Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ եթե Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղության համաձայնագիր ստորագրվի, այլևս խոչընդոտներ չեն լինի համագործակցության մեկնարկի համար՝ միևնույն ժամանակ կրկնելով ՀՀ–ին ուղղված պահանջները։ Այդ մասին նա ասել է «Դեպի նոր համաշխարհային կարգ» թեմայով միջազգային ֆորումի ժամանակ։
«Կարծում եմ՝ ժամանակ չպետք է կորցնենք, որովհետև, կրկնում եմ, խաղաղության համաձայնագրի հարցում գնդակը Հայաստանի դաշտում է։ Ես արդեն բազմիցս հրապարակայնորեն հայտարարել եմ, թե ինչ ենք մենք ակնկալում Հայաստանից մեր տարածքային ամբողջականության և նրանց Սահմանադրության առումով»,–ասել է Ալիևը, հայտնում է APA-ն։
Դրանով Ալիևի «պահանջները» չեն սահմանափակվում։ Նա հերթական անգամ դժգոհել է նաև ՀՀ «լայնածավալ ռազմականացումից»։
Ըստ Ալիևի՝ ռազմական տեսանկյունից Ադրբեջանի քայլերը՝ լինի դա Արցախյան երկրորդ պատերազմը, 2023 թվականի սեպտեմբերի գործողությունը, կամ դրան հաջորդած պաշտպանական ներուժի ամրապնդումը, «ամբողջովին տրամաբանական և հիմնավորված են>,–հայտնում է Report–ը։
«Հատկապես, եթե հաշվի առնենք, որ ընթանում է Հայաստանի լայնածավալ ռազմականացման գործընթաց։ Մահաբեր զենքը, որը մատակարարվում է հայերին նրանց նոր դաշնակիցների կողմից, չի նպաստում խաղաղությանն ու կայունությանը։ Դա պարզապես կբերի ապագայում հնարավոր լարվածության»,–ասել է Ալիևը։

“I believe we must not waste time, because, as I’ve said before, the ball is in Armenia’s court regarding the peace agreement. I have repeatedly and publicly declared what we expect from Armenia in terms of our territorial integrity and their Constitution,” Aliyev said, according to APA.
Aliyev’s list of demands did not end there. He also once again voiced dissatisfaction with what he called Armenia’s “large-scale militarization.”
According to Aliyev, Azerbaijan’s military actions—including the Second Nagorno-Karabakh War, the operation in September 2023, and the subsequent strengthening of its defense capabilities—are “completely logical and justified.”
“Especially considering the ongoing process of Armenia’s extensive militarization. The deadly weapons being supplied to Armenians by their new allies do not contribute to peace and stability. They will only cause potential future tensions,” he added.
Azerbaijan’s President also declared during a joint press conference with German President Frank-Walter Steinmeier that Azerbaijan’s demands are well known to Armenia, including the dissolution of the OSCE Minsk Group and amendments to Armenia’s Constitution, which allegedly contains territorial claims against Azerbaijan.