Հասարակական-քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանն Ազգային ժողովի պաշտպանության և անվտանգության հարցերով մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ անցկացված «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգությունը ՀՀ-ում» խորագրով լսումների ընթացքում դիմել է Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության փոխնախարար Քրիստինե Ղալեչյանին՝ վիճակագրություն պահանջելով, թե գործող իշխանության կառավարման շրջանում «2020 թվականից հետո քանի կիլոմետր ինչ նշանակության ճանապարհներ են հանձնվել թշնամուն»։
Ղազարյանը նաև հիշեցրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2024 թվականի օգոստոսից պարբերաբար հայտարարում է, որ համաձայն Ադրբեջանի Հանրապետության գործող սահմանադրության Հայաստանի ներկա տարածքի 60-70%-ն ունի ադրբեջանական պատկանելություն, հայտնում է Panorama.am-ը։
Ղազարյանը նաև հարցրել է, թե ՏԿԵՆ-ն ճանապարհաշինական ծրագրեր իրականացնելիս այդ հայտարարությունները հաշվի առնում է։
«Այսինքն՝ դուք ճանապարհներ կառուցում եք Ադրբեջանին հանձնելո՞ւ, թե մեր քաղաքացիներին ծառայություններ մատուցելու համար»,-հարցրել է Ղազարյանը:
Ղալեչյանը նշել է, որ նախարարությունը ծրագրերն իրականացնում է կառավարության կողմից հաստատված ճանապարհների անվանացանկով:
«Մենք ծրագրերն իրականացնում ենք ճանապարհների անվանացանկով՝ կառավարության որոշմամբ է սահմանված և այդ անվանացանկում ներառված ճանապարհներն են հանդիսանում ճանապարհային ցանցի մաս. ուրիշ մեկնաբանություն ես չունեմ»,–ասել է նա։
Էդգար Ղազարյանը ճշտել է՝ արդյո՞ք այդ ցանկում ներառված է Երևան-Մեղրի միջպետական ճանապարհը, և հնարավո՞ր է, որ փոխնախարարը լսումներից հետո անվտանգ երթևեկի Գորիս-Կապան հատվածով։
Ի պատասխան՝ Ղալեչյանն նշել է, որ ինքը կօգտվի Տաթևով դեպի Ագարակ տանող ճանապարհից։
«Քաղաքացիական պայմանագրի» պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը ևս արձագանքել է թեմային՝ նշելով. «Ճանապարհների ցանկի մեջ նշված չեն պաշտպանական և անվտանգային բնույթի այն հսկայական կատարված աշխատանքները, որոնք վերաբերվում են միջդիրքային ճանապարհներին, որոնք իրենց որակով չեն զիջում նաև միջպետական մեր մայրուղիներին: Դրանք հարյուրավոր կիլոմետրեր են»,–ասել է նա։
Նա վստահեցրել է, որ անվտանգության նպատակներով կառուցված ճանապարհներն ապագայում ևս ծառայելու են այդ նպատակներին։
«Բայց այսօր նրանք բացառապես անվտանգության կարիքների նպաստող կառույցներ են, իսկ որ դրանք կառուցվում են նաև մեր երկրի պաշտպանությունը, անվտանգությունն ավելի ամրապնդելու համար, դա էլ է փաստ»,- ընդգծել է Քոչարյանը։

Во время слушаний на тему «Безопасность дорожного движения в РА», организованных постоянной комиссией НС по вопросам обороны и безопасности, общественно-политический деятель Эдгар Газарян обратился к заместителю министра территориального управления и инфраструктур Кристине Галечян, потребовав статистику: сколько километров дорог какой значимости было передано противнику с 2020 года при нынешней власти.
Газарян также напомнил, что премьер-министр Никол Пашинян с августа 2024 года неоднократно заявлял, что, согласно действующей Конституции Азербайджанской Республики, 60–70% нынешней территории Армении считаются азербайджанскими, сообщает «Panorama.am ».
Он задал вопрос, учитывает ли министерство эти заявления при реализации дорожных программ.
«То есть вы строите дороги для передачи Азербайджану или для обслуживания наших граждан?» — задал вопрос Газарян.
Галечян ответила, что министерство реализует проекты согласно утвержденному правительством списку дорог.
«Мы реализуем программы по списку дорог, установленному решением правительства, и именно эти дороги считаются частью дорожной сети. У меня нет иного комментария», — заявила она.
Газарян уточнил, включена ли в этот список межгосударственная трасса Ереван–Мегри, и поинтересовался, сможет ли замминистра безопасно проехать после слушаний по участку Горис–Капан.
В ответ Галечян отметила, что воспользуется дорогой через Татев в направлении Агарака.
Депутат от партии «Гражданский договор» Андраник Кочарян также прокомментировал тему, отметив: «В списке дорог не указаны те масштабные работы оборонного и безопасностного характера, которые касаются межпозиционных дорог. По качеству они не уступают нашим межгосударственным магистралям. Это сотни километров».
Он заверил, что дороги, построенные в целях безопасности, в будущем тоже будут служить этой цели.
«Но сегодня это исключительно объекты, служащие нуждам безопасности. И тот факт, что они строятся также для укрепления обороны и безопасности нашей страны — это тоже факт», — подчеркнул Кочарян.