Հայաստանն ու Ադրբեջանը 2024թ. վերահաստատել են փոխադարձության սկզբունքով միջպետական հետախուզումների դադարեցման 2007թ.-ի հանձնառությունը։ Այդ մասին հայտնել են ՆԳ նախարարության Հանրային հաղորդակցության և իրազեկման վարչությունից, տեղեկացնում է Արմենպրեսը։
Վերջին շրջանում սոցկայքերում, ինչպես նաև լրատվական կայքերում քննարկվում է, որ Հայաստանը հետ է կանչել Ադրբեջանի քաղաքացիների հետախուզումները։
«Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև դեռևս 2007 թվականին ձեռք բերված պայմանավորվածության հիման վրա կողմերը համաձայնել են փոխադարձության սկզբունքով դադարեցնել երկու երկրների քաղաքացիների նկատմամբ հայտարարված՝ ԱՊՀ անդամ պետությունների տարածքում միջպետական հետախուզումները։
Հիմք ընդունելով նշված պայմանավորվածությունը և այն, որ կողմերը 2007 թվականից չեն խախտել ձեռք բերված համաձայնությունը՝ 2024 թվականին կողմերը վերահաստատել են փոխադարձության սկզբունքով ԱՊՀ անդամ պետությունների տարածքում միջպետական հետախուզումների դադարեցման/չհայտարարման հանձնառությունը», – հայտնել են գերատեսչությունից։
Ավելի վաղ Հայաստանի իրավապահների կողմից հետախուզման մեջ գտնվող ադրբեջանցի ֆիթնես մարզիչ և բլոգեր Քամիլ Զեյնալին, որը հայտնի է իր հակահայկական հռետորաբանությամբ և գործողություններով, հայտարարել է, որ իր նկատմամբ հայտարարված հետախուզումը դադարեցվել է։
2020 թվականին 44-օրյա պատերազմի ժամանակ Արցախում նա հայի էր գլխատել, լուսանկարել և տարածել իր սոցցանցերում։ Բլոգերը նաև պնդել էր, թե հայերի դեմ իրականացրած հանցագործությունների համար նույնիսկ պարգևատրվել է պաշտոնական Բաքվի կողմից, սակայն հետո հայտարարել, թե դա, իբր, «կատակ է եղել»։

Армения и Азербайджан в 2024 году подтвердили свои обязательства по соглашению 2007 года, предполагающему прекращение межгосударственного розыска граждан друг друга на территории стран – членов СНГ. Об этом сообщает управление по связям с общественностью и информированию Министерства внутренних дел Армении, передает «Арменпресс».
На фоне обсуждений в социальных сетях и СМИ о том, что Армения якобы отозвала ордера на арест граждан Азербайджана, министерство разъяснило, что речь идет лишь о подтверждении действующего ранее соглашения, а не о его отмене.
«На основе соглашения, достигнутого еще в 2007 году между Республикой Армения и Республикой Азербайджан, стороны договорились на принципах взаимности прекратить межгосударственные розыски граждан друг друга на территории государств – членов СНГ», — указано в сообщении ведомства.
«Учитывая, что это соглашение не нарушалось с 2007 года, в 2024 году стороны подтвердили свою приверженность обязательству не объявлять и не поддерживать такие розыски на межгосударственном уровне», — добавили в министерстве.
Ранее азербайджанский фитнес-тренер и блогер Камиль Зейналлы, известный своей антиармянской риторикой и действиями, заявил, что ордер на его арест, выданный армянскими правоохранителями, был отозван.
Во время 44-дневной войны в 2020 году он, по сообщениям, обезглавил армянина в Арцахе, зафиксировал это на фото и опубликовал в соцсетях. Позже Зейналлы утверждал, что получил награду от официального Баку за преступления против армян, но затем назвал это «шуткой».