue serving—due to physical, personal, or other reasons. “We’ve faced considerable challenges over the past year and a half, partly due to inactivity within both the parliament and other government bodies. These reforms aim to boost their engagement and resilience,” she said.
The draft amendments have passed their first reading in parliament and were submitted to the Supreme Court of Artsakh, which issued a favorable opinion. The Parliamentary Committee on Legal Affairs also endorsed the bill.
Hakobyan noted that the second reading was scheduled for April 4 but was postponed due to a lack of quorum. She attributed this to “unfounded fears, a lack of accountability, and failure to grasp their mission” among some lawmakers.
“We are not considering alternatives yet. The focus remains on ensuring the session takes place. Although a new date has not been set, deliberations are ongoing. It can’t be delayed much longer due to time constraints,” she concluded.