Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ եթե Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության համաձայնագիր ստորագրվի, այլևս խոչընդոտներ չեն լինի համագործակցության մեկնարկի համար՝ միևնույն ժամանակ կրկնելով ՀՀ–ին ուղղված պահանջները։ Այդ մասին նա ասել է «Դեպի նոր համաշխարհային կարգ» թեմայով միջազգային ֆորումի ժամանակ։
«Կարծում եմ՝ ժամանակ չպետք է կորցնենք, որովհետև, կրկնում եմ, խաղաղության համաձայնագրի հարցում գնդակը Հայաստանի դաշտում է։ Ես արդեն բազմիցս հրապարակայնորեն հայտարարել եմ, թե ինչ ենք մենք ակնկալում Հայաստանից մեր տարածքային ամբողջականության և նրանց Սահմանադրության առումով»,–ասել է Ալիևը, հայտնում է APA-ն։
Դրանով Ալիևի «պահանջները» չեն սահմանափակվում։ Նա հերթական անգամ դժգոհել է նաև ՀՀ «լայնածավալ ռազմականացումից»։
Ըստ Ալիևի՝ ռազմական տեսանկյունից Ադրբեջանի քայլերը՝ լինի դա Արցախյան երկրորդ պատերազմը, 2023 թվականի սեպտեմբերի գործողությունը, կամ դրան հաջորդած պաշտպանական ներուժի ամրապնդումը, «ամբողջովին տրամաբանական և հիմնավորված են>,–հայտնում է Report–ը։
«Հատկապես, եթե հաշվի առնենք, որ ընթանում է Հայաստանի լայնածավալ ռազմականացման գործընթաց։ Մահաբեր զենքը, որը մատակարարվում է հայերին նրանց նոր դաշնակիցների կողմից, չի նպաստում խաղաղությանն ու կայունությանը։ Դա պարզապես կբերի ապագայում հնարավոր լարվածության»,–ասել է Ալիևը։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что в случае подписания мирного соглашения между Баку и Ереваном больше не останется препятствий для начала двустороннего сотрудничества. При этом он вновь озвучил требования к Армении. Об этом Алиев сказал на международном форуме на тему «К новому мировому порядку».
«Считаю, что терять времени не следует, поскольку, повторюсь, мяч в деле мирного соглашения находится на стороне Армении. Я уже многократно публично заявлял, чего мы ожидаем от Армении в плане территориальной целостности и их Конституции», — заявил Алиев, сообщает APA.
На этом требования Алиева не ограничиваются. Он также в очередной раз выразил недовольство «масштабной милитаризацией» Армении.
По словам Алиева, действия Азербайджана в военной сфере — будь то Вторая карабахская война, операция в сентябре 2023 года или последующее укрепление оборонного потенциала — «полностью логичны и обоснованы», передаёт Report.
«Особенно с учётом того, что в Армении идёт процесс масштабной милитаризации. Смертоносное оружие, поставляемое армянам их новыми союзниками, не способствует ни миру, ни стабильности. Это лишь приведёт к возможной напряжённости в будущем», — отметил он.
Президент Азербайджана также заявил на совместной пресс-конференции с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером, что Баку озвучил Еревану свои требования: ликвидация Минской группы ОБСЕ и изменение Конституции Армении, в которой якобы содержатся территориальные претензии к Азербайджану.