Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, մեկնաբանելով երկու երկրների պաշտպանության նախարարությունների վերջին հայտարարությունները սահմանային իրավիճակի վերաբերյալ, հայտարարել է, որ Մոսկվան կոչ է անում Ադրբեջանին և Հայաստանին ձեռնպահ մնալ քայլերից, որոնք կարող են հանգեցնել լարվածության աճի, և կենտրոնանալ լարվածության նվազեցման միջոցառումների վրա։
Նա նշել է, որ բոլոր հարցերը պետք է լուծվեն բացառապես խաղաղ, քաղաքական-դիվանագիտական ճանապարհով, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
Դիվանագետը նշել է, որ Ռուսաստանը պատրաստ է աջակցել իր գործընկերներին՝ հաղթահարելու առկա հակասությունները խաղաղ համաձայնագրի ստորագրման ճանապարհին։ Մոսկվան նաև պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել կողմերին տրանսպորտային հաղորդակցության ապաշրջափակման, սահմանների ապառազմականացման և հումանիտար հարցերի կարգավորման գործընթացներում՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների միջև եռակողմ պայմանավորվածությունների հիման վրա։

Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова, комментируя последние заявления министерств обороны Армении и Азербайджана о ситуации на границе, заявила, что Москва призывает обе страны воздержаться от шагов, способных привести к росту напряжённости, и сосредоточиться на мерах по её снижению.
«Все вопросы должны решаться исключительно мирным, политико-дипломатическим путём», — подчеркнула Захарова, сообщает ТАСС.
Дипломат отметила, что Россия готова оказывать поддержку своим партнёрам в преодолении имеющихся противоречий на пути к подписанию мирного соглашения. Москва также выразила готовность содействовать сторонам в разблокировании транспортных коммуникаций, демилитаризации границ и решении гуманитарных вопросов на основе трёхсторонних договорённостей между лидерами России, Армении и Азербайджана.
С 16 марта Министерство обороны Азербайджана неоднократно распространяет дезинформацию о якобы ведущемся огне со стороны Армении. Министерство обороны Армении последовательно опровергает эти заявления. Дезинформацию Баку также опровергла наблюдательная миссия Европейского союза.