ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Անի Բադալյանն, արձագանքելով ականապատ տարածքների ճշգրիտ քարտեզներ տրամադրելու Բաքվից հնչող պահանջներին, հայտարարել է, որ ՀՀ–ն պատրաստ է միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ ստուգել Ադրբեջանին փոխանցված ականապատ դաշտերի տեղամատյանների ճշգրտությունը։ Նա այդ մասին գրել է X-ի իր էջում։
Նա մեկ անգամ ևս նշել է, որ «ավելի լավ կամ ավելի ճշգրիտ» քարտեզներ չկան»։
«2021-ի հունիսի 12-ին, հուլիսի 3-ին, հոկտեմբերի 19-ին, նոյեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 29-ին Հայաստանն առանց նախապայմանների միակողմանի կերպով Ադրբեջանին է տրամադրել ականապատ դաշտերի 972 գրանցամատյան։ Ավելին` հավատարիմ մնալով մարդասիրական հարցերում համագործակցության սկզբունքներին՝ Հայաստանը հարցումների միջոցով հավաքագրել և 2024 թ. սկզբում Ադրբեջանին է փոխանցել ականապատ դաշտերի նոր տեղամատյաններ։
Ադրբեջանը մշտապես կասկածի տակ է դնում տրամադրված քարտեզների ճշգրտությունը, թեպետ հայկական կողմը բազմիցս հայտարարել է, որ չկան ավելի լավ կամ ավելի ճշգրիտ քարտեզներ: Ուստի Հայաստանը նախկինի պես հիմա էլ պատրաստ է միջազգային փորձագետների ներգրավմամբ ստուգել դրանց ճշգրտությունը։»,-ասվում է գրառման մեջ։
Բադալյանը հիշեցրել է, որ ՄԱԿ-ի Արադարադատության միջազգային դատարանը մերժել է Բաքվի դիմումը Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու վերաբերյալ։
Ավելի վաղ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Այհան Հաջիզադեն հայտարարել էր, թե Հայաստանի կողմից Ադրբեջանին տրամադրված ականապատ քարտեզների ճշգրտությունն ընդամենը 25 տոկոս է, ըստ նրա, առկա է մոտ 400 հազար ականի տեղակայում, սակայն իրական թիվը մոտ 1․5 միլիոն է։ Նա նաև ասել էր, որ Բաքուն ակնկալում է, որ ՀՀ–ն կտրամադրի բոլոր ականապատ տարածքների ճշգրիտ քարտեզները։

Armenia is ready to verify the accuracy of minefield maps previously handed over to Azerbaijan with the involvement of international experts, Foreign Ministry spokesperson Ani Badalyan said, responding to Baku’s repeated demands for more precise data. She shared the statement on X.
“There are no ‘better or more accurate’ maps,” she emphasized again.
Badalyan recalled that Armenia unilaterally handed over 972 records of minefields to Azerbaijan on June 12, July 3, October 19, November 1, and November 29 in 2021, without preconditions. Furthermore, as part of its commitment to humanitarian cooperation, Armenia gathered additional data through inquiries and submitted new minefield records to Azerbaijan in early 2024.
Despite these efforts, Azerbaijan has consistently questioned the accuracy of the submitted maps. The Armenian side has repeatedly stated that there are no more precise maps. Therefore, as before, Armenia remains open to verifying their accuracy with the involvement of international experts.
Badalyan also noted that the International Court of Justice has rejected Baku’s request for provisional measures against Armenia.
Earlier, Azerbaijani Foreign Ministry spokesperson Ayhan Hajizadeh claimed that the accuracy of the minefield maps provided by Armenia was only 25 percent. According to him, while Azerbaijan has identified around 400,000 landmines, the actual number could be as high as 1.5 million. He added that Baku expects Armenia to submit accurate maps of all mined areas.