ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է, որ Մոսկվան հույս ունի մինչև մայիս հստակ պայմանավորվածությունների գալ՝ Կապանում դիվանագիտական կառույցի բացման ժամկետների վերաբերյալ։
Նա նշել է, որ դիվանագետների առաջատար խումբն աշխատում է և լավ է ընդունվում տեղի բնակչության կողմից, գրում է ՏԱՍՍ–ը։
«Մենք համոզված ենք, որ հանրապետության հարավում ռազմավարական կարևորություն ունեցող շրջանում Ռուսաստանի ներկայության հետևողական ընդլայնումը համապատասխանում է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Ռուսաստանի, և թե՛ ամբողջ տարածաշրջանի երկարաժամկետ շահերին», – ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ հյուպատոսության բացումը կարող է լուրջ խթան դառնալ Սյունիքում երկու երկրների միջև տնտեսական, ներդրումային, հասարակական-կրթական և մշակութային համագործակցության խորացման համար։
Զախարովան ընդգծել է, որ տնտեսական օրակարգի առաջմղումը երկու երկրների միջև Սյունիքում դարձել է առավել արդիական՝ ԵԱՏՄ ձևաչափում և Իրանի հետ ազատ առևտրի գոտու համաձայնագրի վերջերս վավերացման ֆոնին։
ՌԴ դիվանագետի դիտարկմամբ՝ Կապանում գլխավոր հյուպատոսության ստեղծումը կլինի ապահովագրման միջոց՝ Սյունիքի կայուն, խաղաղ և անվտանգ զարգացման համար։
Սյունիքում ՌԴ հյուպատոսություն բացելու հարցը քննարկվում է արդեն մոտ երկու տարի։ 2023 թվականի սեպտեմբերից Կապանում գործում է առաջատար խումբ, որը զբաղվում է հյուպատոսության բացման նախապատրաստական աշխատանքներով։

Официальный представитель МИД России Мария Захарова на брифинге заявила, что Москва рассчитывает до мая достичь четких договоренностей по срокам открытия дипломатической миссии в Капане.
По её словам, передовая группа дипломатов уже работает на месте и хорошо принята местным населением, сообщает ТАСС.
«Мы убеждены, что последовательное расширение присутствия России в стратегически важном южном регионе республики соответствует долгосрочным интересам как Армении, так и России, а также всего региона», — отметила Захарова.
Она добавила, что открытие консульства может стать серьезным стимулом для углубления экономического, инвестиционного, общественно-образовательного и культурного сотрудничества двух стран в Сюнике.
Захарова подчеркнула актуальность продвижения экономической повестки в Сюнике между двумя странами возросла на фоне недавней ратификации соглашения о зоне свободной торговли с Ираном в формате ЕАЭС.
По её мнению, создание генерального консульства в Капане станет мерой страхования стабильного, мирного и безопасного развития Сюника.
Вопрос об открытии российского консульства в Сюнике обсуждается уже около двух лет. С сентября 2023 года в Капане работает передовая группа, занимающаяся подготовкой к открытию консульства.