Հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանն Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ անցկացված «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգությունը ՀՀ-ում» խորագրով լսումների ընթացքում դիմել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության փոխնախարար Քրիստինե Ղալեչյանին՝ վիճակագրություն պահանջելով, թե գործող իշխանության կառավարման շրջանում «2020 թվականից հետո քանի կիլոմետր ինչ նշանակության ճանապարհներ են հանձնվել թշնամուն»։
Ղազարյանը նաև հիշեցրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024 թվականի օգոստոսից պարբերաբար հայտարարում է, որ համաձայն Ադրբեջանի Հանրապետության գործող սահմանադրության Հայաստանի ներկա տարածքի 60-70%-ն ունի ադրբեջանական պատկանելություն, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ղազարյանը նաև հարցրել է, թե ՏԿԵՆ-ն ճանապարհաշինական ծրագրեր իրականացնելիս այդ հայտարարությունները հաշվի առնում է։
«Այսինքն՝ դուք ճանապարհներ կառուցում եք Ադրբեջանին հանձնելո՞ւ, թե մեր քաղաքացիներին ծառայություններ մատուցելու համար»,-հարցրել է Ղազարյանը:
Ղալեչյանը նշել է, որ նախարարությունը ծրագրերն իրականացնում է կառավարության կողմից հաստատված ճանապարհների անվանացանկով:
«Մենք ծրագրերն իրականացնում ենք ճանապարհների անվանացանկով՝ կառավարության որոշմամբ է սահմանված և այդ անվանացանկում ներառված ճանապարհներն են հանդիսանում ճանապարհային ցանցի մաս. ուրիշ մեկնաբանություն ես չունեմ»,–ասել է նա։
Էդգար Ղազարյանը ճշտել է՝ արդյո՞ք այդ ցանկում ներառված է Երևան-Մեղրի միջպետական ճանապարհը, և հնարավո՞ր է, որ փոխնախարարը լսումներից հետո անվտանգ երթևեկի Գորիս-Կապան հատվածով։
Ի պատասխան՝ Ղալեչյանն նշել է, որ ինքը կօգտվի Տաթևով դեպի Ագարակ տանող ճանապարհից։
«Քաղաքացիական պայմանագրի» պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը ևս արձագանքել է թեմային՝ նշելով. «Ճանապարհների ցանկի մեջ նշված չեն պաշտպանական և անվտանգային բնույթի այն հսկայական կատարված աշխատանքները, որոնք վերաբերվում են միջդիրքային ճանապարհներին, որոնք իրենց որակով չեն զիջում նաև միջպետական մեր մայրուղիներին: Դրանք հարյուրավոր կիլոմետրեր են»,–ասել է նա։
Նա վստահեցրել է, որ անվտանգության նպատակներով կառուցված ճանապարհներն ապագայում ևս ծառայելու են այդ նպատակներին։
«Բայց այսօր նրանք բացառապես անվտանգության կարիքների նպաստող կառույցներ են, իսկ որ դրանք կառուցվում են նաև մեր երկրի պաշտպանությունը, անվտանգությունն ավելի ամրապնդելու համար, դա էլ է փաստ»,- ընդգծել է Քոչարյանը։

During a hearing on road safety in Armenia, public and political figure Edgar Ghazaryan directly confronted Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure Kristine Ghalechyan, demanding statistics on how many kilometers of roads of what significance have been handed over to the enemy since 2020 under the current administration.
Ghazaryan also reminded that since August 2024, Prime Minister Nikol Pashinyan has been repeatedly stating that, according to the current Constitution of the Republic of Azerbaijan, 60–70% of Armenia’s present territory is considered Azerbaijani, Panorama.am reported.
He questioned whether the ministry takes these statements into account when implementing road construction programs.
“So, are you building roads to hand over to Azerbaijan or to serve our citizens?” Ghazaryan asked.
Ghalechyan responded that the ministry implements projects based on a government-approved list of roads.
“We carry out projects based on the list of roads defined by the government's decision, and the roads included in that list are part of the road network. I have no further comment,” she stated.
Ghazaryan then clarified whether the Yerevan-Meghri interstate highway is included in that list and asked whether the Deputy Minister could safely travel the Goris-Kapan section after the hearings.
In response, Ghalechyan said she would use the road from Tatev to Agarak.
Member of Parliament from the Civil Contract party, Andranik Kocharyan, also weighed in on the topic, stating: “The list of roads does not mention the massive work of defense and security nature done on inter-positional roads, which, in terms of quality, are comparable to our interstate highways. They span hundreds of kilometers.”
He assured that roads built for security purposes will continue to serve that goal in the future.
“But today, they are structures that exclusively serve security needs, and the fact that they are built also to strengthen the defense and security of our country is undeniable,” Kocharyan said.