ՀՀ pաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը հերթական անգամ ապատեղեկատվություն է տարածել:
Նշվում է, որ Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը, թե իբր ապրիլի 9-ին՝ ժամը 23:50-ի սահմաններում, ՀՀ ԶՈւ ստորաբաժանումները կրակ են բացել սահմանագոտու հյուսիսարևելյան հատվածում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ, չի համապատասխանում իրականությանը։
ՊՆ–ից հիշեցրել են, որ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի աշխատակազմն առաջարկել է հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի և/կամ այդ մասին տեղեկությունների հետաքննության Հայաստան-Ադրբեջան համատեղ մեխանիզմ ստեղծել, ինչին մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել։
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը վերահաստատում է, որ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի դիրքորոշմանը համապատասխան՝ պատրաստ է հետաքննել Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը հիմնավորող փաստերը՝ դրանք ՀՀ-ին փոխանցելու պարագայում»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։

The Armenian Ministry of Defense has stated that Azerbaijan is once again spreading disinformation.
According to the Ministry, the Azerbaijani Defense Ministry’s statement alleging that Armenian Armed Forces units opened fire at Azerbaijani positions in the northeastern section of the border around 11:50 p.m. on April 9 is false.
The Ministry recalled that the Office of the Prime Minister of Armenia had proposed establishing a joint Armenia-Azerbaijan mechanism to investigate ceasefire violations and related reports, a proposal to which Azerbaijan has not responded to date.
"The Ministry of Defense of the Republic of Armenia reaffirms its readiness—aligned with the position of the Prime Minister’s Office—to investigate the facts that supposedly support the Azerbaijani Defense Ministry’s statement, should those facts be provided to Armenia," the statement reads.
Since March 16, Azerbaijan’s Defense Ministry has repeatedly published false claims about alleged gunfire from the Armenian side. Armenia’s Defense Ministry has consistently denied these accusations. The EU Monitoring Mission has also refuted Baku’s disinformation.