Հայաստանի արտաքին հետախուզության ծառայությունը չի մեկնաբանում Ադրբեջանի կողմից սահմանին զորքերի կուտակման մասին լուրերը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Վերջին օրերին սոցցանցերում և լրատվամիջոցներում տեղեկություններ են հայտնվել հայ-ադրբեջանական սահմանի տարբեր հատվածներում ադրբեջանական զորքերի ու զինտեխնիկայի կուտակումների և տեղաշարժերի մասին:
«Արտաքին հետախուզության ծառայության կողմից հավաքվող տեղեկությունները գաղտնագրված են, և, ըստ այդմ, իրավունք չունենք Ձեզ դրանք տրամադրել»,- նշված է ծառայության ղեկավար Քրիստիննե Գրիգորյանի տրամադրած պատասխանում։
ԱՀԾ-ն առաջարկել է հետևել ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից արված պաշտոնական հայտարարություններին։
Լրատվամիջոցը գրավոր հարցման միջոցով փորձ է արվել նաև պարզել, թե ինչպես է ծառայությունը գնահատում Ադրբեջանի կողմից հնարավոր նոր ռազմական գործողությունների վտանգը ներկայիս կամ մոտակա ամիսներին, sակայն այս հարցին ևս ԱՀԾ-ն պատասխան չի տրամադրել։
Մարտի 21-ին արտաքին հետախուզության ծառայության ղեկավար Քրիստիննե Գրիգորյանը լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ ներկայումս չկան հստակ տվյալներ Ադրբեջանի հարձակման հավանականության վերաբերյալ, սակայն իրավիճակը կարող է արագ փոխվել, և իրենց ստորաբաժանումը շարունակում է հետևել զարգացումներին։
Վերջին մեկ ամսվա ընթացքում ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն արդեն մի քանի անգամ հերքել է Ադրբեջանի պնդումները, թե իբր հայ զինծառայողները կրակ են բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
Միաժամանակ, ադրբեջանական դիրքերից շարունակ հնչում են կրակոցներ, որոնք հաճախ ուղղված են լինում նաև ՀՀ տարածքին։ Մարտի 31-ին, օրինակ, ադրբեջանական կողմից արձակված կրակահերթի հետևանքով վնաս է հասցվել Սյունիքի մարզի Խնածախ գյուղի բնակելի տներից մեկին։

Armenia’s Foreign Intelligence Service (FIS) has refused to comment on reports of Azerbaijani troop buildups along the border, Sputnik Armenia reports.
In recent days, social media and news outlets have circulated information about Azerbaijani military forces and equipment being amassed and relocated in various sections of the Armenia-Azerbaijan border.
"The information collected by the Foreign Intelligence Service is classified, and therefore we are not authorized to share it with you," reads a response provided by the service’s head, Kristinne Grigoryan.
The agency recommended monitoring official announcements issued by the Armenian Ministry of Defense.
The media outlet also submitted a written inquiry asking how the FIS assesses the likelihood of new military actions by Azerbaijan in the current period or in the coming months. However, no response was provided on that question either.
On March 21, Kristinne Grigoryan stated in a media briefing that there is currently no concrete data pointing to an imminent Azerbaijani attack, but emphasized that the situation could shift rapidly and that the agency remains vigilant.
Over the past month, Armenia’s Ministry of Defense has repeatedly denied Azerbaijan’s claims that Armenian forces opened fire at Azerbaijani positions.
Meanwhile, gunfire continues to be reported from Azerbaijani positions, sometimes targeting Armenian territory. For example, on March 31, gunfire from the Azerbaijani side caused damage to a residential house in the village of Khnatsakh in Syunik Province.